Modern Asma Tavan Modelleri ile Evinize Şıklık Getirin

Asma tavan modelleri, iş yeri ve evlerde görmeye alıştığımız tavan dekorasyonu sitemleri arasında yer alıyor. Dekoratif görüntüsü ve düzenleyici olması nedeni ile asma tavan sistemleri cazip bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Tavanda ışıklandırma sistemleri için bir yuva hazırlayan asma tavan, kablo karışıklığının önüne geçiyor.

Modern Asma Tavan Modeli

Spot aydınlatma sistemleri ile mükemmel bir uyum içerisinde olan asma tavan sistemleri evimizde ve iş yerinde kullanımı mevcut. Ev kullanımı daha çok dekoratif anlamda görselliğe odaklı. İş yerlerinde ise aydınlatma ve yangın detektörü gibi tavan olması gereken uygulamaların daha derli ve toplu gözükmesi için ideal kalıyor. Aynı zamanda bina içindeki kabloların taşınması için iş yerlerinde asma tavan sistemleri mükemmel bir çözüm. Hem estetik görüntüsü ile hemde kullanışlı olması nedeni ile asma tavan modelleri ihtiyaçlarımızı en iyi şekilde karşılayabiliyor.

Modern Asma Tavan Dekorasyonu

Ticari mekanlarda kullanılan asma tavan ile ev kullanımı arasında farklılık vardır. Ticari mekanlarda daha çok strafor tavan paneli yada pvc tavan paneli kullanılacak şekilde asma tavan modelleri tercih edilmektedir. Bunun nedeni iş yerlerinde çok fazla değişiklik olması ve kablo gibi ekipmanların buradaki kanallar vasıtasıyla dağıtılmasından dolayı daha kolay çıkarılıp değiştirilebilen sistemler tercih edilmektedir.

 • Alüminyum lamel asma tavan
 • Lineer metal asma tavan

Ev için kullanılan asma tavan modellerinde ise daha çok alçıpan kullanılarak yapılan modeller tercih edilmektedir. Bu kullanım daha çok dekoratif amaç içindir. Alçıpanların asma tavana uygulanması ve şekillendirilmesi ile uygulanır. Storpiyer ve kartonpiyer ile modeli farklılaştırabilirsiniz. Göbek asma tavan modelleri ile tavan dekorasyonuzu daha etkileyici ve ilgi çekici bir hale dönüştürmeniz mümkün.

Asma Tavan Modelleri

Sizlerinde fikri olması açısından en beğendiğimiz 2020 asma tavan modelleri resimleri ile uygulama galerisi oluşturduk. Sizde uygulandığında nasıl göründüğünü görebilir ve buna göre model tercihinde bulunabilirsiniz.

Asma Tavan Göbek Modelleri

Sizler için en güzel Göbek asma tavan modellerini bir araya getirdik. Göbek asma tavan resimlerini inceleyerek uygulama yapıldığında nasıl bir görüntü elde edebileceğinizi görebilirsiniz.

Göbek asma tavan modelleri genelde evlerimizin salonlarında yada iş merkezlerinin bekleme salonları gibi alanlarda kullanılmaya müsaittir. Gergi tavan ile de beraber kullanılarak daha modern bir görüntü elde edilebilir.

Yuvarlak Gobek Asma Tavan
Gobek Asma Tavan Modelleri
Asma Tavan Gobek Modelleri

Modern Asma Tavan Modelleri

Modern asma tavan görüntü olarak diğer modellerden daha yaratıcı ve farklı çizgisel özellikleri taşımaktadır. Standart görünümün dışında birden fazla modelin birleşimi ile bir görüntü elde edilmektedir.

Modern asma tavan dekorasyonunda aydınlatmanın önemli bir yeri vardır. Genellikle spot ve led aydınlatma kullanılarak istenilen dekoratif görüntü elde edilmektedir. Led aydınlatma sayesinde farklı renkleri kullanılabildiği gibi zamanlama ve renk değiştirme gibi işlemleri de yapabilme özelliğine sahip olabilirsiniz.

Modern Asma Tavan Modeli
Modern Asma Tavan Modelleri 2020
Modern Yuvarlak Asma Tavan Modeli
Modern Asma Tavan Modelleri
Modern Asma Tavan Modeli 2020
Modern Asma Tavan Dekorasyonu Alçıpan
Modern Asma Tavan Dekorasyonu 2020
Modern Asma Tavan Dekorasyonu 2020
Modern Asma Tavan

Alçıpan Asma Tavan Modelleri

Ev modelleri için en çok tercih edilen asma tavan modelleri arasında yer almaktadır. Alçıpan ile kolayca tavan dekorasyonu yapabilmektedir. Alçıpan asma tavan modelleri, tv ünitesi ve niş,kolon ve kirişler ile birleştirilerek dekorasyon da bir bütünlük sağlanabilir.

Alçıpan Asma Tavan Modelleri
Modern Asma Tavan Dekorasyonu Alçıpan
Modern Alçıpan Asma Tavan Modeli
Alçıpan Modern Asma Tavan Modelleri
Alçıpan Modern Asma Tavan Modeli
Alçıpan Asma Tavan Modelleri

Asma Tavan Çeşitleri

3 Çeşit asma tavan vardır. Bunlar Metal,Ahşap ve Akustik asma tavan olarak karşımıza çıkmaktadır. Hepimizin bildiği bir yanlış vardır. O da evlerimizde kullandığımız alçıpan aslında bir asma tavan çeşiti değildir. Alçıpan asma tavan yapımında kullanılan levhaya verilen isimdir. Basit bir şekilde söylemek gerekirse kartonlu alçı levhadır.

Metal Asma Tavan

Linear metal ve alüminyum lamel malzemeleri ile montajı ve uygulaması yapılan asma tavan çeşitidir. Daha çok ticari mekanlarda kullanımı tercih edilir. Genelde ofis ve iş merkezi gibi çalışma ortamlarında görmeye alışık olduğumuz bir çeşittir. 30x30 yada farklı ebatlarda tavan paneli kullanımına uygundur. Bu tarz endüstriyel mekanlarda dayanıklılığı ve kolay bir şekilde local değişikliğin yapılabilmesinden dolayı tercih edilir.

Ahşap Asma Tavan

Metal yada ahşap karkasın MDF paneller kullanılarak ahşap tavan görünümü kazandırılan ve akustik özelliğe sahip asma tavan çeşitidir. Ahşabın doğal görüntüsünün ve mekanın dekorasyonunda ahşap ile uyumlu olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Daha çok konferans salonları, toplantı odaları, tiyatro sahneleri gibi akustik ihtiyacı olan ve ahşap ruhunu mekana yansıtılması istendiği durumlarda tercih edilen asma tavan modelidir.

Akustik Asma Tavan

Kullanım amacı mekanın akustik dengesini sağlamaktır. Mekanın geniş olduğu ve seslerin duvara çarparak yankıya neden olduğu durumlarda akustik asma tavan iyi bir tercih olacaktır. Bunun yanında akustik duvar panelleri ile birleştirildiğinde iyi bir ses yalıtımı sağlanmaktadır. Akustik asma tavan ses dalgalarını yumuşak yüzeyi ile karşılayarak yankı oluşmasını engellemektedir.

Asma Tavan Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

 • Öncelikle yaptıracağınız mekana uygun asma tavan çeşidinin belirlenmesi ve özelliklerin istediğiniz amaca uygun olması gerektiğini öğrenmeniz gerekmektedir.
 • Dekorasyon tarzınızla yaptırmak istediğiniz asma tavan modelinin uygun olacağının netleştirmeniz gerekmektedir.
 • Restaurant yada cafe gibi hijyen gerektiren mekanlarda kolay temizlenebilen yada kir tutmayan özelliklerde olmasını dikkat ediniz.
 • Kiralık olan yerlerde uygulanan asma tavan modelinin mümkün olduğunca sökülüp tekrar montajının yapılabilmesine dikkat edin. Yada mülk sahibi ile bu durumu kesinleştirmeniz sizin için daha iyi olacaktır.
 • Sıcak ve soğuk gibi hava olaylarından etkilenmemelidir.
 • Yük kapasitesine göre dayanıklı olmalıdır. Deprem gibi doğal afet durumlarında düşmeyecek ve tehlike oluşturmayacak modelleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.
 • Yanmaz malzeme kullanılarak yapıldığına ve ateş yürütmeyen özelliği olduğuna dikkat edin. Özellikle plastik malzeme kullanılan modellerde yangın anında damlayarak insanların üzerine düşmesi hiç istenmeyecek bir durumdur.
 • Ahşap asma tavan sistemlerinde mutlaka yangın dedektörleri ile birlikte kullanılması dikkat edin. Yangın anında büyük tehlikeye neden olabilir.
 • Mutlaka öncesinde asma tavan sistemi ile beraber kullanacağınız yangın dedektörü, sensörler, kablolar ve kamera sistemleri gibi tercihleri belirleyin ve buna uygun olan modelleri tercih edin.
 • Tavan paneli olarak kullanılacak olan ürünün birim maliyetini mutlaka öğrenin. Tedariğinin daha sonradan kolay olan maliyeti bütçenizi zor durumda bırakmayacak sistemleri tercih edin.
 • Alçıpan için kullandığınız dekoratif asma tavan modelinin demode olmayacak şekilde tercih etmeniz verdiğiniz kararın uzun yıllar sizi mutlu etmesini sağlar.
 • Asma tavan modeli ile kullanacağınız aydınlatma sisteminin istikrarlı çalışacağından ve uzun yıllar dayanıklı olacağından emin olun. Spot led lamların ömürleri olduğunu bilin ve size uygun olanları tercih edin. Kolay değiştirilebilir olmasına dikkat edin.
Alçıpan Asma Tavan Dekorasyonu

Asma Tavan Nerelerde Kullanılır ?

 • Ev dekorasyonunda daha dekoratif bir görünüm için tavan dekorasyonu olarak kullanılmaktadır.
 • İş merkezi ve alış merkezlerinde.
 • Şehirler arası otobüs terminalleri ve havalimanı gibi yerlerde.
 • Benzin istasyonları gibi ticari işletmelerde.
 • Işık ve havalandırma sistemlerinin gizlenmesini gerektiren fitness salonu, kapalı spor salonu gibi spor aktivitelerin yapıldığı alanlarda.
 • Müze ve Fuar alanı gibi geniş tavana sahip olan mekanların daha sistematik ve güzenli olması için kullanılmaktadır.
 • Opera, Tiyatro, Sinema gibi akustik gerektiren kültür alanlarında.
 • Ofis ve İş yeri gibi mekanlarda hem dekoratif görünüm, hemde düzenli görünmesi için.
 • Cafe ve Restaurant gibi ticari işletmelerde daha etkileyici ve temiz bir görünüm elde etmek amacıyla kullanılabilir.

You may also like...