Fayanslarını Boyayarak Yenilemek İsteyenlere Tavsiyeler

Mutfak, balkon ve banyo gibi alanlarda kullanılan fayansları yenilemek için artık gereksiz masraf ve tadilat uğraşlarına gerek yok! Fayanslarınızı yeni ve havalı bir görünüme kavuşturmak için sizlere daha basit ve masrafsız bir çözüm önerimiz var. Fayanslarınızı boyayarak yenileyebileceğinizi biliyor muydunuz? Eskiyen fayanslarınızı yenilemek ve evinize yeni bir soluk getirmek istiyorsanız bu seçeneği mutlaka değerlendirmelisiniz. Bu önerimizin ardından aklınızda “fayans boyanır mı?” ve “fayans boyası nasıl yapılır?” gibi sorular oluştuysa bu yazımızda hepsinin yanıtını bulabilirsiniz. Ayrıca fayans boyama uygulaması ile ilgili yepyeni fikirleri öğrenmek için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz. 

Düşük Maliyetli Fayans Yenileme Yöntemi

Düşük Maliyetli Fayans Yenileme Yöntemi

Eskimiş fayans görüntüsünden kurtulmak için hem hesaplı hem de basit bir yöntem olan boyama uygulamasını deneyebilirsiniz. Bu işlem için gerekli olan malzemeler ise zevkinize göre tercih edilmiş bir fayans boyası, astar, vernik ve fırça. Seramik boyama işlemlerinde genellikle epoksi boya veya lateks fayans boyası tercih edilir. Akıllara gelen “yağlı boya ile fayans boyanır mı?” sorusunun cevabı ise hayırdır. Yağlı boya, fayans boyamada kullanılması önerilmeyen bir malzemedir. Bunun yerine tutunma oranı yüksek, su bazlı, akrilik boyaları tercih etmeniz daha doğru bir karar olacaktır. Fayans boyası fiyatlarının ise markadan markaya değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Fayans Nasıl Boyanır? 

Fayans Nasıl Boyanır? 

Fayanslarınızı  boyamak için yapmanız gereken şeylerden ilki renge karar vermektir. Her ne kadar en çok kullanılan beyaz fayans boyası olsa da geniş bir renk yelpazesi arasından tercih yapabileceğinizi unutmamalısınız. Boyama işlemine geçmeden önce ise mekânda yer alan fazla eşyaları kaldırmalı ve koruyucu bir örtü kullanmalısınız. Daha sonra boyanacak alanı temizleyerek kirden arındırmalısınız. Öncelikle temizlenen fayansları astar uygulaması yapmalısınız. Bu adım, boyanın fayans üzerine daha kolay tutunmasını ve kalıcı olmasını sağlayacaktır. Astar kuruduktan sonra ise fayanslarınızı gönül rahatlığı ile boyayabilir uygun maliyetli bir tadilat işi yaparken bunu eğlenceli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Fayansı boyarken ipek rulo kullanmanızı öneririz. Çünkü doğru fırça seçimi, muntazam bir görünüm elde edilebilmesi için son derece önemlidir. Bu noktada ipek rulo, uygulama sırasında fayanslarınızda fırça izi kalmamasını sağlayacaktır. Fayans arası boyama işlemi de bu sayede daha kolay olacaktır.

  • Fayans döşeme uygulaması hakkında tüm merak edilenleri öğrenmek için tıklayın!

Fayanslarınızı boyadıktan sonra kurumasını beklemelisiniz. En çok sabırsızlanacağınız kısım bu  olsa da mutlaka fayansların tam anlamı ile kurumasına izin vermelisiniz. Fayansları boyadıktan sonra maksimum verimi alabilmek adına birer gün arayla üç gün boyunca uygulama yapmanızı öneririz. En son kuruma işleminin ardından ise boyanan fayanslarınıza daha sağlam olması için taş vernik uygulaması yapabilirsiniz. İşte fayanslarınızı ilk günkü haline çeviren boyama uygulamasını yapmak bu kadar basit! 

You may also like...