Sadeliği ile Ön Plana Çıkan Minimal Mutfak Dekorasyonu Modelleri

Minimal mutfak dekorasyonu, son yılların gözdesi arasında kendisini göstermektedir. Büyük şehirlerde evlerin daha küçük stüdyo dairelere dönüşmesi sonucunda dekorasyon tarzlarında bir dönüşüm yaşanmaya başlandı. Aslında bu değişimin günlük hayatın getirdiği sorunların çözümleri olarak meydana çıktığını söyleyebiliriz. Yaşam alanlarının daha küçük alanlara sahip olması, iç dekorasyon tarzlarında minimalist bakış açısının kendisini göstermesine imkan sağladı.

Stüdyo Dairelerde Minimal Mutfak Dekorasyonu

Bildiğiniz üzere stüdyo dairelerde genellikle Amerikan mutfak tasarımları tercih edilmektedir. Yoğun iş hayatına sahip olan insanlar bu tarzı daha çok tercih etmektedirler. Mutfaklarında geçirdikleri zamanı izole bir zaman olmasından ziyade, hayatın günlük akışının içerisinde olmasını istemektedirler. Sonuç olarak salon ile mutfağın ortak kullanım alanı içerisinde olması onlar için daha iyi bir çözüm getirmektedir.

Minimalizm tamda burada kendisini gösteriyor. Eğer bu yaklaşıma göre salon ve mutfakta yoğun eşya kullanımı olsaydı istenilen sonuç tam anlamıyla alınamayacaktı. Çünkü gün içerisinde eşyalar ile ilgilenmekten kendilerine zaman kalmayacaktı. Bu nedenle daha az eşya ile daha ergonomik ortamlar yaratmak gerekmektedir. Minimal bakış açısı bunu gerektirir. Bu sebepten dolayı stüdyo daireler ile minimalist mutfak tasarımları birlikte kullanıldığında çok iyi sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu sadece dekoratif görüntü anlamında ortaya çıkan bir sonuç değildir. Ayrıca kullanan kişinin hayat standartlarını iyileştiren ve daha mutlu olmasını sağlayan bir geri dönüştür.

Modern Minimal Tarz Mutfak

Minimal Bakış Açısı Sadece Küçük Daire Dekorasyonunda Kullanılmamaktadır.

Minimalist mutfak tasarımları sadece dar alana sahip mutfaklarda tercih edilmemektedir. Aksine daha geniş alanlara sahip mutfaklarda oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır. Minimal mutfak tasarımları size mutfağınızda daha az eşya ile daha konforlu bir alan elde etmenizi sağlar. Minimal tasarımlar teknolojiye karşı değildir. Teknolojinin daha sade ve yalın halidir. Bir ürün sizin ihtiyacınızı karşılaması için illaki kompleks ve çok fonksiyonlu olması gerekmektedir. Ne kadar fazla seçenek varsa, o kadar çok soru işareti oluşmaktadır. Bu nedenle mutfağınızda daha basit ürünlerin kullanılmasını ister.

Modern Minimal Mutfak Modelleri

Minimal Mutfak Tasarımlarında Renk Seçimleri

Bildiğiniz üzere çok renkli mutfak dolapları yada mobilyalar tercih edilmemektedir. Minimalist dekorasyon tarzlarında genelde ürününün hammadde rengi tercih edilir. Ürünün en yalın hali en iyisidir. Ancak bu demek değildir ki, fabrikan çıktığı haliyle mutfaklara sahip olacaksınız. Minimal bakış açısında pantone renk tonları en sık tercih edilen renklerdir. Ne çok açık, nede çok koyu renkler dediğimiz orta tonlardaki renklerdir. Sıcak ve Soğuk tonların ortasında kalan bu renkler göz yormamaktadır. Bu mutfak tarzda mutfağınızdaki tüm ürünlerinin renkleri birbiriyle uyumlu olmalıdır.

İskandinav tarzı mutfaklar genellikle minimalist bakış açısıyla dekore edilmektedir. Mutfak dolaplarında ahşap yada beyaz tonlar, mutfak tezgah arası seçiminde daha çok mermer renkleri tercih edilmektedir.

Minimal Mutfak Dekorasyonu
Minimal Modern Mutfak Örnekleri

Minimal Mutfak Dekorasyonunda Mutfak Tezgahı Tercihi Nasıl Olmalıdır ?

Bu tarzda en sık tercih edilen mutfak tezgahı şüphesiz mermer mutfak tezgahlarıdır. Nitekim mermer tezgahlar doğal görüntüsü ve estetik yapısı ile minimal mutfak tasarımları ile harika bir uyum içerisindedir. Ancak bunun yanı sıra daha doğal ve sıcak bir tezgah görünümü isteyenler için farklı bir seçenek mevcuttur. Ahşap mutfak tezgahları, minimal tasarımlar ile sıkça tercih edilmektedir. Zira burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey ahşap yoğunluğu korumaktır. Eğer mutfak içerisinde çok fazla ahşap ürün olursa mutfağınız otantik bir mutfağa dönüşebilir. Ahşap tezgahınızın cilalı olması oldukça önemlidir. Yoksa uzun süre su ile teması sonucunda bakteri oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Tezgah seçiminde kuvars tezgahların daha sağlıklı ve dayanıklı olduğunu hatırlatmak isteriz. Akrilik tezgahlar minimal tarza daha yakın bir görünüm kazandırsalar da çok hassas oldukları için günlük kullanımda size yük getirecektir. Tezgah seçimi hakkında daha fazla bilgi için mutfak tezgah seçimi yazımıza göz atabilirsiniz.

Minimalist Mutfak Modelleri

Mutfak Zeminlerinde Sadeliğe Önem Verin

Mutfak gibi alanlarda zemin oldukça önemlidir. Zira minimal bakış açısına sahip bir mutfak oluşturmak istiyorsanız tercih edeceğiniz zemin daha soğuk tonlarda olmalıdır. Çünkü zemin en fazla yüzeye sahip olan alandır. Bu alanda koyu renkleri tercih etmeniz ferah bir mutfağa sahip olmanız önündeki en büyük engel olabilir.

Ahşap görünüm için suya dayanıklı parke modelleri arasından tercih yapabilirsiniz. Ancak mutfak zeminlerinde en çok tercih edilen Yer döşemesi ürünü şüphesiz mutfak seramikleridir. Minimal mutfak tasarımlarında kullanabileceğiniz çok fazla mutfak yer seramiği mevcuttur. Özellikle mermer görünümlü seramik ve beton görünümlü seramik modelleri bunlar arasında en çok dikkat çekenlerdir. Beton görünümlü parkeler ile de bu aynı görüntüyü elde edebileceğinizi unutmayın.

2022 Mutfak Dekorasyonu
2021 Mutfak Tasarımları

Minimal Mutfak Dekorasyonu Tasarımları ve Fikirleri

Sizlerin ilham alması için farklı zevk ve renklerde minimal dekorasyon tarzına uygun olarak döşenmiş mutfak dekorasyonlarını bir araya getirdik. Fikirlerden ilham alarak mutfağınızın tezgah arasında yada mutfak yer döşemesi olarak hangi ürünlerin kullanıldığını incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca mutfak için en önemli ürünlerden birisi mutfak dolaplarıdır. Minimal tarza uygun mutfak dolabı tercihinizi sizin için paylaştığımız tasarımları inceleyerek fikir edinebilirsiniz.

2021 Mutfak Modelleri
Mutfak Tasarımları Minimal
Mutfak Modelleri
Mutfak Dekorasyonu Modelleri
Mutfak Dekorasyonu Minimal
Modern Mutfak Tezgahı Modelleri
Modern Mutfak Modeli
Modern Minimal Mutfak Tasarımları
Modern Minimal Mutfak Dekorasyonu
Minimal Tarz Mutfak Örnekleri
Minimal Mutfak Modelleri
Minimal Mutfak Dekoru
Minimalist Mutfak Dekorasyonu
En Yeni Modern Mutfak
En Guzel Minimal Mutfak Tasarımları
En Güzel Beyaz Mutfak Modelleri
Beyaz Mutfak Modelleri
Amerikan Mutfak Modelleri
Açık Modern Mutfak Tasarımları

You may also like...