Küçük Oturma Odalarını Ferahlatacak Dekorasyon Tavsiyeleri

Ev ortamında en çok zaman geçirdiğimiz alanlardan biri oturma odasıdır. Ev halkının birlikte televizyon izleyebildiği, bir köşede kitap okuyabildiği ve yeri geldiğinde yemek yiyebildiği oturma odasının kullanışlı olması çok önemlidir. Özellikle Türk kültüründe salonların daha çok misafir ağırlamak için kullanıldığını düşündüğümüzde, oturma odası dizaynı daha da özen gösterilmesi gereken bir konu haline gelir. Ancak genellikle evlerde salondan daha küçük olan oda, oturma odası olarak dekore edilmektedir. Bu durum da beraberinde bazı problemleri getirmektedir.

Küçük oturma odalarınızı yanlış eşya tercihi ile bunaltıcı bir hale getirebilirsiniz. Bunun önüne geçmek ve daha yaşanabilir bir ortam yaratmak adına yer kazandırıcı oturma odası dekorasyon fikirlerine kulak vermelisiniz. Oturma odası dizaynı nasıl olmalı diye soruyorsanız doğru yerdesiniz!  Bu yazımızda küçük oturma odalarına ferahlık katacak pek çok dekorasyon tavsiyesini bulabilirsiniz!

Duvarlarda Tercihinizi Açık Renklerden Yana Kullanın

Duvarlarda Tercihinizi Açık Renklerden Yana Kullanın

Küçük bir oturma odasına sahipseniz, tercihinizi mutlaka açık renklerden yana kullanmalısınız. Çünkü zaten dar bir odaya sahipseniz ve bir de baskın renkleri tercih ederseniz ev halkının ruhunun sıkılmasına neden olabilirsiniz. Bunun önüne geçebilmek adına duvarlarınızı krem, şampanya, fildişi ya da beyaz gibi renklere boyamalısınız. Ayrıca mobilya, halı ve perde seçiminde de çok rengi bir arada kullanmaktan kaçınmalısınız. Böylelikle çok daha sade ama şık bir dekorasyona imzanızı atabilirsiniz.

Lacivert ve Gri Tonlarını Değerlendirin

Lacivert ve Gri Tonlarını Değerlendirin

80’li yıllarda trend olan gri oturma odası dekorasyonu, günümüzde modern ev dizaynında tekrardan popüler olmayı başardı. Kolaylıkla sıcak bir düzen oluşturmanızı sağlayacak olan gri ve tonlarına oturma odanızda mutlaka bir şans vermelisiniz. Eğer küçük bir alanı dekore ediyorsanız, grinin açık tonlarını tercih edip sıcak alt tonlu yanık turuncu ile kombin yaparsanız hem spor hem de modern bir oturma odasına sahip olabilirsiniz. Bunların yanı sıra; sakin, yatıştırıcı, canlandırıcı bir etkiye de sahip olan gri ve tonlarını, ortak yaşam alanı olan oturma odanızda kullanarak burada bir araya gelen ev sakinlerinin daha keyifli anlar yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Kozmik bir renk olan lacivert de tıpkı gri gibi insan psikolojisinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ancak otoriteyi de temsil eden laciverti yoğun bir şekilde kullanırsanız, alana ağırlık katacağını ve nizami bir düzen kazandıracağını unutmamalısınız. Dolayısıyla lacivert oturma odası dekorasyonu yapmak istiyorsanız, bu rengi daha çok mobilya ya da perde gibi tek bir üründe tercih etmelisiniz.

Oturma Odasının Zemininde Fayanslara Bir Şans Verin

Oturma Odasının Zemininde Fayanslara Bir Şans Verin

Günümüz dekorasyon trendlerinden biri artık evin tamamında fayansların kullanılması. Özellikle oturma odasının çok kullanılan bir alan olduğunu düşündüğümüzde, zemin kaplama malzemesi olarak fayanslara şans vermenin hiç de fena bir fikir olmadığını göreceksiniz. Ev halkının bolca vakit geçirdiği, televizyon izlerken çayını içip çekirdek çitlediği, yemeklerin yendiği, aslında işin özü neredeyse hiçbir zaman boş kalmayan oturma odasının temizliğinin kolay yapılabiliyor olması gerek. Bu bağlamda baktığınızda ise fayansların oturma odasına döşendiğindiğinde konfor alanınızı bir anda genişlettiğini göreceksiniz. Özellikle parke görünümlü fayans modellerini tercih ederseniz ahşabın yaratacağı sıcak atmosferden de ödün vermemiş olacaksınız. 

Minimal Mobilyalar ile Yer Tasarrufu Yapın

Minimal Mobilyalar ile Yer Tasarrufu Yapın

Büyük oturma odası dekorasyonunda yaşam alanlarımıza çeşitlilik katan tekli koltuk ve sehpa gibi mobilyalar, metrekare olarak daha küçük olan alanlarda kalabalık bir görüntüye sebebiyet verecektir. Bu nedenle Küçük oturma odası dekorasyonu yapıyorsanız tekli koltuklar ve büyük sehpalar yerine daha az yer kaplayan ve istediğiniz zaman başka yere taşıyabileceğiniz portatif mobilyalara bir şans vermelisiniz. Günümüzün dekorasyon trendleri arasında minimalizmin her geçen gün yükselişte olması bu kararınızın ne kadar doğru olacağının aslında bir ispatı!  

Oturma Odasında Sıcak Bir Atmosfer Yaratacak Aydınlatmaları Tercih Edin

Oturma Odasında Sıcak Bir Atmosfer Yaratacak Aydınlatmaları Tercih Edin

Küçük alanlar, her zaman ışığı alma ve yönlendirmede problem olmuştur. Dikdörtgen oturma odası dizaynında kirişler ve birbirine yakın duvarlar, ışığın ulaşmak istediği alanı kesecek, daha karanlık bir ortamın oluşmasına sebebiyet verecektir. Bu durumun önüne geçebilmek adına oturma odası tasarımı yaparken, aydınlatma konusuna dikkat etmelisiniz. Küçük oturma odanızı verimli bir şekilde aydınlatmak için, dekoratif abajur ve apliklerden de yardım alabilirsiniz.

Oturma Odanızın Duvarlarında Yeniliğe Yer Açın

Oturma Odanızın Duvarlarında Yeniliğe Yer Açın

Oturma odası duvar dekorasyonunu belki de bu işin en eğlenceli kısmıdır. Dekoratif tablolar, belki de aile üyelerinin yer aldığı bir fotoğraf duvarınızda mutlaka yer almalı. Ancak küçük oturma odanızın duvarlarını çok kalabalık olacak şekilde doldurmamalısınız. Bunun yanı sıra alanın daha ferah olmasını ve daha geniş görünmesini istiyorsanız mutlaka bir duvarda ayna kullanmalısınız.

You may also like...