Kompozit Deck ile Ahşap Bahçe Yer Döşemesi

Kompozit ahşap deck, son zamanlarda bahçe zeminlerinde görmeye alışkın olduğumuz ahşap görünümünü zeminlerde bize sağlayan zemin döşeme ürünüdür. Sudan etkilenmemesi nedeni ile su ile temas eden dış mekan zeminlerinde sık tercih edilir. Özellikle kullanım geçmişine baktığımızda rıhtım ve iskelelerde kullanılan bir malzemenin günümüz şartlarında geliştirilerek ev ve ticari mekanların zeminlerinde kullanıldığını görebilirsiniz. Kompozit ahşap deck, iki farklı türü vardır. Aslında ikisi birbirinden hammadde ve üretim olarak farklıdır. Ancak kullanıcının işlevsellik olarak iki ürünüde aynı görmesinden dolayı genel bir isim olarak kompozit ahşap deck denilmektedir.

Kompozit Ahşap Deck

Ahşap deck

Hammadde olarak gerçek ahşap kullanılmaktadır. Daha çok ithal ve ender bulunan ağaç türleri tercih edilmektedir. Çok tercih edilen iki ağaç türü mevcuttur.Bunlar iroko ve teak ağaçlarıdır. Tercih edilme nedenleri dayanıklı olmaları ve istenilen görüntüyü en iyi şekilde verebilmeleridir. Ahşap deck için uygun hale getirilen ağaçlar, fırınlama işlemine tabi tutulur. Bu işlem elde edilecek olan malzemenin uzun yıllar dayanıklı olmasına ve suya karşı direncini artırmak için yapılmaktadır. Fırınlama işlemi ile birlikte ağacın içerisindeki öz suyunun yok edilmesi işlemi yapılır. Aynı zamanda ağacın içerisinde bulunan bakteri ve mantar oluşumuna neden olacak organizmaların yaşamasına zemin oluşturulması engellemiş olmaktadır. Bu işlem sonrasında dayanıklılığı dahada artırmak için koruyucu olarak adlandırdığımız emprenyeleme işlemine tabi tutulur. Fırınlama işlemi ile ahşabın içerisindeki tehditler kaldırılır. Emprenyeleme işlemi ile de dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı ürünü en iyi hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu anlattığımız yöntem geleneksel olarak uzun yıllardır kullanılan ahşap deck üretimidir. Ahşap deck, gerçek ağaç malzeme kullanılarak üretilir. Ağacın mumyalanmış versiyonu diyebiliriz aslında. Canlı bir malzeme gibi gözüksede aslında değildir. Bu nedenle uzun yıllar dayanabilmektedir. Zaman içerisinde bakımı yapılması gerekmektedir.

Kompozit Ahşap Deck Modelleri 2019

Kompozit Deck

PVC, PP ahşap unu ve HDPE malzemelerin karışımı ile üretilen, yüksek dayanıklılığa sahip ahşap decklerin yerine zeminlerde kullanılabilen zemin döşeme ürünüdür. Suya karşı üst düzey koruma sağlamaktadır. Nitekim yapısı pvc temelli malzemelerden oluştuğu için suyun içerisinde bile kalsa etkilenmemektedir. Ahşap decklerin, maliyetli ve uğraş verici olmasından dolayı hızlı uygulanan ve dah uygun fiyatlı ürün olarak sunulmuştur. Kompozit malzemeden elde edilen deckler, hem karkas ile hemde karkassız uygulaması yapılabilmektedir. Karo ve standart uzun modelleri mevcuttur.  Karo modellerinde birbirine geçirilen erkek ve dişi dediğimiz yuvarlak halkalar mevcuttur.  Bu karonun dört bir tarafında vardır. Döşeme yada uygulama  yönü bu nedenle yoktur. Dayanıklı plastik malzemeden üretilir. Uzun modellerde ize laminat parkeleri andıran bir kilit sistem mevcuttur. Kendinden derzli yapıya sahiptir. Bunun nedeni su oluğu oluşturması ve yüzeyinde suyun göllenmesini engellemek içindir.

Kompozit Ahşap Deck Uygulama

Kompozit Deck Avantajları ve Dezavantajları

  • Hızlı ve kolay montajı yapılır.
  • Bakım gerektirmez.
  • Dayanıklıdır. Uzun yıllar kullanılabilir.
  • Sudan etkilenmez. Su ile uzun yıllar temas etse dahi yapısında değişime uğramaz.
  • Kolay temizlenir. Yosunlanma yada bakteri oluşumuna izin vermez.
  • Kaymaz yapıya sahiptir.
  • Gerektiğinde sökülebilir. Zeminde oluşabilecek bir sorunun giderildikten sonra tekrar uygulanabilir.
  • Uzmanlık ve üst düzey tecrübe gerektirmez. Kolay bir şekilde uygulanır.
  • Zımparalama, sistre ve cila işlemi yapılması gerekmez. Rengini, hammadde karşımının kendisinden alır. Bu nedenle çizilse dahi altından yine kendi rengi gözükecektir. Ancak ahşap deck kadar canlı bir renk skalasına sahip değildir. Daha soluk ve plastik görünümünü yansıtmaktadır.
Balkon Kompozit Deck Modelleri

Kompozit Deck Fiyatları

Kompozit deck fiyatları ürünün hammaddesine göre farklılık gösterebilmektedir. Ahşap deck ürünleri diğer ürünlere göre daha yüksek fiyatlarda satılmaktadır. Bunun nedeni ahşap ürünlerin tamamen doğal olarak üretilmesi ve ağacın türünü nadir bulunmasından dolayıdır. Genellikle ithal ağaçların tercih edildiği için ürünü ham masif olarak ithal fiyatı bile oldukça yüksektir. Bunun yanı sıra bazı işlemlerden geçmesi ve ürün haline gelmesinde fiyatlar oldukça yüksek tutarlarda olabilmektedir. Kompozit ahşap deck, için genellikle iroko ağacı tercih edilmektedir. Iroko ahşap deck en çok tercih edilen ahşap deck arasında yer almaktadır.

Daha uygun fiyatlı kompozit deckler. Hammadde olarak pvc malzeme kullanılan ürünlerdir. PP ve HDPE  hammadesi ile üretilen kompozit decklerin fiyatları doğal olan ahşap decklere göre ucuzdur. Bu ürünlerin doğal ahşap decklere göre avantajı. Montajının daha kolay olması ve zaman içerisinde bakım gerektirmemesidir. Doğal deckler zaman içerisinde sistre ve cila işlemi yapılması gerekirken. HDPE hammaddesi ile üretilen decklerde bu durum geçerli değildir. Rengini hammadesinden aldığı için çizilme gibi durumlarda sorun yaşanmamaktadır. Kilit sistemli olması nedeni ile local tamirler daha kolay yapılabilmektedir.

Balkon Geçmeli Yer Karosu

Kompozit ve Ahşap deck fiyatlarını etkileyen diğer bir etken ise. Ürünün karo yada flat olmasıdır. Karo dediğimiz 50x50 yada 30x30 gibi kare ebatlarındaki kompozit decklerdir. Bu ürünler m2 ve adet olarak satılmaktadır. Genellikle adet olarak 10lu paketlerde yada tekli olarak satılmaktadır. Karo ürünler daha küçük m2 alanlarda daha cazip ürünlerdir. Kendinden geçmeli kilit sistemli olması nedeni ile ev kullanıcısı için ideal ürünlerdir. Teras ve balkon gibi alanların zeminlerinde sık tercih edilir. Flat deckler ise genişliği sabit olup uzunluğu değişen, ince uzun decklerdir. Genellikle geniş alanlarda ve ticari mekanların zeminlerinde tercih edilir. Bu nedenle fiyatları karo decklere göre daha pahalıdır.

Sizler için piyasada bulunan ürünlerin fiyatlarını araştırdık. Ürünlerin fiyatlarını ortalama olarak aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Ürün adıEn Düşük Fiyat TLEn Yüksek Fiyat TLBirimMin SiparişKDVİşçilikKargo
Kompozit Deck Kaplama Antrasit1502001 M215 M2DahilDahil değilDahil Değil
İroko Ahşap Deck3304001 M215 M2DahilDahil değilDahil Değil
Kompozit Deck Kaplama Açık Kahve1502001 M215 M2DahilDahil değilDahil Değil
Kompozit Deck Kaplama Koyu Kahve1502001 M215 M2DahilDahil değilDahil Değil
Kompozit Deck Kaplama Teak1502001 M215 M2DahilDahil değilDahil Değil
Teak Ahşap Deck85010001 M215 M2DahilDahil değilDahil Değil
Ahşap Deck Kanallı İroko3005001 M215 M2DahilDahil değilDahil Değil
Kompozit Ahşap Deck Flat Sand Beige 164/7-62505001 M210 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kompozit Ahşap Deck Flat Kahve 164/7-62505001 M210 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kompozit Ahşap Deck Flat Taba 164/7-62505001 M210 M2DahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Blooma Ahşap Bahçe Yer Karosu 50x50 cm42421 Adet1 AdetDahilDahil değilDahil Değil
Kompozit Ahşap Karo Deck Grey Mix20401 Adet10 AdetDahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kompozit Ahşap Karo Deck Beige Mix20401 Adet10 AdetDahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kompozit Ahşap Karo Deck Kahve Mix20401 Adet10 AdetDahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kompozit Ahşap Karo Deck Kahve Mix20401 Adet10 AdetDahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kompozit Ahşap Karo Deck Kahve20401 Adet10 AdetDahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kompozit Ahşap Karo Deck Sand Beige20401 Adet10 AdetDahilDahil değilÜcretsiz Kargo
Kompozit Ahşap Karo Deck Taba20401 Adet10 AdetDahilDahil değilÜcretsiz Kargo
RUNNEN IKEA Kompozit Karo Deck Gri10101 Adet9 AdetDahilDahil değilDahil Değil
RUNNEN IKEA Kompozit Karo Deck Koyu Gri10101 Adet9 AdetDahilDahil değilDahil Değil
RUNNEN IKEA Kompozit Karo Deck Kahverengi13131 Adet9 AdetDahilDahil değilDahil Değil
Ahşap Bahçe Yer Döşemesi 40x40cm20201 Adet1 AdetDahilDahil değilÜcretsiz Kargo

Kompozit Ahşap Deck Modelleri

You may also like...