Tezgah Arası Cam Mozaik Modelleri ve En Ucuz Cam Mozaik Fiyatları

Cam mozaik, aynı yada farklı ebatlarda boyutlandırılmış mozaik camların 30x30 file üzerine yapıştırılması ile oluşturulmuş fileli duvar döşeme ürünüdür. Temelde iki farklı cam mozaik türü vardır. Bunlar solid ve kristal cam mozaiklerdir. Bu ayrımın nedeni üretimindeki aşamalardaki farklıktan dolayı meydana gelmektedir. Üretimdeki bu küçük ayrıntı cam mozaiğin görünümü ve fiyatını da etkilemektedir.

Nasıl üretilir ?

Üretimde kullanılan farklı teknikler ve hammaddenin işlenmesi cam mozaiğinin türünü belirlemede büyük bir rol oynamaktadır. Kullanılan üretim tekniği cam mozaiğin fiziksel özelliklerini değiştirmektedir. Ayrıca üretimindeki fire verme oranı ve zorluğu cam mozaiğin fiyatını etkileyen önemli etkenlerden birisidir. Solid ve Kristal olmak üzere iki tür vardır. İncelememizin sonunda üretim tekniğinin cam mozaiklerin görünümlerini de nasıl değiştirdiğini öğreneceksiniz. Cam mozaik ürünün daha iyi anlamak için türlerini ve üretim tekniğini beraber inceleyelim.

Solid Cam Mozaik Nedir

Solid cam mozaik

Üretimin belirli aşamaları mevcuttur. İlk aşama olarak hurda cam mozaiklerin tedariği yada toplanmasıdır. Cam Mozaik geri dönüşüm için toplanan hurda camlardan üretilir.Toplanan hurda camlar özel karıştırma mikserlerine aktarılır.Mikser hurda camları toz haline getirene kadar çalışmaya devam eder.Toz haline gelen hurda camlar, özel olarak üretilen cam boyası ile karıştırılır.Daha sonrasında nemlendirme işlemine geçilir.Nemlendirilen toz camlar, preslenmeye uygun hale gelmiştir.Presleme işlemi ile cam tozu sıkıştırılır. 900 derece sıcaklığa ayarlanmış özel fırında, fırınlama işlemine tabi tutulur. Fırından çıkan ürün, şekillendirmeye tabi tutulur. Belirlenen şekil,desen veya resim transfer kağıtları yardımı ile aktarılır. Renk ve deseni belli olan mozaikler.Bütünü oluşturması için plastik kalıplara istenilen döşeme tarzına göre tersten sıralanır. Ürünün şekillenmesindeki son aşama ise, ebatlandırılan mozaikleri fileye yapıştırma işlemidir. Yapıştırma işleminin tamamlanması için Cam mozaik kuruması için uygun bir yere alınır. Kuruma işleminden sonra üretim ve seri numaralarına göre paketlenir. Cam mozaik satışa ve kullanıma uygun haldedir.

Havuz mozaik

Havuz mozaikler, solid kategorisindedir. Havuz kimyasalları ile tepkimeye girmemesi ve özelliğini kaybetmemesi için solid cam mozaikler tercih edilir. Ayrıca solid cam mozaikler daha mat görüntüye sahiptirler. Suyun içerisinde ışık yansımasına neden olmazlar ve daha az kırılgandır. Bu nedenle havuzlarda tercih edilir. Havu mozaikler, farklı mozaik ebatlarının 30x30 filelere yapıştırılması ile oluşturulan zemin ve duvar döşeme ürünüdür. Solid mozaiklerin yer döşemesinde kullanabilirsiniz. Ancak kristal cam mozaikler, zeminde kullanılmaya uygun değildir.

Kristal Cam Mozaik Nedir

Kristal cam mozaik

Slis kumundan üretimi yapılmaktadır. Bu kumun özelliği doğada bulunan diğer kumlara göre içerisinde daha az metal olmasıdır. Renksiz olarak üretimi yapılır. Renklendirme işlemi sonrasında yapılmaktadır. Bu işleme soğuk boyama denilmektedir. Bu nedenle cam mozaik ile reaksiyona girebilecek yapıştırma harçları kristal cam mozaik uygulamasında kullanılmamalıdır. Kristal cam mozaikler daha parlak ve  ışıltılı bir görünüme sahiptir. Ayrıca solid cam mozaiklere göre daha kırılgan bir yapıdadır.

Cam Mozaik Teknik özellikleri

 • Geniş renk ve model seçeneğine sahiptir.
 • Şık ve estetik görüntüsü ile uygulandığı mekana değer katar.
 • Üretiminde yüksek derecedeki fırınlama işleminden geçtiği için ısı farklılıkları,nem,rutubet gibi değişimlerden etkilenmez.
 • Dayanıklıdır. Uygulandığı alanda uzun yıllar yapısını bozmadan kalabilir.
 • Montajı oldukça basittir. Fileli olması nedeni ile kolayca kesilir ve köşe yerlere uygulanabilir.

Cam mozaik kullanım alanları

 • İç mekanların tüm duvarlarında rahatlıkla cam mozaik uygulaması yapabilirsiniz.
 • Mutfak tezgah arasında en çok tercih edilen duvar dekorasyonu ürünüdür.
 • Küçük havuzlar yada yüzme havuzlarında tercih edilen tek üründür.
 • Banyo zemin ve duvarlarında rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
 • Solid cam mozaikleri isterseniz banyo zemin döşemesi olarakta kullanabilirsiniz.
 • Ekmek fırını, pide fırını yada pizza fırını gibi yüksek sıcaklığa maruz kalan duvarlarda rahatlıkla uygulanabilir.
 • Restaurant ve cafelerin duvarlarının daha temiz ve estetik görünmesi için cam mozaik tercih edilebilir.

Cam moziak uygulaması ?

Uygulanacak alanın düz ve uygulamaya müsait olması son derece önemlidir. Düz olmayan alanlarda istenilen görüntü elde edilemez. Eğer alan üzerinde çok aşırı bir eğiklik yada çıkıntı mevcut değilse Kalekim yapıştırma harcı yardımı ile zemin düzeltilebilir. Ancak uygulanacak alan sıvası yapılamamış ise çimento ve kum ile harc yapılarak sıvasının yapılması gerekmekte ve sonrasında yapıştırma harcıyla yapıştırılmalıdır.

Nasıl kesilir ?

Diğer duvar kaplama ve döşeme ürünlerine göre cam mozaiğin kesilmesi filesinin kesilmesi ile yapılmaktadır. Herhangi bir kesici kullanarak mozaiğin kesilmesi tercih edilen bir yöntem değildir. Uygulama esnasında uygun olan yer seçilir ve fileden kesilerek döşemeye devam edilir. Fileli olması nedeni ile köşeler için ideal bir şekilde kullanılabilir. Cam mozaikte doğal seleksiyon yoktur. Bu nedenle desene göre kesilen fileli kısımlar başka bir uygulanacak alanın uygun yerinde kullanılabilir. Epoksi yapıştırıcı kullanılmamasını tavsiye etmekteyiz. Nedeni ise epoksinin cam mozaik ile kimyasal tepkimeye girmesi ile ürünü deforme etme riski olmasından dolayıdır. Özellikle kristal cam mozaiklerde buna dikkat etmenizi öneririz.

Yapıştırma harcı

Yapıştırma harcı olarak Kalekim yapıştırma harcı kullanılabilir. Kalekim markasının 1051 numaralı ürünün uygulanacak olan zemine önce yayılması ve sonrasında taraklama işlemine tabi tutulması ile fileli cam mozaik ürünün kolayca zemine yapıştırabilirsiniz. Yapıştırma harcanın zemine düzgün bir şekilde yayılmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu uygulamanın daha düzgün olması için önemlidir. Su terazi yardımı ile zeminin düzlüğünü kontrol edebilirsiniz.

Uygulama için hazır hale gelen zemine yapıştırma harcı uygulanır ve taraklama işlemi yapılır. Sonrasında fileli mozaikler kaymaması için özen gösterilir. Plakalar birbirine denk gelecek şekilde dikkatle yapıştırılır. Yapıştırma işlemi bittikten sonra kuruması beklenir. Son olarak uygun derz dolgu malzemesi ve rengi seçilir. Uygulama için uygun kıvama getirilen derz dolgusu cam mozaik üzerine yayılır. Derz aralıkları güzel bir şekilde doldurulur. Son olarak ıslak bir sünger yardımı ile fazla olan derzler temizlenir.

Derz dolgusu

Seçmiş olduğunuz cam mozaik rengi ile uyumlu derz dolgusu kullanabilirsiniz. Seramik için tercih edilen derz dolgu malzemelerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Kalekim markasının geniş renk seçeneği bulunmaktadır. Standart olarak beyaz derz dolgusu tercih edilmektedir. Kalekim Fuga 2000 1-6 mm derz dolgusu ürünü tercih edebilirsiniz.

Derz dolgusu nasıl yapılır ?

Derz uygulaması yapıştırılan cam mozaiğin kuruma işleminden sonra yapılması en doğru olanıdır. Derz dolgusunun kıvamı oldukça önemlidir. Kıvamı uygulama için hazır hale gelen dolgu malzemesi derz malası yardımı ile mozaik üzerine uygulanır. Mozaiklerin aralıkları doldurulacak şekilde iyice yedirilir. Dolgunun kurumasından sonra sünger yardımı ile üzerindeki fazlalıklar temizlenir.

Fayans üzerine cam mozaik döşenir mi ?

Evet döşenir. Ancak zemin düzeltme işlemi yapılması gerekmektedir. Derz aralığı olmayan fayanslar için düzeltme işlemi yapmanıza gerek yoktur. Derz aralıkları olan fayansın, uygulama esnasında sorun yaratacağı için yapıştırma harcı ile üzerinin sıfırlanması gerekmektedir. Yapıştırma işlemi için kullanacağımızdan miktardan daha fazla kullanarak bu sorunu kolayca aşabilirsiniz. Fayans kaldırma işlemi zahmetlidir. Ayrıca eski fayanslar genellikle çimento yapıştırıcı kullanarak uygulanır. Bu nedenle kaldırılma işleminde duvarda hasara neden olabilir. Tekrar ince sıva yapılması gerekebilir. Yada daha fazla yapıştırma harcı kullanmanıza neden olabilir. Bu nedenle mevcut fayansın üzerine yapıştırma harcı sürerek zeminin yapıştırmaya uygun hale getirilmesi ile uygulanması daha kolay ve masrafsızdır.

Cam Mozaik Modelleri

Oldukça geniş model seçeneği mevcuttur. Mozaik ürünlerin farklı şekillerde desen oluşturulması ile modeller belirlenir. Doğal ürün olmaması nedeni ile farklı ürünler ile kolaylıkla uyum sağlanabilir. Doğal taş yada ahşap mozaikler ile birlikte mix haline getirilmiş modeller mevcuttur. Renklendirme işlemi yapılabildiği için istediğiniz tarz ve renkte model bulmanız oldukça kolaydır. Genellikle birbiriyle uyumlu renkler kullanılarak modeller belirlenir. Cam mozaik renkleri sezonun trend mutfak dolabı renkleri dikkate alınarak üretilir. Birbiriyle uyumlu olması gereken önemli ikilidir. Fikir oluşması için en beğendiğimiz cam mozaik modellerini bir araya getirdik.

Cam Mozaik Fiyatları

Cam mozaik fiyatlarını incelerken dikkat etmeniz gereken belirli etkenler vardır. Bunlardan birincisi cam mozaiğin türüdür. Solid cam mozaikler genelde daha uygun fiyatlı olanlardır. Kristal cam mozaikler üretimindeki zorluk ve fire verilmesi nedeni ile daha pahalıdır. Bunların yanı sıra mix olarak adlandırdığımız farklı ürünler ile aynı filede kullanılan mozaik ürünleri mevcuttur. Doğal taş yada ahşap mozaikler ile mixlenen cam mozaik modelleride mevcuttur. Filede kullanılan ürünlerin birim maliyetine göre m2 fiyatını değiştirmektedir. İnternetten satın aldığınız ürünlerin fiyatlarına kdv dahil olup olmadığını öğrenmek için ödeme sayfasına gelmenizi tavsiye ederiz. Bazı sitelerde kdv hariç fiyatlar ile listelenmektedir. Ayrıca kargo ücretini de dikkate almanızı öneririz. Cam mozaik kutu şeklinde kargolanmaktadır. Kutuların ağırlığı kayda değer bir desi tutmaktadır. Bu nedenle ciddi kargo ücretleri çıkabilmektedir. Ücretsiz Kargo olan ve daha uygun fiyatlı ürünleri tercih etmek sizin için daha iyi olacaktır. Ürünlerin fiyatlarına işcilik ücretleri dahil değildir. Cam mozaik farklı birimler ile satılabilmektedir. Bunlar file,kutu ve m2 dir. Size tavsiyemiz m2 birimi ile satın almanızdır. Nitekim usta size satın almanız gereken birimi bu şekilde belirtecektir. Kutu olarak satın almak istediğiniz mutlaka bir kutu içerisinde kaç m2 olduğuna dikkat etmenizdir. Bazı markaların kutuları 0,5 m2 olabilmektedir. Siz 5 m2 satın alsanız dahi bazı markaların katlı kutuları ile ürün size bir kutu gelebilir. Sakın telaşlanmayın. Ürün içerisindeki fileleri sayın. Cam mozaik fileleri 30x30 ebatındadır. Bu şekilde kutu içerisinde kaç m2 ürün olduğunu bilebilirsiniz. Sizler için piyasadaki ürünlerin ortalama fiyatlarını listeledik. Fiyatlar zaman içerisinde farklılık gösterebilir.

Ürün adıEn Düşük FiyatEn Yüksek FiyatBirimKDVİşçilikKargo
Solid Cam Mozaik Mix 00690 TL150 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Solid Cam Mozaik Mix 02190 TL150 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Solid Cam Mozaik Mix 03990 TL150 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Cam Mozaik Solid Mix BS-006110 TL200 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Cam Mozaik Solid Mix BS-021110 TL200 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Solid Cam Mozaik Mix T 025110 TL200 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Solid Cam Mozaik Mix M 012110 TL200 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Dolunay Cam Mozaik Solid Mix 001110 TL200 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Solid Cam Mozaik Mix EKS 007135 TL250 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Solid Cam Mozaik Mix EKS 011135 TL250 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Solid Cam Mozaik Mix EKS 012135 TL250 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Solid Cam Mozaik Mix EKSM 039150 TL260 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Damla Cam Mozaik Solid Mix P 002220 TL400 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Damla Cam Mozaik Solid Mix 017220 TL400 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Kristal Cam Mozaik Mix MX 100220 TL400 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Kristal Cam Mozaik Mix3 MX 001220 TL400 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
New Kristal Cam Mozaik Mix K 112220 TL400 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
New Kristal Cam Mozaik Mix K 122220 TL400 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Gelincik Cam Mozaik Solid Mix 015260 TL460 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Gelincik Cam Mozaik Solid Mix 017260 TL460 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Kristal Cam Mozaik Mix O 007260 TL450 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Kristal Cam Mozaik Mix OJ 003260 TL450 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Elegantaş Cam Mozaik Solid 1220260 TL450 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
New Kristal Cam Mozaik Mix A 332260 TL450 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
İnci Cam Mozaik Solid 014260 TL450 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Kristal Cam Mozaik Mix Clear OS 002300 TL500 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Kristal Cam Mozaik Mix Y 415300 TL530 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Kristal Cam Mozaik Mix Y 419300 TL530 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Kristal Cam Mozaik Mix KY 001300 TL530 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Kristal Cam Mozaik Mix R 611300 TL530 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
New Kristal Cam Mozaik Mix Y 422300 TL530 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Kristal Cam Mozaik Mix B 214350 TL600 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Kristal Cam Mozaik Mix X 911350 TL600 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Kristal Cam Mozaik Mix7 OJ 002350 TL600 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
New Kristal Cam Mozaik Mix OM 006350 TL600 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Kristal Cam Mozaik Mix R 626350 TL600 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
New Kristal Cam Mozaik Mix 3 MX 006380 TL700 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Kristal Cam Mozaik Mix L 824420 TL750 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
New Kristal Cam Mozaik Mix MX 003420 TL750 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Kristal Cam Mozaik Mix8 E 023460 TL800 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Kristal Cam Mozaik ECM A9800 TL1000 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz
Cam Mozaik Metal Mix ECM D402800 TL1000 TL1 M2DahilDahil değilÜcretsiz

You may also like...