İşinin Ehli Ustalardan 10 Adımda Merdiven Fayansı Döşeme Rehberi

Mekanların katları arasındaki bağlantıyı sağlayan merdivenlerin döşeme malzemeleri, farklı biçimlerde karşımıza çıkmakta. Özellikle son dönemlerde müstakil evlerin merdiven fayans modelleri ise ilgi çekiciliğini artırmayı başarmakta. Günümüzün gelişen teknolojisi ile üretilen yapı malzemeleri sayesinde yalnızca evlerin değil, aynı zamanda dükkanların ve devasa binaların da merdiven basamak fayansı tasarımları farklılaşmakta. Tüm bu sağlam ve dekoratif fayans seçenekleri ise yaşam alanlarını özgünleştirmek isteyen kişilerin ilgisini çekmekte. Dolayısıyla merdiven fayans nasıl döşenir sorusu da alanında kendini ispatlamış olan yetenekli ustaların tavsiyeleri dikkate alınarak yanıtlanabilmekte. Şimdi merdiven fayansı döşeme ve doğru malzeme tercihi yapma gibi konulara 10 adımda değiniyoruz.

Merdiven Fayansı Döşeme Aşamalarına Yönelik Tavsiyeler

Merdiven Fayansı Döşeme Aşamalarına Yönelik Tavsiyeler

Merdivenler temel görevinin yanı sıra dekoratif yönleri ile de ön plana çıkmakta. Günümüzde farklı yapı malzemelerinin tercih edilebildiği merdivenler estetik açıdan da yapılarda fark yaratmakta. Bu noktada devreye merdivenler döşenirken doğru yüzey kaplama malzemesi seçmenin önemi girmekte. Özellikle merdivenlerde tercih edilen kaymaz fayans modelleri, dayanıklı yapıları sayesinde uzun ömürlü olmaları ve kolay temizlenebilme özellikleri ile ön plana çıkmakta. Apartmanlardan dış mekânlara ve hatta dubleks evlere kadar kaymaz merdiven fayansları ile döşenmesi önerilmekte. Böylelikle hem estetik hem ergonomik hem de hijyenik bir alan yaratılabilmekte. Merdiven fayansı seçerken ise kullanıcıların dikkat etmesi gerekenler ise şu şekilde sıralanabilmekte;

 • Merdivenlerin dış mekân ya da iç mekân kullanım amacına göre doğru ve dayanıklı yüzey kaplama malzemesi tespit edilmelidir. 
 • Kaymaz fayans gibi uzun ömürlü ürünler seçilmelidir.
 • Mekanlara estetik bir görünüm kazandıran merdivenleri süsleyecek olan döşeme malzemesinin desenine doğru karar verilmelidir.
 • Kaideler için de merdiven döşeme malzemesi ile uyumlu olan ürünler tercih edilmelidir.

Merdiven Basamaklarına Fayans Döşerken İhtiyaç Duyacağınız Malzemeler 

Merdiven Basamaklarına Fayans Döşerken İhtiyaç Duyacağınız Malzemeler 

Kaliteli ve uygun merdiven fayansının seçilmesi ile birlikte önemli olan bir diğer aşamaya geçilmekte. Özellikle merdiven seramik kaplama işleminde kusursuz bir sonuca imza atılması için gerekli malzemelerin hazırlanması gerekmekte. Özgün bir merdiven fayans kaplamasının yapılması artık daha kolay bir hal almakta. Çünkü fayans döşeme işlemi öncesinde hazırlanan pratik ve gelişmiş malzemeler, merdiven basamaklarının istenildiği gibi kaplanmasını mümkün kılmakta. Dekorasyon severlere merdivenlerini yepyeni bir görünüm ile buluştururken mutlaka temin etmeleri önerilen malzemeler ise aşağıdaki gibi sıralanabilmekte;

 • Fayans: Merdivenin hizmet ettiği amaca ve hedeflenen şık görünüme göre seçilen fayanslar temel malzemelerdendir. 
 • Fayans Kesme Makinesi: Seramiklere merdiven basamağına göre şekil verilmesi için fayans kesme makinesinden yardım alınır. 
 • Zımpara: Kesme makinesi ile şekillendirilen fayansların sivri veya orantısız köşeleri düzeltilirken zımparadan yararlanılır. 
 • Gönye ve Metre: Fayans köşelerinin açısının hesaplanması için gönyeden, farklı ölçüm gereksinimlerinde ise metreden faydalanılır. 
 • Seramik Yapıştırıcı: Fayansların merdiven katlarına sağlamca yapışmasını sağlayan bu harç, genellikle toz halde satılır. 
 • Derz Artısı: Seramiğin kaymasını engelleyen ve fayanslar arasındaki uzaklığı eşitleyen derz artısı, döşeme işleminin en önemli malzemelerindendir. 
 • Derz ve Koruyucu: Merdiven basamaklarına döşenen fayansların arasını dolduran derz, koruyucusu ile kullanıldığı zaman işlemin dayanıklılığını da artırır.
 • Silikon ve Uygulama Tabancası: Tüp halinde satın alınabilen silikon, uygulama aparatı olan tabanca ile sıkılarak; fayansların diğer malzemelerle arasında kalan kesişim yerlerini doldurur. 
 • Seramik, Derz ve Silikon Malası: Farklı fayans döşeme aşamaları için kullanılabilen bu üç mala çeşidi, ilgili işlemlerin kolaylıkla tamamlanmasını sağlar. 
 • Süngerli Mala: Yapıştırma ve derz işlemleri boyunca oluşan artıkların temizlenmesi için süngerli mala kullanılır.
 • Plastik Çekiç: Yapıştırıldığı aşamada merdiven basamağına sıkıca tutunmaları için plastik çekiç yardımıyla fayanslara vurulur. 
 •  Emniyet Gözlüğü ve Eldiven: Olası kazaların önlenmesi için fayans döşeme süreci boyunca emniyet gözlüğü ve eldiven kullanılması gerekir. 

Merdiven Fayansı Döşeme Uygulamasının Aşamaları 

Merdiven Fayansı Döşeme Uygulamasının Aşamaları 

Gereksinim duyulan malzemelerin hazırlanmasının ardından merdiven fayansı döşeme uygulamasına geçiş yapılmakta. Hem ince işçilik isteyen hem de dekorasyon severlere keyif veren bu aktivite, doğru adımlarla ilerletildiği zaman kusursuz sonuca ulaştırılmakta. İç veya dış mekanda konumlanan merdivenlerin basamakları, titizlikle işlem yapıldığında yepyeni görünümüne kavuşturulmakta. Dolayısıyla merdiven fayans kaplama sürecinin tüm aşamalarının detaylı biçimde mercek altına alınması önem arz etmekte. Şimdi merdiven basamaklarını benzersiz hale getiren fayansların nasıl döşendiğini 10 adımda açıklıyoruz.

 1. Fayans döşemesine başlamadan önce mutlaka basamakların yüzeylerini eşitleyin.
 2. Kaymaz fayans plakalarının boyutlarını estetik görünümü bozmayacak şekilde ayarlayın.
 3. Fayansları kesme makinesi ile uygun boyuta getirdikten sonra, zımpara ile sivri ve pütürlü köşeleri pürüzsüzleştirin. 
 4. Basamaklara yapıştırıcı sürmeden önce yerleştirilecek fayanslar için gerekli işaretlemeleri yapın.
 5. Seramik yapıştırıcıyı basamakların yüzeyine sürüp, fayansları merdiven katlarına yerleştirmeye başlayın.
 6. Fayans ayırıcı olarak da bilinen derz artısını seramiklerin köşelerine yerleştirin.
 7. Seramik yapıştırıcı kuruduktan sonra derz işlemine geçin.
 8. Fayans ayırıcıları söktükten sonra, hazırladığınız derz harcını malayı kullanarak plakaların arasına yedirin. 
 9. Derz işleminden kalan artık malzemeleri süngerli mala ile temizleyin.
 10. Birkaç saat sonra derz koruyucuyu fayanslara uygulayarak, döşeme işleminin sağlamlığını garantiye alın.

Merdiven Döşeme Malzemesi Olarak Kaymaz Fayans Kullanmanın Avantajları

Merdiven Döşeme Malzemesi Olarak Kaymaz Fayans Kullanmanın Avantajları

Dayanıklı ve kullanışlı bir merdiven döşemesi için malzeme seçiminin önemi yadsınamayacak kadar fazla. Kaymaz merdiven fayansları ise her mekana uyumlu yapısı ve kullanıcılara sağladığı farklı avantajlar ile günümüzün favori malzemelerinden biri olarak ön plana çıkmakta. Hem desen seçenekleri hem de gün içerisinde rahatlıkla hareket edebilme şansı sunan kaymaz fayanslar, ekonomik olmasıyla da kullanıcıları cezbetmeyi başarmakta. 

Artık ahşap ve granit merdiven modelleri dahi kaymaz fayanslar ile bütünleştirilmekte. Çünkü kaymaz fayansların klasik modelleri aratmadığı ve özgün desenlerle taş görünümünü bile kolaylıkla yansıttığı bilinmekte. Merdiven seramik modelleri canlı renk tonları ve dış mekan basamaklarında sağladığı uzun ömürlü kullanım avantajı ile iddiasını koruyan seçeneklerden olmayı başarmakta. Her biri estetik görünüm sunan bu malzemeler, merdiven döşeme sürecinde metrekareye ve dekoratif açıdan kullanıcıların beklentilerine göre tercih edilebilmekte. 

Özellikle döşeme ustalarının da sıkça dile getirdiği gibi mekanın türü, merdiven kaplamasını doğrudan etkilemekte. Örneğin evlerde; özellikle banyo ve mutfak gibi alanlarda kaymaz fayans seçeneği adeta hayat kurtarmakta. Fayansların daha az ısıl işlem görmüş hali olarak tanımlanabilen seramikler de bahçe, havuz ve mekan girişi gibi alanlardaki merdivenlerin vazgeçilmez döşeme malzemelerinden olmakta. Dolayısıyla hem uygun malzemenin seçilmesi hem de eksiksiz ekipmanlarla döşeme işlemi adımlarının sırasıyla takip edilmesi, merdiven fayans kaplamasını hedeflenen muhteşem sonucu ile buluşturuyor! 

You may also like...