Banyolarda Temizlik Şipşak Bitecek Herkes Sırrınızı Merak Edecek! Banyo Fayans Temizliğinin Püf Noktaları

 Banyo, ev içinde en çok kullanılan alanlardandır. Dolayısıyla banyolarda hijyen oldukça önemlidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Bunlardan ilki, banyo fayans temizliğinin periyodik aralıklarla yapılması gerektiğidir. Eğer temizlik periyodik aralıklarla yapılırsa kişilere pratiklik ve kolaylık sağlayacaktır. Banyo fayansları haftada en az bir kez temizlenmelidir. Çünkü sıkça kullanıldığı için fayans ve derzler çok kısa zaman içerisinde kirlenir. 

Fayans temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de kullanılan deterjan çeşididir. Ağır kimyasal içeren deterjanlardan uzak durulmalıdır. Fayansların matlaşmaması ve derz dolgularının deforme olmaması için ağır kimyasal içeren deterjanlara dikkat edilmelidir. Dolayısıyla banyo fayanslarının hangi deterjanla temizleneceği önemli bir husustur. Banyo fayanslarını temizlemek için üretilmiş olan özel ürünler vardır. Söz konusu özel ürünler sayesinde banyo temizliğinden daha hızlı ve daha kolay bir sonuç alınabilir. 

Özel Üretim Banyo Temizleyicisi Çeşitleri

Özel Üretim Banyo Temizleyicisi Çeşitleri

Özel üretilen banyo temizleyicilerin, sıvı ve krem olmak üzere farklı çeşitleri vardır. Bunların da kireç sökme ve parlatma gibi özellikleri bulunur. Sprey temizleyicileri fayans yüzeyine sıkıp, birkaç dakika bekledikten sonra silmek ve ardından ıslak bir bezle durulama işlemi yapmak yeterlidir. Krem temizleyicilerin ise daha yoğun kirler üzerinde kullanılması uygundur. Bu ürünler, duşakabin ve lavabo gibi inatçı kirlerin olduğu yerlerde istenilen sonucun alınmasını sağlar. 

Fayans aralarındaki derzlerin zamanla beyazlığını kaybetmesi durumunda da büyük marketlerde satılan derz beyazlatma ve doldurma ürünlerini kullanmak gerekir. Tuz ruhu, yağ ve kir çözücü gibi ağır kimyasallar içeren maddeleri banyo yüzeylerine dökerek kullanmak; derzlerin daha hızlı deforme olmasına sebep olur. Dolayısıyla bu gibi kimyasalların fayans yüzeyine uygulanmaması önerilmektedir. 

Fayans Temizliğinde Doğal Ürün Seçenekleri

Fayans Temizliğinde Doğal Ürün Seçenekleri

Doğal malzemeler kullanarak fayans temizlemek mümkündür. Sirke, karbonat, soda ve Arap sabunu gibi doğal ürünler neredeyse her evde bulunur. Doğal ürünleri seçtiğimizde de banyolarda arzu ettiğimiz temizliği sağlayabiliriz. Örneğin bir kova suya dökeceğimiz bir fincan sirkeyi kullanarak, bez yardımıyla fayansları silebiliriz. Dolayısıyla fayansların hem daha temiz olmasını hem de parlak görünmesini sağlayabiliriz. Sirkeyi bir püskürtme kabına koyup doğrudan fayansların üstüne sıkarak, bir süre bekledikten sonra ıslak bir bezle durulayarak da kullanabiliriz. 

Karbonat ile de krem temizleyicilerde olduğu gibi ovalama işlemi yapmak mümkündür. Bu doğal ürünün beyazlatma özelliği ile oldukça temiz bir görünüm elde edilebilir. Karbonat ve limon karışımlı bir su hazırlayarak da banyoda temizleme işlemi yapılabilir. Aynı zamanda karbonat ile çamaşır suyu karıştırılabilir ve bu sayede banyo fayansları temizlenebilir. 

Kurutulmuş lavantalar ise banyomuzda hem mis gibi bir koku hem de dekoratif bir görünüm oluşturur. Çamaşırdan yüzey temizliğine kadar birçok yerde kullanabilen Arap sabunu da banyo fayansları için gerekli olan hijyeni sağlar. Arap sabunu aynı zamanda hoş ve hafif kokusu ile de banyo temizliğinin vazgeçilmezlerindendir. Dolayısıyla Arap sabununu, hem sulandırarak hem de satın aldığımız hali ile ovalama işleminde kullanabiliriz. Son olarak banyo temizliğinde çamaşır sodasının da uygun bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Bir kova suya üç ölçek çamaşır sodası koyarak, banyo fayanslarını kolaylıkla silebiliriz.

Banyo Fayans Temizliğine Yönelik Önemli İpuçları

Banyo fayanslarını temizlemek isteyenler, ancak bu işe nereden başlaması gerektiğini bilmeyenlerin aklında pek çok soru işareti oluşmaktadır. Fayanslarda oluşan küf, kireç ve sabun lekeleri farklı yöntemlerle temizlenebilmektedir. İşte konun meraklıları için bu soruların ayrıntılı cevapları!

Banyo Fayans Arasındaki Küfler Nasıl Temizlenir?

Banyo Fayans Arasındaki Küfler Nasıl Temizlenir?

Banyo fayans aralarındaki küflerin nasıl temizleneceği önemlidir. Bunun için yarım fincan beyaz sirke kullanmak gerekir. Beyaz sirkeyi bir sprey şişesine koyup yüzeye püskürtmeli ve otuz dakika beklemeliyiz. Daha sonra sert bir fırça ile fayansları fırçalamamız ve bölgeyi durulayıp kurutmamız gerekmektedir. Ardından son bir kez daha sirke ile püskürtme ve kurulama işlemi yapmamız önemlidir. Böylece yüzeyde küflerin yeniden ortaya çıkması önlenmiş olacaktır.

Banyo Fayanslarındaki Kireç Nasıl Temizlenir?

Banyo Fayanslarındaki Kireç Nasıl Temizlenir?

Sirke ve karbonat sayesinde banyo fayanslarında bulunan kireci temizlemek mümkündür. Bunun için sirke ve karbonatın yanı sıra sünger ve havluya da ihtiyacımız olacaktır. Elimizdeki süngeri sirke ile ıslatıp ve üzerine de karbonat dökmemiz gerekmektedir. Sonra bu süngerle fayansların üzerindeki lekeleri kolaylıkla silebiliriz. Ardından fayansın üzerinde kalan tortuların yumuşamasını bekleyip ve alanı silme işlemini tekrarlamalıyız. Son olarak da fayans yüzeyinde kalan karbonat ve sirkeyi temizlemek için suyla durulama işlemi yapmalıyız. Havluyla fayans yüzeyini kurulayıp alanı havalandırdığımızda, kireç derdinden kurtulmamız basittir. 

İnşaat Sonrası Banyo Fayansları Nasıl Temizlenir?

İnşaat Sonrası Banyo Fayansları Nasıl Temizlenir?

İnşaat sonrası banyo fayanslarının nasıl temizleneceği de sıkça araştırılan bir konudur. İşleme öncelikle fayans yüzeyindeki tozların ve artıkların alınmasıyla başlanmalıdır. Kullanılacak temizlik aletleri ve temizleyiciler de mutlaka önceden belirlenmelidir. Bu planlama yapılırken, fayansı çizecek ürünlerden kaçınılmalı ve kesinlikle bulaşık teli gibi ürünler kullanılmamalıdır. Fayans yüzeyindeki tozlar ve artıklar bir fırça yardımıyla alınabilir. Daha sonra nemli bir bez ile fayans yüzeyi dikkatlice silinmelidir. Bu işlem yapılırken eski bir diş fırçasıyla derz dolguları da dikkatlice temizlenmelidir. İnşaat sonrası fayans temizliği yapılırken, bu gibi detaylara dikkat edilerek malzemelere zarar verilmemelidir. 

Banyo Duvar Fayansları Nasıl Temizlenir?

Banyo Duvar Fayansları Nasıl Temizlenir?

Banyo ve duvar fayanslarındaki kirlerin nasıl temizleneceği birçok kişi için önemli bir sorudur. Siyah banyo fayansları ve duvar yüzeyini temizlemek için karbonatı bir sünger yardımı ile kirli olan alana uygulamak gerekir. Karbonatı köpürtüp lekelerin yumuşamasını bekledikten sonra, ıslak bir sünger ve bez ile silerek fayanslar üzerindeki kalıntılar giderilebilir.

Siyah banyo fayanslarını temizlemek için kullanılacak yöntem ise daha farklıdır. Bunun için öncelikle ılık suyun içerisine amonyak konularak karışımın çalkalanması gerekir. Yarım saat beklendikten sonra ise siyah fayanslar, sert bir fırça ile lekeler çıkana kadar fırçalanmalıdır. Ardından bu alan ılık su ile yıkandıktan sonra mikrofiber bezle kurutulmalıdır.

Banyo Fayanslarındaki Su ve Sabun Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Banyo Fayanslarındaki Su ve Sabun Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Banyo fayanslarındaki su lekelerini çıkarmak için bir kabın içine ılık su ile sirke koymamız gerekir. Fayansları hazırladığımız bu karışıma batırdığımız bir süngerle iyice sildikten sonra, alanı durulayarak işlemi tamamlamalıyız. Banyo fayanslarındaki sabun lekelerini çıkarmak için ise bir bardak sirkeye, bir kaşık karbonat ekleyebiliriz. Daha sonra bu karışımı spreyli bir şişeye doldurmamız gerekmektedir. Hazırladığımız karışımı sabun artıklarının üzerine püskürttükten sonra yarım saat beklemeliyiz. Son olarak da eski bir bez ile fayans yüzeyini ovalayarak sabun lekelerini kolayca çıkarabiliriz.

Sararan Banyo Fayansları Nasıl Temizlenir?

Sararan Banyo Fayansları Nasıl Temizlenir?

 Sararan banyo fayanslarını eski haline döndürmek için ilk olarak sirke ve soda içeren bir karışım hazırlamamız gerekir. Bu karışım ise iki kez duvara püskürtülmelidir. İkinci püskürtme işlemini ilkinden on beş dakika sonra yapmamız da önemlidir. Bu sayede inatçı lekelerin temizlenmesi kolaylaşmaktadır. Son olarak da banyo başlığından yardım alarak fayanslarımızı sıcak su ile yıkarken yüzeyi fırçalamak, alanın beyaz bir görünüme ulaşmasını sağlayacaktır.

Yeni Banyo Fayansları ile Derz Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Yeni Banyo Fayansları ile Derz Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Yeni banyo fayanslarını temizlememiz için öncelikle beyaz sirkeyi bir kap içerisine dökmemiz gerekir. Sonrasında bu kaba sirke ile aynı oranda ılık su ilave etmeliyiz. Elde ettiğimiz karışımı süngere döküp, fayans yüzeyini silmemiz yeterli olacaktır. Elbette silme işleminin ardından durulama yapmayı da unutmamamız gerekir. Banyo fayans derz temizliğinde ise çamaşır suyu kullanmak uygundur. Temiz ve yumuşak olmayan bir bez, çamaşır suyuna batırılmalıdır. Ardından bu bez derz arasında gezdirilmeli ve bir süre sonra fayanslar ılık su ile durulanmalıdır. 

Tuvalet Fayansları Nasıl Temizlenmelidir?

Tuvalet Fayansları Nasıl Temizlenmelidir?

Tuvaletlerin nasıl temizleneceği de banyoda hijyen sağlanması kadar önem taşıyan işlemlerdendir. Bunun için öncelikle tüm fayansların aralarına sirke ve tuzlu su dökmeliyiz. Beş dakika bekledikten sonra ise sirke ve tuzlu suyu ilk döktüğümüz yerden başlayarak tüm fayans çizgilerini diş fırçası ile ovalamalıyız. Tuz ve sirkenin etkisi ile tuvalet fayansı temizliğinde hedeflediğimiz sonuca ulaşabiliriz. 

You may also like...