Suya Dayanıklı Plastik Zemin Kaplama

Pvc zemin kaplama, pvc kullanılarak üretilen, suya dayanıklı olan ve  rulo halinde satılan zemin kaplama ürünüdür. Konut ve Ticari mekanların zeminlerde uygulanabilir. Diğer zemin kaplama ürünlerine göre daha ekonomik bir tercihtir. Zengin renk ve model seçeneğine sahiptir. Muadil ürün olarak sıkça karşımıza çıkmaktadır.

PVC Zemin Kaplama Avantajları Nelerdir ?

Ürün ve Uygulaması Maliyetli midir ?

Doğal bir ürün değildir. Ham madde olarak ender olarak bulunan bir ürün olmaması nedeni ile üretim maliyeti yüksek değildir. Fabrika üretimi olması ve seri üretimi müsait olması ürünün fiyatını etkilemektedir. Bu size daha az maliyetli kısa sürede zemin görünümünü değiştirebilme imkanı sunar. Muadil ürünlere göre daha ekonomik ve kullanışlıdır.

Uygulanması Zor Mudur ?

Ticari zeminler için kullanılan ve ısıtma tekniği ile gerdirilerek uygulanan pvc yer döşemeleri haricinden uygulaması hızlı ve kolaydır. Pvc zemin yapıştırıcısı ile uygulanmaktadır. Bazı pvc markalarının kendinden yapışkanlı ürünleri mevcuttur.

Sudan etkilenir mi ? Suya Karşı Dayanıklı mıdır ?

Ham maddesi pvc esaslı olduğu için sudan etkilenmez. Şişme yada kalkma yapmaz. Bu nedenle çay ocağı, mutfak, soyunma odası gibi su ile temas etme riski yüksek olan zeminlerde sık tercih edilir.

Temizliği ve Bakımı Nasıldır ?

Leke tutmaz ve suya karşı olan dayanıklılığı nedeniyle vilada ve mob gibi temizleme ürünleri ile kolayca temizlenebilir. Sıvı yada katı malzemeleri bünyesine almaz. Bu nedenle hijyenik olması gereken, sürekli temizlenme ihtiyacı olan hastane, okul, dershane, kantin ve restaurant gibi mekanların zeminlerinde sık tercih edilir.

Pürüzsüz Zemin İhtiyacını Karşılar mı ?

Modeline göre değişiklik gösterse de sadece bu amaç için üretilen pvc yer döşemesi modelleri mevcuttur. Spor salonları, kortlar, basketbol sahası, hentbol sahası gibi alanların zeminlerinde ticari olarak üretilen pvc zemin kaplama ürünleri tercih edilir.

Nelerde Kullanılabilir ?

Esnek yapısı ve üretiminde kolaylık nedeniyle kolay şekillendirilebilir.  İstenilen özelliklere göre ürün geliştirilmesi kolaydır. İç mekanlarda engelliler için yürüyüş yollarında yön belirtme işlemi için kullanılabilir.

Yüksek Yürüyüş Trafiğine Karşı Dayanıklı mıdır ?

Düz bir zemine uygulanır. Yapısı gereği ile yüzeydeki trafiği zemin ile paylaşır. Birincil olarak yüzey üstündeki trafiği engellemez. Trafiği alt zemin ile paylaşır. Bu nedenle yüksek yürüyüş trafiğine karşı dayanıklıdır. Mağaza, fuar alanı, depo yada ofis gibi ticari zeminler için özel üretilen pvc zemin kaplamaları kullanımı oldukça yaygındır.

Model ve renk çeşitliliği

Suni bir üründür. Tamamen ihtiyaçlara yönelik çözüm olarak üretilmektedir. Zemin kaplama çözümleri arasında en iyi muadil ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yatırım yapılan bir üründür. Arge çalışmaları ile her geçen yıl dahada geliştirilmektedir. Laminat parke görünümlü yada beton görünümlü pvc zemin kaplama ürünü bulabilirsiniz. Sudan etkilenmeyen ve ekonomik ahşap görünümlü bir zemin istediğinizde sizin imdadınıza yetişen ilk ürün arasında yer almaktadır. Geniş desen, renk ve model çeşitliliğine sahiptir.

Teknik Özellikleri

 • Kir ve leke tutmaz. Yüzey yapısını nedeni ile kiri ve lekeyi bünyesine almaz.
 • Düz ve kusursuz zemin yaratmanızı sağlar. Bu özelliği için bir çok zeminde tercih edilmektedir.
 • Antibakteriyel ve Antistatiktir. Bünyesine dışarıdan herhangi bir maddeyi kabul etmediği için hijyen konusunda bir çok zemin kaplama ürününe göre daha avantajlıdır.
 • Ses izolasyonu ve ısı izolasyonu sağlar. Ayrıca akustik mekanlar için üretilen versiyonları ile akustik ihtiyacı olan mekanların zeminlerinde tercih edilebilir.
 • Oldukça ekonomiktir. Hem ürünün kendisi olarak, hemde uygulama maliyeti olarak size kattığı özellikleri diğer zemin kaplama ve yer döşemesi ürünleri ile karşılaştırdığınız oldukça ekonomik olduğu anlayabilirsiniz.
 • Bakım gerektirmez. Diğer doğal ürünler gibi sistre işlemi gibi işlemlere tabi tutmanıza gerek yoktur. Sadece isteğe bağlı olarak cilalama işlemi yapabilirsiniz. Bu ürünün ilk gün ki gibi görünmesini sağlar.

Uygulama Alanları

 • Vergi daireleri, nüfus müdürlükleri, belediye, valilik, hükümet konağı gibi yüksek trafiğe maruz kalan devlet binalarında ekonomik olması ve uzun yıllar dayanıklılığı nedeniyle tercih edilir.
 • Ofisler ve çalışma alanları zeminlerinde yüksek trafiğe dayanıklı olması ve geniş alanların uygun fiyatlara
 • Hastane, sağlık ocağı, eczane ve laboratuvar gibi hijyenik olması gereken ve kolay temizlenebilir zemin istenen mekanlarda.
 • Okul, dershane, kreş, yurt gibi eğitim kurumlarının zeminlerinde.
 • Showroom, mağaza, süpürmarket gibi yüksek trafiğe sahip olan ticari işletmelerin zeminlerinde.
 • Otel ve motel gibi konaklama alanlarının daire aralarında ve giriş zeminlerinde.
 • Kapalı tenis kortu, hentbol sahası, basketbol sahası, kapalı spor salonu gibi spor faliyetlerinin yapıldığı düz ve pürüzsüz zemin istenilen alanların zeminlerinde.

PVC Zemin Kaplama Çeşitleri

Pvc yer döşemesi ürünleri ihtiyaca göre şekillendirilmiştir. Zemindeki soruna getirelen çözüme göre isimlendirilmiştir. En çok bilinen 2 çeşiti mevcuttur. Birlikte Pvc zemin kaplama çeşitlerini kısaca inceleyelim.

Homojen

İçerisindeki hammaddenin eşit bir şekilde dağıtılarak, teknik özelliklerinin her yerinde aynı olduğu pvc zemin kaplama çeşitidir. Teknik özellikleri nedeniyle ticari zeminlerde sık tercih edilir. Hijyen gerektiren ve sürekli temizlenme ihtiyacı duyulan zeminlerde en iyi çözümlerden birisidir. Rulo ve karo halinde satılmaktadır. 2m, 3m ve 4m eninde üretimi yapılmaktadır. Yerine montaj edilir. Montaj işleminde özel yapıştırıcı kullanılır. Gerdirme tekniği ile dikkatli bir şekilde montajı yapılır. Ancak uzman desteği alınarak yapılması gerekmektedir.

Teknik özellik

 • Yüksek trafiğe sahip olan zeminlerde tercih edilir.
 • Standart olarak 2mm kalınlığa sahiptir.
 • 0.30 mikron - 0.80 mikron arasında değişen koruyucu aşınma tabakasına sahip olur.
 • Uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Bu nedenle ticari zeminlerde sık tercih edilir.
 • Temizlenmesi kolaydır. Kirlenmesi durumunda yüzey temizleme ekipmanları ve makineleri ile kolayca temizlenebilir.
 • Farklı kalite ve standartlara ayrılmaktadır.
 • Kusursuz ve pürüzsüz bir zemin elde etmenizi sağlar.(Hastane ve sağlık kurumlarının zeminlerinde tercih edilir.)
 • Su ve yağ gibi üzerine dökülmesi durumunda sorun yaratacak sıvı malzemelere karşı dirençlidir. Emme oranı oldukça düşüktür.
 • Basınca dayanıklı ve ses yalıtım özelliğine sahiptir.
 • Sınırlı desen ve renk seçeneğine sahiptir.

Heterojen

Farklı katmanlardan oluşması nedeniyle heterojen pvc zemin kaplama denilmektedir. 3 katman bulunmaktadır. Bu katmanlar alt,orta ve  üst katmandır. Alt katman profor katman olarak adlandırdığımız katmandır. Orta katman isen desen katmanıdır. Son olarak şeffaf ve saf pvc den oluşan koruma katmanı yer almaktadır.

Teknik özellik

Alt katman dayanıklılık sağlayan katmanlardan birisidir. Bu nedenle farklı ihtiyaçlara göre üretimi yapılabilmektedir.  Profor katmanı 4 mm ile 10 mm arasında olan Heterojen pvc yer döşemelerinde 8 mm kadarını oluşturmaktadır. Spor salonu gibi zeminlerde top zımpalama yada üzerindeki dengeyi sağlamak için gerekli değerli sağlamak amacıyla yapılmaktadır.

 • Ses izolasyonu gibi desibel değerleri dikkate alınarak akustik bir urun olarak kullanılabilmektedir. En önemli özelliklerinden birisi yüksek trafiğe dayanıklı ve bakım gerektirmeyen zeminlerde tercih edilmesidir.
 • Geniş renk ve desen seçeneğine sahiptir. Homojen göre bu konuda avantajlıdır.
 • Kalınlık aralığı yüksektir. 2 mm ile 10 mm arasında değişen kalınlık seçeneğine sahiptir.
 • Çözüm ürünüdür. İstenilen teknik özelliklere karşılık verebilmektedir.
 • Fazla bakım gerektirmez. Kolay temizlenebilir su emme oranı düşüktür.
 • Karo yada rulo halinde satılmaktadır. En çok tercih edilen rulo halidir.
 • Laminat parke, lamine parke, masif yada taş görünümlü modelleri mevcuttur.
 • Uygulaması profesyonel destek gerektirir. Ticari ve spor salonu gibi zeminlerde birleştirme yerleri sıcak kaynak ile yapılır. Özel yapıştırıcı malzemesi ile zemine yapıştırılır.

Linoleum

100% doğal hammaddeye sahip, antibakteriyel pvc yer döşemesi çeşitidir. Aslına bakarsanız pvc zemin ile üretimi ve içerdiği hammade olarak hiç bir benzerliği yoktur. Aslında Linoleum pvc kategorisinde göstermek çok yanlıştır. Hiç bir şekilde vinil yada pvc içermeyen keten tohumu yağı, çam reçinesi gibi doğal malzemelerin macun haline getirilip plakalara aktarılması ile üretilmektedir. Görünümü ve kullanım amacı nedeniyle pvc yer döşemeleri ile aynı kategoride gösterilmektedir.

 • Antik bakteriyel ve Antistatikdir.
 • 100% doğal hammade kullanılarak üretilmektedir.Geri dönüşüm ve çevre dostudur. Yeşil bina konseptinde yapıların zeminlerinde kullanıma uygundur.
 • Isı yalıtımı sağlar ve sesi  yalıtımı sağlar.
 • Su ve yağ gibi zemin üzerinde sorun oluşturabilecek sıvılara karşı dayanıklıdır.Kolay temizlenir ve cila gerektirmez.
 • Dayanıklıdır. Yüksek trafiğe dayanıklıdır.

Bakımı

Temizliğini yaparken dikkat etmeniz gereken güçlü kimyasallar kullanmamanız gerektiğidir. Doğal yapısı nedeni ile kimyasal maddeler ile reaksiyona girebilir ve yapısını bozabilir. Bu nedenle mob ve vilada gibi hafif nemli bez yüzeye sahip temizleme ürünleri ile temizlenmesi daha doğru olacaktır.

Yüzeydeki çizik ve yıpranmalar su bazlı poliürethan ile kolayca onarılabilir. Oluşan delikler için aynı renkte boya ile boyanarak görünmesi engellenebilir.

Mineflo

Pvc esaslı zemin kaplama ürünüdür. Mineflo ismi aslında bu ürünü ülkemizde ilk defa üreten ve tanıtan şirketin ismidir. Pimapen ve Kalekim ürününde olduğu gibi markanın isminin ürünün genel ismiyle özleştiği bir addır. Pvc yer döşemesi teknik özelliğinden hiç bir farkı yoktur.

Pvc Zemin Kaplama Uygulaması

Gerekli süre: 1 gün

Yeni bir zemin için uygulanma sürecini aşamalara ayırıp maddenler halinde ele alalım. Oldukça kolay ve hızlı uygulanan bir zemin kaplama ürünüdür. Ancak tecrübeli ve profesyonel bir ekipten destek almanız daha iyi olacaktır. Her ne kadar kolay uygulansada tecrübe oldukça gereklidir. Aşamalar zeminin duruma göre değişmektedir.

 1. Zeminin hazırlanması

  Tüm zemin kaplama ve döşeme ürünlerinde olduğu gibi önce zeminin ürünü uygulamaya müsait hale getirilmesi gerekmektedir.  Zemin temizlenmesi ve tamirat gerektiren yerlerin onarılması işlemi yapılır. Süpürgelikler ve zemindeki pürüzlükler giderilir. Düz ve pürüzsüz bir zemin için zeminin terazinin ayarlanması çok önemlidir.

 2. Zeminin astarlanması

  Şap'ın daha iyi bir şekilde yüzeye tutunması için astarlanma işlemi uygulanır. Bu işlem öncesinde yukarıda bahsettiğimiz gibi zeminin temizlenip onarılması gerekmektedir. Sonrasında zemin astarı atılır. 10 m2 alana 1 - 1,5 kilo şeklinde astar kullanımı ön görülür.

 3. Tesfiye şapı

  Temizlenen ve astarlanan yüzeyin uygulama yapılmaya hazır hale getirilmesi için son işlemin yapıldığı aşamadır. Tesviye şapı dediğimiz çimento esaslı  madde kıva getirelerek zemine uygulanır. Akıllı tesviye şapları mevcuttur. Kalekim markasının Mastar 10 adlı ürününü kullanabilirsiniz. Zemindeki pürüzlük ve hata olan yerleri düzeltmenizi sağlayacaktır. Mevcut zemin üzerinden minumum 2 mm kalınlığında bir şap işlemi yapmanız tavsiye edilir. Tesviye şapının kuraması 1,5 günü bulmaktadır. Bunu dikkate almanızı öneririz.

 4. Uygulanması

  Yukarıdaki aşamlardan geçildikten sonra uygulanma aşamasına geçilir. Öncelikle pvc zemin yapıştırıcısının uygulanacak zemine sürülmesidir. Yapıştırıcı kuruma süresi hesaplanarak uygulanmalıdır. Kaplayabileceğiniz kadar yüzeye yapıştırıcı sürmeniz daha iyi olacaktır. Yapıştırıcının üzerine pvc yer kaplaması uygulanmaya başlanır. Kabarcık yapmamızı için üzerinden silindir yada başka bir alet ile geçilir ve havanın çıkarılması sağlanır. Uygulama esnasında gerdirilmesi oldukça önemlidir. Ek yerlerinin kaynak yapılarak birleştirilmesi gerekmektedir. Bu zeminin pürüzsüz olması ve özelliğini kaybetmemesi için oldukça önemlidir. Hava kabarcığı kalmaması için fön makinesi benzeri bir alet ile sıcak hava uygulanarak altaki havanın açık uçtan dışarı çıkması sağlanır.

PVC Zemin Kaplama Fiyatları

Fiyatını belirleyen en önemli teknik özellik üst katmandır. Şeffaf üst katmanın kalınlığı fiyatının değişmesine ve artmasına neden olur. Konut zemininde tercih edecekseniz üst katmanın 0,25 mm olması yeterli gelir. Ancak yüksek yüzey trafiğine sahip ticari zeminlerde üst katmanın 0,40 - 1,20 mm arasında olması gerekmektedir. Sizler için piyasa araştırması yaptık. Ortalama olarak pvc yer döşemesi ürünlerinin fiyatlarını bir araya getirdik ve bir tablo oluşturduk.

Ürün adıEn Düşük FiyatEn Yüksek FiyatBirimMin SiparişKDVİşçilikKargo
Pvc Zemin Kaplama 3D Galaxy Meşe GXL-301 A25 TL35 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Pvc Zemin Kaplama Trendy Meşe 20327 TL45 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Pvc Zemin Kaplama Trendy Granit Gri 16327 TL45 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Beefloor Step Wood Tekstil Tabanlı PVC Zemin Kaplama 10050030 TL38 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Beefloor Step Wood Tekstil Tabanlı PVC Zemin Kaplama 10110030 TL38 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Beefloor Neo Wood PVC Zemin Kaplama 15060053 TL60 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Beefloor Neo Saga PVC Zemin Kaplama 23120053 TL60 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Beefloor Neo Saga PVC Zemin Kaplama 23570053 TL60 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Tarkett Artica PVC Zemin Kaplama 1355 TL86 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Beefloor Joker PVC Zemin Kaplama 20030555 TL70 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Beefloor Joker PVC Zemin Kaplama 20090555 TL70 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
PVC Zemin Kaplama Star Duman Meşe65 TL100 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
PVC Zemin Kaplama Star Granit Gri65 TL100 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
PVC Zemin Kaplama Star Mavi65 TL100 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
PVC Zemin Kaplama Star Bej65 TL100 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
PVC Zemin Kaplama Hermes Kırmızı 772075 TL115 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
PVC Zemin Kaplama Hermes Mavi 774075 TL115 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
PVC Zemin Kaplama Hermes Yeşil 774575 TL115 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
PVC Zemin Kaplama Hermes Hardal 770575 TL115 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Beauflor Massif PVC Zemin Kaplama 99375 TL115 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Gerflor PVC Zemin Kaplama Nera Contract Gravel Natural 008780 TL130 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Gerflor PVC Zemin Kaplama Nera Contract Pixel Anthracite 063280 TL130 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Gerflor PVC Zemin Kaplama Nera Contract Noma Miel 047680 TL130 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Tarkett PVC Zemin Kaplama Silver 07110 TL170 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Tarkett PVC Zemin Kaplama Silver 08110 TL170 TL1 M210 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo

Pvc Zemin Kaplama Modelleri

Oldukça geniş renk ve model seçeneğine sahiptir. Suni ürün olduğu için istenilen şekilde üretimi yapılabilmektedir. Teknolojinin ilerlemesiyle ahşap görünümlü pvc, taş görünümlü pvc yada seramik görünümlü pvc zemin modelleri üretimi yapılabilmektedir.

Rulo halinde üretimi yapılan ürünlerin model ve desenleri bir bütündür. Diğer ürünlerde olduğu gibi deseni yada modeli uygulama esnasında ortaya çıkarmak için ekstra bir caba sarf etmezsiniz. Modeller uygulanacak alanın türüne göre farklılık gösterilebilir.

You may also like...