Mutfak Dolapları, Tezgâh ve Fayans Kombini İçin İlham Veren Fikirler

Mutfağınızı yeniden tasarlarken; öncelikle dolap, tezgâh, duvar ve zemin gibi temel bölümlerin malzemelerini seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu ürünler arasında uyumun yakalanması da oldukça önemlidir. Bu noktada ise mutfak duvarlarında fayans malzemenin tercih edilmesi önerilmektedir. Çünkü geniş bir ürün yelpazesi ile karşımıza çıkan fayans modelleri, tezgah ve dolaplarla uyum yakalamamızı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca temizlik ve uzun ömürlü kullanım bakımından da avantajlı olan fayansların seçimi, mutfak dekorasyonunda dolapların tercihi kadar önem taşıyan aşamalardandır.

Mutfaklarınızın bu üç temel bölümünü birbirlerine uyumlu bir şekilde dekore ederken, renk tercihlerinizi doğru yapmanız da önemli adımlardan olmaktadır. Dolayısıyla bu yazıda gerek malzeme gerek ise renk seçimi bakımından yol gösterici olan en özel ipuçlarına göz atabilirsiniz. Bu sayede favori yaşam alanınızda istediğiniz görünümü yakalayabilmek adına trend kombinlerin büyüleyici dünyasını keşfedebilirsiniz. Şimdi dolaplardan tezgahlara ve zemin malzemelerinden duvar fayanslarına uzanan tüm ürünlere yönelik dekorasyon ipuçlarını okumanızın tam zamanı! 

Mutfak Dekorasyonunda Trend Renklerle Harikalar Yaratın

Mutfak Dekorasyonunda Trend Renklerle Harikalar Yaratın

Mutfak dekorasyonunda fayans, tezgah ve dolap renklerinin seçimi; bu yaşam alanının atmosferini doğrudan etkilemektedir. Öncelikle mutfağınızın boyutunu ve hedeflediğiniz görünümü göz önünde bulundurduğunuzda ise işiniz bir hayli kolaylaşacaktır. Çünkü alanı daha ferah göstermek için beyaz, açık gri ve fildişi gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Ancak geniş bir mutfakta göz alıcı bir görünüm yakalamak isterseniz, rahatlıkla koyu renklere de başvurabilirsiniz. 

Mutfak tasarımında ilk olarak dolapların rengini belirlemeniz de önemli detaylardandır. Çünkü pek çok iç mimar dahi bu yaşam alanını tasarlarken iki sebepten ötürü dolaplarla plana başlar. Bu sebeplerden ilki, dolapların mutfaklarda sıkça değiştirilmeyen bölümlerden olmasıdır. İkinci sebep ise dolapların ön plana çıkarak mutfağa estetik bir görünüm kazandırmalarıdır. 

Mutfak Dolapları İle Fayansların Rengini Doğru Eşleştirin

Mutfak Dolapları İle Fayansların Rengini Doğru Eşleştirin

Dolaplar, doğru bir fayans rengi ile bütünleştirildiği zaman mutfaklarda kontrastın yakalanmasını mümkün kılmaktadır. Dolayısıyla dolap rengine karar verdiğiniz gibi ikinci adımınız ise fayans modellerine göz atmanız olacaktır. Farklı renk ve model seçenekleri ile mutfak dekorasyonunu muhteşem bir aktiviteye dönüştüren fayanslar, uygun dolaplarla eşleştirildiği zaman yaşam alanınızı özgün hale getirmektedir. Günümüze kadar sıkça tercih edilen dolap ve fayans rengi eşleştirmelerine baktığımızda ise bizi farklılaşan bir manzara karşılamaktadır. 

Koyu renkli dolap ve açık renkli tezgâh ikilisi günümüze kadar daha çok tercih edilirken, bu seçimlerin farklılaştığı ve çeşitlendiği görülmektedir. Artık siyah ve koyu gri gibi renklerin hem mutfak dolaplarında hem de özellikle duvar fayanslarında sıkça tercih edildiği görülmektedir. Çünkü bu gibi bir eşleştirmede dahi zemin fayansında açık renklerin kullanılması ile mutfaklar ferah bir ortama dönüştürülebilmektedir. Dolayısıyla günümüzde renk tercihlerimizi yaparken, odak noktaya mutfağın hangi bölümünün çıkmasını istediğimize karar vermemizde fayda vardır. 

Dekorasyonda ilk akla gelen renk eşleştirmesi, iki baskın ve bir açık tonu bir arada kullanmaktır. Baskın olan koyu renk tonları ise genellikle dolaplar ile duvar fayanslarında kendini göstermektedir. Elbette duvar fayanslarında koyu renklerin rahatlıkla seçilebilmesinin temel etkeni de kolayca temizlenebilir olmasıdır. “Mutfak duvarları fayans mı olmalı?” sorusu da söz konusu malzemenin avantajları ile “evet” yanıtını beraberinde getirmektedir. Bu sayede parıldayan bir duvar fayansı görünümüne, yine koyu renklerdeki şık dolap modelleri eşlik etmektedir. 

Mutfak Dolapları ve Fayanslarını Klasik Tezgah Rengi İle Bütünleştirin,

Mutfak dolaplarının işlevselliğinin yanı sıra, tezgâh ve fayanslar ile arasındaki uyum da oldukça önemlidir. Peki, bu kadar fazla opsiyon arasından mutfak dolabıyla uyumlu olan bir fayans modeli nasıl seçilir? Aslında bu sorunun yanıtı, mutfakta hedeflenen görünüme göre değişmektedir. Çünkü desenli, desensiz, koyu ve açık renkte olmak üzere pek çok fayans modelini mutfak dekorasyonunda kullanabilirsiniz. 

Renk seçenekleri gibi benzersiz modelleri ile de ön plana çıkan duvar ve zemin fayansları, mutfağınızı dilediğiniz görünümle buluşturmanızı sağlamaktadır. Siyah veya beyaz mutfak dolabına uygun fayans renkleri, oldukça iddialı seçenekler ile zenginleşmektedir. Günümüzde de trend modellerden olmayı başaran granit ve ahşap görünümlü fayanslar ise neredeyse her dolapla kusursuz uyumu yakalamaktadır. Dolaplar ile fayanslar arasındaki bu ahengin yakalanmasının ardından da yine önem arz eden bir konu gündeme gelmektedir. İşte bu konu da baskın tonların seçildiği bir mutfakta, tezgah renginin seçimine işaret etmektedir. 

Siyah ve beyaz, dekorasyonun vazgeçilmez renk eşleştirmelerinden biridir. Dolayısıyla koyu renkleri tercih ettiğiniz bir mutfakta tezgahınızı beyaz kullanabilirsiniz. Ancak beyaz mutfak dolabına uygun tezgah renklerini araştırıyorsanız, gri ve siyaha yönelmeniz daha mantıklı olacaktır. Ayrıca günümüzde fayans modelleri benzersiz seçimlerin yapılmasını mümkün kılsa da tezgah opsiyonları daha klasiktir. Yani sade renk ve desenlerin hakim olduğu mutfak tezgahları, dekorasyon süreçlerinin vazgeçilmez tercihlerinden olmayı sürdürmektedir. Bu sayede sade kalan bir tezgahı çevreleyen duvar ve dolap gibi bölümlerde daha özgür değişikliklere de imza atılabilmektedir! 

Beyaz Mutfak Dolabı İçin Vazgeçilmez Olan Fayans ve Tezgah Renklerini İnceleyin

Beyaz Mutfak Dolabı İçin Vazgeçilmez Olan Fayans ve Tezgah Renklerini İnceleyin

Mutfak dekorasyonunda dolaplar, fayanslar ve tezgah arasında farklı renk eşleştirmeleri yapılabilmektedir. “Beyaz mutfak dolabına hangi renk fayans olur?” sorusu ortaya çıktığında ise vazgeçilmez tonlar popülerliğini korumaktadır. Beyaz mutfak dolaplarını tercih ettiğiniz zaman sade renk ve modellerdeki fayanslara yönelmeniz oldukça doğaldır. Çünkü bu seçim, alanı çok daha ferah ve geniş göstermektedir. Dolayısıyla fayanslar ile tezgahta krem, bej, açık gri ve beyaz gibi renklerin kullanılması ilk seçenekler arasındadır. 

Beyaz mutfak dolabına hangi renk mermer gider?” sorusunun ikinci vazgeçilmez yanıtı da elbette siyah olmaktadır. Fayans ve tezgahta siyah renk ile granit desenin kullanılması bu yaşam alanında kontrastın yakalanmasını sağlamaktadır. Desenli fayanslar ise üçüncü bir opsiyon olarak beyaz mutfak dolaplarını ön plana çıkarmanızı mümkün kılmaktadır. Tezgahta beyaz veya gri renkleri kullandığınızda fayanslarda da rahatlıkla desenli modelleri tercih edebilirsiniz. 

Günümüzde mozaik fayanslardan sıra dışı desenlere varan sayısız modele rastlanmaktadır. Ayrıca 3 boyutlu veya canlı renklerdeki fayanslar da açık tonlardaki tezgah ve dolaplar ile mükemmel bir uyum yakalamaktadır. Beyaz mutfak dolapları için önerilen fayans renkleri ise koyu gri, lacivert ve şarap kırmızısı olarak sıralanabilmektedir. Bu gibi renk seçimleri ile de sade ama göz alıcı bir mutfak görünümü elde edebilirsiniz. Beyaz dolaba hangi renk graniti tercih edeceğiniz de mühim aşamalardandır. Siyah, gri, bej renkli granitler ile sedefli modeller ise bu seçim aşamasında ön plana çıkan opsiyonlardandır. Baskın renkleri kullanmaktan çekiniyorsanız da yepyeni fayans modellerine göz atarak ilgi çekici desenlerle mutfağınızda yeniliklere imza atabilirsiniz! 

Mutfak Fayansı ve Tezgahına Yönelik Detaylı İşlemleri Gözden Kaçırmayın

Mutfak Fayansı ve Tezgahına Yönelik Detaylı İşlemleri Gözden Kaçırmayın

Beyaz mutfak dolabına ne renk tezgah ve fayansın uyum sağladığına göz atarken, oldukça geniş bir yelpaze ile buluşmanız olağandır. Ancak tezgah ve fayansların döşeme sürecinde de bazı adımlar ile renk tercihlerine dikkat etmeniz gerekir. Beyaz fayansa hangi renk derz dolgusunun uygulanacağı, sıkça merak edilen hususlar arasında başı çekmektedir. Bej, krem, şampanya ve açık gri gibi renkler ise beyaz fayansların derz işleminde en çok tercih edilen tonlardandır.  Gri fayansa ne renk derz dolgusunun kullanılacağı da benzer tonlar ile yanıtlanabilmektedir. Genellikle gri derzin tercih edildiği bu işlemde, seçiminizi beyaz renkten yana kullanmanız da mümkündür.

Derz rengi opsiyonlarının da göz önünde bulundurulmasından sonra geriye tezgah ve fayans döşemesine ilişkin sorular kalmaktadır.  “Önce fayans mı tezgah mı döşenmeli?” sorusu ise bunlar arasında ön plana çıkmaktadır. Elbette söz konusu duvar ve zemin fayanslarının döşenmesi ise bu işlem tezgahtan önce yapılabilmektedir. “Tezgah arası fayans ne zaman döşenir?” sorusunun yanıtını ise daha farklıdır. Tezgah döşeme işlemi, genellikle arada kalan fayansların uygulamasına geçilmeden önce yapılır. Bu sayede fayanslar, tezgah gerekli malzemeler ile korunurken kolaylıkla döşenebilmektedir. Ayrıca tezgah arası fayansın döşeneceği yüzeye kusursuz biçimde yerleştirilmesi için de bu işlemin önce yapılması daha uygundur. 

Mutfak tezgah arası ne yapılır?” sorusu ise fayanslar döşenirken oluşabilecek hatalı adımların önüne geçilmesi için yanıtlanması gereken hususlardandır. Tezgah ve dolapların koruyucu malzemeler ile örtülmesi, fayanslar döşenirken bu gibi bölümlerin çizilmesini veya lekelenmesini önlemektedir. 

You may also like...