Mermer Görünümüne Sahip Seramik Modelleri

Mermer görünümlü seramik, son zamanlarda oldukça trend olan duvar ve zemin ürünleridir. Doğal bir ürün olan mermer doğadan çıkarılması ve ürün haline getirilmesindeki sürecin hem iş gücü olarak hemde maliyet olarak fazla olması seramiği daha cazip kılmaktadır. Seramik teknik özellik bakımından mermer göre daha avantajlıdır. Mermer görünümlü seramik, özellikle banyo ve mutfaklarda mermer görünümü elde etmek isteyenler en iyi çözümlerinden birisidir.

Mavi Seramik Modeli

Mermer ve Fayans(Seramik) Arasındaki Farklar

Maliyet

Seramik modelleri, Mermer modellerine göre daha uygun fiyatlıdır. Bunun başlıca nedeni mermerin doğal bir ürün olması ve farklı bazı mermer çeşitlerinin sadece belirli bölgelerden temin edilmesi ve rezervlerin sınırlı olmasından dolayıdır. Bu nedenle daha az bulunan mermer modelleri daha yüksek fiyatlıdır. Seramik ise hem hammaddesinin ucuzluğu, hemde seri üretim olarak üretilmesini nedeni daha düşük birim maliyetlidir. Seramik üretiminde maliyeti oluşturan fabrikanın ve üretim tesisinin ayağa kaldırılması ve bayi ağlarının oluşturulması ile birlikte dağıtım kanallarının ortaya çıkardığı maliyetlerdir.

Seleksiyon

Mermer doğal bir malzemedir. Bu nedenle tüm ürünler seri üretimden çıkan bir ürün gibi aynı renk ve desenleri takip etmez. Genelde mermer üretiminde proje bazlı çalışmalar yapmak daha doğrudur. Yani sizin ihtiyacınız olana göre belirli bloklar yada plakalar seçilerek istediğiniz ölçülere göre kesimleri yapılması ve seleksiyona bağlı kalarak ürünlerin doğru uygulamasının yapılması gerekmektedir. Seleksiyon doğal ürünlerindeki desenin bir puzzle parçalarının birleştirilmesi gibi sonucunda istenilen görüntünün ortaya çıkması için yapılan çalışamadır. Eğer doğru bir seleksiyon ve seleksiyona bağlı uygulama yapılmaz ise ortaya istenilen görüntü çıkmayacaktır. Bu nedenle üretim sırasında bu en çok dikkat edilen bir konudur. Seleksiyon tamamen insan gözü kontrolü ile yapılmaktadır. Bu hem üretimi yavaşlatmakta, hemde iş gücünü artırmaktadır.

Seramikte ise bu durum farklıdır. Desenler üretim öncesinde çizilmekte ve üretim sonucunda ortaya çıkacak olan görüntü bilinmektedir. Sadece parçaları birleştirmek ve uygulamak kalmaktadır. Seramikte dikkat edilmesi gereken konu ise bazı ürünlerde sıra numaraları yer almaktadır. Seramik uygulaması bu sıraya göre gidilmesi daha doğru bir sonucu doğurur. Seramik uygulayan usta bunu paketi açtığında sırayı hiç bozmadan desenleri birbirine denk gelecek şekilde duvar kenarından başlayarak yaptığında doğru bir uygulamayı zaten yapacaktır.

Uygulama

Mermer görünümlü fayans modelleri, uygulaması doğal mermer ürünlere göre daha kolaydır. Daha önceden temizliği ve hazırlığı yapılmış alana kalekim yapıştırma harcı taraklanarak sürülür ve seramik uygulaması hızlı ve kolay bir şekilde yapılır. Seramik uygulaması için bir kolay bir şekilde usta bulabilirsiniz. Hatta biraz bu işlere yatkınsanız kendiniz bile yapabilirsiniz. Seramik modelleri arasında derz uygulaması yapabilirsiniz. Ayrıca bir çok seramik modeli artık hem yer, hemde duvar için uygulanabilmektedir. Bordur yada dekor seramiği ile kombin bir görüntü elde etme imkanına sahipsiniz.

Mermerde ise uygulama için mutlaka tecrübeli usta bulmanız şarttır. Mermer affı olmayan bir ürünüdür. Mermer pürüzsüz bir zemin görünümü kazandırır. Bu nedenle mermer yer döşemesi ve mermer duvar kaplama ürünleri için derz çok tercih edilen bir uygulama değildir.

Bakım ve Onarım

Mermer uygulaması yapılan bir zeminde yada duvar oluşan bir çatlak yada kırığı tamir etmek için aynı ürünün, aynı seleksiyona uyacak şekilde ikamesini bulmanız gerekiyor. Açıkcası bu biraz uğraş verici bir durum. Heleki özel bir üretim ile nadir bulunan bir mermer modelini kullanarak seleksiyon yaptıysanız sizi epeyce zorlayacaktır.

Seramik ürünlerinin onarımı daha kolaydır. Tedariği daha kolay yapılır. Seramikte sadece seriden dolayı küçük farklar olabilmektedir. Buna dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun en garanti yolu ihtiyacınız olan miktardan bir kaç paket fazla alıp saklamaktadır. Seramik markaları genellikle trend olan seramik modellerinin üretimine devam etmekte ve piyasanın ihtiyacını karşılamaktadır.

Mermer Seramik Modeli 2020

Mermer Görünümlü Fayans Nerelerde Kullanılır ?

Mermer görünümülü fayans, daha minimal dekorasyon tarzına yakındır. Ev ve Ticari mekanlarıda kullanılabilir.

Evininizin banyo ve duvar yer döşemesinde sade ve doğal bir görüntü elde etmek için kullanabilirsiniz. Tercih ettiğiniz seramik modelinin zeminde kayma yapmayacağından emin olmanızı öneririz. Derz kullanımı olmayacağı için bu dikkat edilmesi gereken bir etkendir.

Mermer Seramik Modeli

Mutfak yer döşemesinde minimal bir çizgi yaratmak için kullanabilirsiniz. Mutfak duvarlarında seramik kullanımı dekoratif açıdan önermiyoruz. Daha güzel bir görüntü için sadece tezgah arası ile sınırlı kalmanız daha doğru olacaktır.

Mutfak Tezgah Arası Mermer Görünümlü Fayans

Mutfak tezgah arasın mermer görünümlü fayans ürünlerini tercih edebilirsiniz. Oldukça güzel bir görüntü elde edeceksiniz.

Mutfak Tezgah Arası Mermer Görünümlü Seramik

Ticari mekanların hol ve girişlerinde daha büyük ebatlardaki mermer görünümlü seramik modellerini tercih edebilirsiniz. Mekanı daha ihtişamlı ve gösterecektir. Ancak bu ihtişamın yanında göz yormadan sade ve doğal bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır.

Otel Mermer Görünümlü Seramik

Sauna ve Hamam gibi mermerin ağırlıklı olarak kullanıldığı ortamların zemin ve duvarlarında mermer görünümlü fayans ürünlerini daha cazip olduğu için kullanabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken tercih ettiğiniz mermer görünümlü fayans modelinin su emme ve direnç değerleri olacaktır.

Mermer Görünümlü Seramik Banyo

Mermer Görünümlü Fayans Fiyatları

Mermer görünümlü seramik fiyatları, beğendiğiniz marka ve modele göre farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra modelin ebatları fiyatı oldukça değişmektedir. Sizler için aşağıda mermer görünümlü fayans fiyatları hakkında piyasa araştırması yaptık ve ortalama fiyat aralıklarını paylaştık.

Mermer Görünümlü Fayans Modelleri

Mermer görünümlü seramik modelleri, temelinde mermer görünümlerinden esinlenilmiştir. En çok tercih edilen mermer çeşitleri aşağıdaki gibidir. Seramik markaları bu görüntülerden esinlenerek ürünleri ortaya çıkardıkları ve mermer ikame ürün olarak sunduklarından dolayı ürünlerin isimlerinde genelde bu mermer çeşiti ismini belirtmektedir. Sizde mermer görüntüsünü, seramik ile elde etmek istiyorsanız aşağıdaki modelleri inceleyebilirsiniz.

 • Bianca
 • Casablanca
 • Blackgold
 • Calacatta
 • Onyx
 • Carrara
 • Forrest Green
 • Vein Cut
 • Bianco Carrra
 • Emprador

Otel Mermer Görünümlü Seramik

Mermer otel yer ve duvar döşemesinde oldukça etkilidir. Ancak günümüzde mermer fiyatları ve işciliğinin zor olmasından dolayı seramik daha fazla tercih edilmektedir. Otel dekorasyonunda mermer görüntüye sahip seramik modellerini bir çok alanda kullanabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, otellerin karşılama alanları olan hol ve resepsiyon kısımlarının zeminlerinde mermer görüntü oldukça etkili bir dekoratif unsur olacaktır. Bunun yanı sıra otellerin hol ve koridorları mermer görünümü için en ideal alanlardır.

Mermer Görünümlü Seramik Zemin

Otel bekleme salonlarında mermerin etkileyici görüntüsünü zemin ve duvarlarınızda yansıtabilirsiniz. Daha uygun fiyatlar ile prestije sahip bir görüntüye sahip olabilir ve misafirlerinizi etkileyebilirsiniz. Bekleme ve misafir salonları otellerde en çok zaman geçirilen alanlardandır.

Antre ve Giriş Seramik Modeli

Siyah mermer görünümlü seramik en çok aranan ve tercih edilenlerin başında yer almaktadır. Bunu yanı sıra calacatte ve onyx modelleride sık tercih edilir. Ancak bu iki model genelde banyo ve sauna gibi alanlarda tercih edilirken siyah mermer görünümlü seramikler daha prestij gerektiren alanlarda kullanılmaya müsaittir.

Siyah Seramik Modeli

Mermer görüntüsünü otelinizin çeşitli alanlarında kullanabilirsiniz. Mutfak, banyo bekleme salonu, misafir salonu yada hobi köşeleri gibi alanlarda mermerin ihtişamlı görüntüsünü kullanmanız mümkün.

Mermer Görünümlü Seramik Modelleri 2020

Damarlı yada renkli mermer görüntüsünü sahip seramik modelleri mevcuttur. Burada dikkat etmeniz gereken ise uygulama yapılacak alanın genişliği ve yüksekliğidir. Bu alan genişliğine göre farklı ebatlardaki modelleri tercih etmek sizin zevkinize kalmıştır. Geniş alanlar için daha büyük ebatlı damarlı görüntüye sahip olan modelleri tercih edebilirsiniz. Ancak küçük alanlarda 30x30 olan start ve damarsız görüntüye sahip olan seramik karo modellerini tercih etmeniz daha iyi bir tercih olacaktır.

Mermer Görünümlü Seramik Modeli

Banyo Mermer Görünümlü Seramik

Şüphesiz seramik en çok banyoda kullanılmaktadır. Banyolarımızın yer ve duvar döşemesinde en çok tercih ettiğimiz üründür. Modern ve minimal dekorasyon tarzına en yatkın olan modeller ise mermer görüntüye sahip seramik modelleridir.

Banyo Mermer Görünümlü Seramik Modeli

Kültürümüzde mermerin etkin bir yeri vardır. Hamam kültürünün zaman içerisinde bize bıraktığı bu etki evlerimizin ve diğer konaklama mekanlarında banyo ve tuvaletlere kadar kendini göstermiş ve dekoratif bir tercih haline gelmiştir.

Mermer Görünümlü Seramik

Farklı tasarım ve seramik renk seçeneklerine sahip olan markalar, bu konuda kendilerini oldukça genişletti ve daha zor bulunana mermer modellerinin görüntülerine banyolarımızda kolayca sahip olma fırsatını sağladılar.

Emprador Mermer Görünümlü Seramik

Calacatte Seramik Modeli

Calacatte seramik modeli, en çok tercih edilen seramik modelleri arasında ilk sıralardadır. Gerek banyo, gerekse minimal çizgiye sahip ticari alanların yer ve duvarlarında asil duruşu ile her zaman burdayım demiş bir mermer görüntüsüne sahip seramik modelidir.

Calacatte Seramik Modeli

Emprador Seramik Modeli

Emprador seramik modeli, ihtişamlı görüntüsü ile sizi kendine çağırır. Özellikle ticari mekanların girişlerinde prestij göstergesi olarak bilinir. Değerli bir mermer rengidir. Ancak seramik modeli ile bu görüntüye daha uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz.

Calacatte Emprador Seramik Modeli

Forrest Green Seramik Modeli

Gelelim doğanın etkileyici görüntüsüne sahip olan forrest green seramik modeline. Bu model orman yeşili mermer olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok sık görünmez. Bunun nedeni nadir bulunmasından ve ocaklarının belirli yerlerde olmasından dolayıdır. Blok ve plaka halinde satışı daha çok cazip görünmektedir. Kimse bu modelde zaiyat vermek istemez. Genelde projeye göre özel ölçülerde kesimleri yapılmaktadır. Ancak bu tasarımıda seramik kullanarak kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Forrest Green Seramik Modeli

Onyx Seramik Modeli

Onyx seramik modeli, sık tercih edilen asil bir görüntü sağlayan modeller arasındadır. Bu model su yolu yada vein cut kesim dediğimiz mermer modelidir. Klasik bir mermer modeli olarak karşımıza sıklıkla çıkar. Ancak özel projeler için kullanılmaktadır. Onyx seramik modelleri ile evinizde ve ticari mekan yer döşemesinizde kolayca sahip olabilirsiniz.

Onyx Otel Sermaik Modeli
Mermer Görünümlü Seramik Modelleri 2020

Calacatte, banyoların vazgeçilmez seramik modelidir. Ferah ve geniş bir görüntü elde etmenizi sağlar. Sade ve minimal dekorasyon tarzında ilk tercih edilen banyo seramik modelidir.

Calacatte Seramik Modeli

Banyolarınızda kullanabileceğiniz bir başka banyo seramik modeli ise Onyx seramik modelidir. Banyolarda modern ve eski çağ çizgilerini aynı anda yaşabilme imkanını size sunar.

Onyx Seramik Modeli

Mermer Görünümlü Seramik Markaları

Sizler için ülkemizdeki seramik markalarının mermer görüntüye sahip olan seramik modellerinin liste halinde topladık. Side mermer görüntüsüne sahip seramik modeli almak istiyorsanız aşağıdaki markalarının modellerini inceleyebilirsiniz.

Anka Seramik

 • Akdeniz
 • AQUA
 • Asi
 • Basra
 • Biga
 • Derin
 • Emperedor
 • Eva
 • Irmak
 • Muson
 • Patara
 • Portora
 • Sante
 • Sare
 • Siena
 • Vadi

Kütahya Seramik

 • Albatros
 • Alkazar
 • Arabescato
 • Armada
 • Arven
 • Bluetta
 • Emporio
 • Kalsedon
 • Lapis
 • Pompei
 • Talya
 • Staturio

Bien Seramik

 • Artemoderna
 • Asya Onix
 • Calacatta
 • Daino Lienzo
 • Famous
 • Hypnos
 • Maestro
 • Marble
 • Mia
 • NewPort
 • Tamara
 • Tiger
 • Zenith

Ege Seramik

 • Alaturca
 • Baltimore
 • Bora
 • Calcutta
 • Essence
 • Crown
 • Crystal
 • Essence
 • Erebus
 • Etna
 • Fuji
 • Norway
 • Onyx
 • Rochester
 • Stage

Yurtbay Seramik

 • Nora
 • Casablanca
 • Emparador
 • Eternal
 • Felix
 • Legacy
 • Panda Marble
 • Jupiter

You may also like...