Kültür Taşı ile Taş Duvar Kaplama

Kültür taşı: Kum,ponza ve çimento özel formül dahilinde karıştırılarak harc haline getirilir. Harc haline getirilen bu karışım kültür taşı modelini belirleyen kalıplara dökülmesi ile yapay duvar taşı olarak adlandırdığımız kültür taşı üretilir. Kuruma işleminin sonlanması ile kalıplardan ayrılan kültür taşları renklendirilmesi için doğal yollardan elde edilen renk pigmentleriyle boyama aşamasına geçilir. Bu aşama kültür taşının ve kültür tuğlasının görünümün oluşturulduğu aşamadır. Boyama işlemi belirlenen modele göre yapılmaktadır. Doğal ürün olmayan kültür taşı, doğal görüntüyü en iyi sağlayan duvar taşı ürünleri arasındadır. Sadece görüntü ile değil yüzey hissi olarak da doğal taş hissini en iyi sağlayan duvar taşı ürünüdür.

Kültür Taşı Uygulama Alanları Nelerdir

Kültür Taşı Uygulama Alanları

 • Kültür taşı hem iç, hemde dış duvarlarda kullanılmaya uygundur. Sudan etkilenmez bu nedenle binanın dış duvarında rahatlıkla uygulanabilir. Bahçe duvarında bile kültür taşı uygulaması yapabilirsiniz. Doğal taş uygulaması seleksiyon gerektiren bir işlemdir. Kültür taşında yapay seleksiyon mevcuttur. Nasıl döşenmesi gerektiği modelde belirlenmiştir. Bu nedenle istenilen görüntüyü elde etmenizi kolay sağlar.
 • Bahçe duvarında: Taş duvar yada Tuğla duvar görünümü elde etmek istediğinizde.
 • Tv ünitesi arkasında: Son zamanlarda oldukça populer olan tv ünitesi arkası taş kaplama uygulamasını kültür taşı ile yapabilirsiniz.
 • Mekanın iç,dış kolonlarında: Yapının duvarlarında uygulandığı gibi destek kolon ve kiriş gibi yüzey alanlarında da kültür taşı uygulaması yapabilirsiniz. Uygulamayı kolaylaştırmak için kültür taşı markalarının kenar ve köşe modelleri bulunmaktadır.
 • Restaurant, cafe ve bar: Gibi mekanların duvarlarında otantik ambiansı yakalamak için sıklıkla kullanılmaktadır. Konsept taş duvar dekorasyonu konusunda en iyi ürün tercihidir.
 • Showroom ve Mağazalar: Uygulandığı duvara değer katan kültür taşı, ürününü farklı bir şekilde sergilemek isteyenlerin vazgeçilmez duvar ürünü arasındadır.
 • Şömine ve baca: Dağ evi dekorasyonunun vazgeçilmezi şömine duvarlarında taş görünümü kolaylıkla verebilirsiniz. Evin dış duvarlarında uygulayarak taş villa görünümünü sağlayabilmeniz mümkün.Bunun yanında baca içine aynı sonucu alabilirsiniz.
 • Garaj: Taş görünüm kazandırmak isteyebilirsiniz. Taş villanız var ise garaj duvarlarında da uygun konsepti yaratabilirsiniz.
Kültür Taşı Avantajları Nelerdir

Kültür Taşı Avantajları Nelerdir ?

 • Estetik ve doğal görünümü en iyi sağlayan duvar taşı ürünüdür.
 • Doğal renk pigmentleri kullanıldığı için, renkleri kalıcıdır.
 • Duvar boya maliyetlerinden kurtarır.
 • Geniş model çeşitliliğine sahiptir. Uygulamada size sınırsız bir esneklik sağlar. İstenilen doğal görüntüyü yakalayabilirsiniz.
 • Köşe ve kolon gibi zor uygulaması yapılan yüzeylerde kolay döşeme imkanını size sunar. Bunun için özel üretilen seçenekleri mevcuttur.
 • İnsan sağlığını tehdit eden herhangi zararlı bir madde içermez.
 • Dayanıklıdır. Uzun yıllar duvarlarınızda estetik görüntüsünü korur. Çizilme ve darbelerde rengini kaybetmez. Nitekim kalıplara dökülmeden önce renklendirme işlemi yapıldığı için çizilse dahi renk sorunu yaşatmaz.
 • Binanın hem iç duvarlarında, hemde dış duvarlarında kullanılabilir.
 • Düz duvar yüzeylerinde yapıştırma harcı ile kolayca uygulanır.

Kültür Taşı Modelleri

Kültür Taşı Fiyatları

 • Kültür taşı fiyatlarını incelerken dikkat etmeniz gereken bir kaç etken mevcut. Kültür taşında genellikle birim olarak m2 kullanılır. Ancak bazı markalar ürünlerini paket üzerinden de fiyatlandırdığı olabiliyor. Birimi paket olan ürünlerin bir paketinde kaç m2 olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Ürünün model ve görünümü genelde 1 m2 olarak hesaplanarak üretilir. Bu nedenle karşınıza çıkan ürün fiyatları genellikle 1 M2 fiyatıdır.
 • Fiyat karşılaştırması yaparken, ürünü internetten alacaksanız mutlaka fiyatının içinde kdv dahil olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz. Ödeme sayfasında şok yaşamamak için bu ikinci olarak dikkat edeceğiniz konulardan birisi olmalıdır.
 • Ürün fiyatı ile Kültür taşı uygulama fiyatı birbirinden ayrıdır. Uygulama fiyatı çok değişken içermektedir. İnternet üzerinden size uygulama dahil fiyat veren yerlerde dikkat etmenizi öneririz. Uygulaması biraz zahmetlidir. Duvarın durumu, uygulamaya müsait olmadığında size ek ücret çıkartabilirler. Ayrıca düşük m2 alanı sahipseniz ve uygulama yapacak olan ustaya uzak bir konumdaysanız uygulama fiyatının içerisine yol ücretini de dahil edebilirler. Bu nedenle ürün fiyatı öğrenirken. Ürün fiyatını ayrı, uygulamanın fiyatını ayrı olarak öğrenmenizi tavsiye ederiz.
 • İnternetten alışveriş yaptığınızda mutlaka ürünü sepete eklemenizi tavsiye ediyoruz. Nitekim Kültür taşı ve Kültür tuğlası ağır malzemelerdir. Bu nedenle desi olarak yüksektir. Bu ürünün kargo ücretinin yüksek olmasına neden olmaktadır. Ürünün kargo dahil fiyatımı yada kargo hariç fiyatlı mı olduğunu öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Ürünlerinin piyasadaki ortalama ürün fiyatını öğrenmeniz için piyasa araştırması yaptık ve karşımıza gelen fiyatların ortalamasını değerlendirdik. Aşağıdaki tabloda ortalama fiyatlarıyla beraber ürünleri inceleyebilirsiniz.

Ürün adıEn Düşük FiyatEn Yüksek FiyatBirimKDVİşçilikKargo
Kültür Tuğlası Slimfix White IF1180 TL130 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Tuğlası Antique Kasva 110590 TL145 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Tuğlası Granul Brick 20 30 White G2695 Tl150 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Tuğlası Granul Brick 20 30 Antik G2397 TL150 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Tuğlası Roman Milk RM026115 TL180 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Tuğlası Roman Dark Red RM038115 TL180 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Tuğlası Barok Antik Kırmızı UB051135 TL200 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Tuğlası Terra Milk TT026120 TL200 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Altamura Kül S10AS140 TL250 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Pratico Pearl PR010145 Tl250 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Troy İnci S09PR155 Tl250 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Petra Zeytin S11OL157 Tl250 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Tudor Kum S08SN165 Tl275 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Matera Kül S07AS165 TL275 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Matera Antrasit S07TH168 Tl280 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Sierra Kahve S05CF170 TL300 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Sierra Kül S05AS170 Tl300 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Volga Kahve S13CF170 Tl300 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Natilus Kum S14SN180 Tl320 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Atlas Kum S02SN180 TL320 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Cappadocia Kum S03SN180 TL320 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Rupe Zeytin S04OL180 TL320 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Rupe Kül S04AS180 TL320 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Grand Canyon Kahve S12CF190 TL350 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Runner White S18WH170 TL300 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Masso Kahve S01CF180 TL345 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Kronos Kül S17AS175 TL320 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kültür Taşı Derz Dolgusu

Derz Dolgusu

İçerisinde polimer bulunan çimentodan yapılan elastik yapıya sahip dolgu malzemesidir.  Suya karşı dayanıklıdır. Su geçirmeme özelliğine sahiptir. İç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Sıcak yada soğuk havalarda çatlamaya maruz kalmaz. Kültür taşı uygulaması tamamlandıktan sonra kullanılır.  Soğuk su ile karıştırılır. Uygun kıvama geldiğinde. Mala ile derz aralıkları doldurulur. Mala yerine derz doldurucu malzemeleri kullanarak da aralıkları doldurma işlemini yapabilirsiniz. 20 Dk sonrasında her derz işleminde olduğu gibi ıslak nemli bir sünger yardımı ile fazlalıklar temizlenir.

Uygulaması ve Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kültür Taşı Nasıl Uygulanır

Gerekli süre: 1 gün

Kültür taşı uygulama aşamaları aşağıdaki gibidir. Aşamalar değişkenlik gösterebilmektedir.

 1. Duvarın hazırlanması

  Uygulama yapılacak duvarın öncelikle kültür taşı ve kültür tuğlası uygulamasına hazır olması için ön çalışmalar yapılır. Boya ve tutunmayı engelleyecek etkenler duvardan kazınır. Duvarın taşın daha iyi tutunacağı bir hale getirilmesi gerekmektedir. Gerekirse duvarda işaretleme(çentikleme) yapılarak harcın duvar içerisine girerek daha iyi tutunması sağlanabilir.

 2. Duvara sıva filesi yada astar uygulanması

  Çentikleme ve astar kullanılmasını daha sağlıklı buluyoruz. Ancak duvarın çentiklenmesini istemiyorsanız. Sıva filesi kullanabilirsiniz. Sıva filesi yapıştırıcı yardımı ile yapıştırdıktan sonra kuramaya bırakmanız gerekmektedir.
  Astar uygulaması için, çentikleme işlemi yapılan duvarın tümüne astar sürülmelidir. Astar uygulamanın daha sağlıklı olmasını ve yapışmasını sağlamaktadır. Astar işleminden sonra kuruması beklenilir.

 3. Yapıştırma harcının hazırlanması

  Kültür taşı markaların taşın daha iyi duvar tutunabilmesi için geliştirdikleri özel yapıştırma harçları mevcuttur. Kullanım kılavuzuna bağlı kalarak hazırlanmalıdır.

 4. Taşların duvara yapıştırılması

  Taşın arkasında herhangi bir pürüz olmadığı mala yardımı ile kontrol edilir. Önce kuru olarak duvar zemine uygulanacağı şekilde tutulur. Taşın zemine düz bir şekilde temas ettiği kontrol edilir. Yapıştırma harcı taşın arkasına gerektiği kadar abartmadan sürülür. Daha sonrasında duvar yapıştırılır. Taşa zarar vermeyecek şekilde mala ile taşın dokunuşlar yapılarak yapıştırma harcının duvara iyice yapışması sağlanır. Taşan yapıştırma harcı mala yardımı ile alınır.

 5. Derzin uygulanması

  Taşların arasındaki boşlukları doldurmak için taşın rengine göre özel derz uygulaması yapılmaktadır. Derzi daha kolay uygulanması için, krema sıkma torbası olarak satılan torbalardan satın olarak derzi aralıklara daha iyi bir şekilde uygulayabilirsiniz.

 6. Derzin düzeltilmesi

  Derzin daha düzgün gözükmesini istiyorsanız çubuk yardımı ile derzi şekillendirebilirsiniz. Derz kuruduktan sonra fırça yada çubuk yardımı ile fazlalıkları alabilir taşın üzerine gelenleri çıkartabilir yada daha doğal bir görüntü elde etmek için farklı boyama teknikleri uygulayabilirsiniz.

 7. Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

  Taşların düzgünce hizalanması için duvarın en alt kısmına su terazisi yardımı ile ip yada çıta çekilmelidir. Taşların düzgün bir şekilde hizalı olarak yapıştırılması sağlayacaktır. Taşın şekline göre derz aralığı bırakabilir bu bölümü sonrasında derz ile doldurabilirsiniz.
  Taşların yapıştırma işlemi her zaman köşelerden başlanılarak yapılmalıdır. Yapıştırma işleminde genel görünüm dikkate alınmalıdır.
  Taşları duvara uygularken zik zak dediğimiz şaşırtmalı döşeme tekniği kullanılmalıdır. Kültür tuğlası modelleri haricinde hiç bir zaman taşlar alt alta gelecek şekilde nizami olarak uygulanmamalıdır. Taşın doğal görünmesini engellemektedir.
  Büyük taşları bir yere yada küçük taşları bir yere tarzında bir uygulama yapılmamalıdır. Doğal görünümü yakalamak için taşlar özenle seçilmeli ve uygulanmalıdır. Kültür taşı uygulaması tecrübe gerektirmektedir. Uygulama yapılan duvarın uygulama esnasında sık sık 1-2 Metre geriden kontrol edilerek genel görünüm kontrol edilmelidir.
  Derz kültür taşı ve kültür tuğlasını daha güzel gösteren bir özelliktir. Derz aralıkları hiç şaşırmalı olmalıdır. Ayrıca taş ile uygun renkte derz uygulaması yapılmalıdır.

You may also like...