Hayallerimizi Süsleyen 50 Taş Ev Modeli

Taş ev mutlaka ev sahibi olmak isteyen herkesin hayallerinde bir kerede olsun olan ancak genellikle bunun uzak bir ihtimal olduğu düşünülen ev modelleri arasında yer alır. Kökenleri uzun yıllar öncesine dayanan taş ev modelleri özellikle akdeniz ülkelerinde çok tercih edildiğini görmekteyiz.

Günümüzde ise Taş evler yapım olarak 2 ye ayrıldığını söyleyebiliriz. Tamamen taş kullanılarak inşası yapılanlar ve birde cephe kaplamasında taş görünümü için farklı materyal ve malzemeler kullanılarak taş ev görünümüne sahip olan evler. İki yapının da kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmakta.

Taş Görünümlü Evler

Taş görünümlü evler için illaki tamamen taş kullanılarak yapılması gerekmiyor. Gelenekselin dışına çıkıp modern ürünleri kullanarak da taş görünümlü ev sahibi olabilirsiniz. Günümüzde bunun için kullanabileceğiniz bir çok duvar döşeme ürünü mevcut. Bunların en başında ise kültür taşı geliyor. Kültür taşları, yapay üretim olmakla beraber gerçek taş görünümüne çok yakındır.

Taş ev görünümü elde etmeniz için ideal bir üründür. Taş örmeye göre uygulaması daha kolaydır. Ayrıca uzun yıllar dayanıklı bir üründür. Strafor paneller ile de evinizin dış kısmına taş görünümü verebilirsiniz ancak kültür taşları kadar gerçeğe yakında ve sağlıklı olmayacaktır.

Taş Villa Modelleri

Taş evler özellikle yazlık villalar için tercih ediliyor. Bir çok zaman dağ evlerinde de taş yapıların tercih edildiği oluyor. Ancak kışlık olarak tercih edilecek dağ evlerinde daha çok ahşap evler ön planda. Daha sıcak tutması ve ormanın görüntüsüne daha uygun olması nedeni ile.

Taş örme ile yapılan taş villalar yaz aylarında sıcaklardan bunalanlar için ideal bir ev olarak karşımıza çıkıyor. Taş evler, doğal yapısından dolayı yaz aylarında bile içleri oldukça serin olmaktadır. Taşın dış kalınlığı ve doğal özelliğinden dolayı içerideki sıcaklığı korurken, dışarıdan da içeriye sıcaklığın gelmesini engellemektedir. Bu da yaz aylarını keyifle geçirebileceğiniz bir villayı size sunmaktadır.

Villa Dış Cephe Taş Kaplama

Eğer villanızın taş görünümlü olmasını ancak tamamen taş kullanılarak yapılmasını istemiyorsanız. Yapacağınız en çözümlerden birisi iskelet olarak çelik ev tercihinde bulunmaktır.Çelik konstrüksiyon evler yapı olarak çok sağlamdır. Depreme dayanıklı evlerdir.Bunun yanı sıra farklı villa modellerini kolay bir şekilde yapabilme imkanını size sunar.

Çelik evlerin dış cephelerinde farklı ürünler kullanabilirsiniz. Villa dış cephe taş kaplaması olarak size önereceğimiz ilk ürün kültür taşı olacaktır. Bunun nedeni çok farklı taş modelini barındıran bir olmasından dolayıdır. Ancak burada tercih edebileceğiniz farklı dış cephe taş kaplama ürünleri de mevcuttur.

Traverten patlatma taş ürünlerini de villanızın dış cephe kaplamasında kolaylıkla kullanabilirsiniz. Patlatma taşların bazı modelleri fileli ve ebatlandırılmıştır. Ancak bu ürünleri kendi istediğiniz ebatlara göre de kestirebilmeniz mevcut. Genellikle 7,5 boy serbest modeli dış cephe taş kaplamasında yoğun talep edilen ürünlerden birisidir.

Taş Ev Fiyatları

Tercih ettiğiniz yönteme göre taş ev maliyet fiyatı değişim göstermektedir. Geleneksel yönteme göre bir taş ev yapmak istediğinizde, taşın maliyetinden çok usta için vereceğiniz günlük ücretin maliyeti tutacaktır. Geleneksel yöntem için öncelik ile mutlaka daha önceden bu tarz işler yapmış bir taş ev yada duvar ustası bulmanız gerekiyor.

Usta size evin yapımı süresince yol gösterecek en önemli kişilerden birisi olacaktır. Tabi bu süreci daha profesyonel olarak yürütmek isterseniz müteahhit yada bir inşaat mühendislik ve mimarlık firması ile de çalışabilirsiniz. İlk başta evinizin hangi taşın görünümüne sahip olması gerektiğini seçmeniz gerekiyor. Bu görüntüye göre doğru taş ocağı seçilmeli ve gerekli taşın satın alınması gerekiyor. Bu taşlar ocaklardan ton ile satılıyor. Bu kısmına dikkat edin. Ayrıca taşlar herhangi bir boyutlandırma işlemine dahil olmuyor. Ustanız bunu sizin istediğiniz görüntüye göre boyutlandırma işlemini yapacaktır.

Taşın fiyatından çok, taşınma işleminin pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Ağır bir malzeme olduğu için kamyonla taşınması gerekiyor. Bu nedenle aradaki mesafe ne kadar uzak olursa o kadar maliyetli olacaktır. Kamyona yükleme işleminden önce ustanız ile konuşarak bazı ebatlandırma işlemlerini orada yaptırabilirsiniz.

Taş Ev Modelleri

Bu konuda ilerlemek istiyorsanız eğer size tavsiyemiz mümkün olduğunca fazla modeli incelemeniz. Çünkü en önemli adım evinizin nasıl görünmesini istediğinizin kararını vermek olacaktır. Bu diğer aşamaların daha kolay bir şekilde aşılmasını sağlayacaktır. Sizlerin fikir alması için birbirinden güzel taş villa modellerini bir araya getirdik.

Taş Ev
Taş Ev Modelleri
Havuzlu Taş Ev Modelleri

You may also like...