Çakıl Taşı Rengi Duvar Boyası Renk Kodu ve Örnekleri

Çakıl taşı rengi, ülkemizde sıkça tercih edilen duvar boyası renklerinden birisidir. Özellikle minimal dekorasyon tarzı ile birlikte tercih edilmektedir. Renk kataloglarında pantone renkler arasında kendini göstermektedir. Bunun yanı sıra kum beji rengine olan yakınlığı ile bilinmektedir. Toprak renkleri daha huzurlu ortamlar oluşturmak için tercih edilmektedir.

Çakıl Taşı Rengi Duvar Boyası

Ülkemizde en çok tercih edilen iç cephe boya renginden birisidir. Marshall markasına ait bir renktir. Ayrıca renk olarak toprak ve doğa rengi olarak adlandırabiliriz. Seçmek istediğiniz boya markasında bu rengi bulamadığınızda yakın rengi için bu renk gruplarına bakmanız gerekmektedir. Ancak her zaman aynı tonu yakalayamayabilirsiniz. Mat bir duvar boyası rengidir. Kaplayıcı özelliği bulunmaktadır. Ancak yine de Marshall boyanın önerdiği şekilde uygulamasının yapılmasını önermekteyiz.

Çakıl Taşı Rengi ile Uyumlu Renkler

Kendisi pantone bir renktir. Bu nedenle onu dengeleyecek renkler ile birlikte kullanıldığında daha uyumlu sonuçlar almanızı sağlar. Zira çakıl taşı duvar boyası ile birlikte farklı bir renk kullanmayı düşünüyorsanız bu renkler arasında en uyumlusu kum bejidir. Sonuç olarak kum beji ve çakıl taşı birbirlerine oldukça yakın renklerdir.

Ancak yapmak istediğiniz tam tersi bir zıt uyumluluk ise, bordo,yeşil,kırmızı,sarı gibi sıcak renklerin pantone renklerini tercih edebilirsiniz. Çakıl taşı ile uyumlu renkleri aklınızda canlandırmak için sonbaharı düşünün. Sarı ve yeşil yaprakların renklerinin soluklaşması ile farklı bir güzelleştiği bu ay, çakıl taşı duvar boyasını çok iyi anlamanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra pantone renkler mümkün olduğunca kombin yapılarak kullanılmalıdır.

Çok alışkın olmadığımız bir boyama tarzı ancak evinizin duvarlarını daha güzel bir hale getirmek istiyorsanız en az 2 renk boya kullanarak kombin yapmanızı öneririz. Zira tek renk duvarlar modern dekorasyon anlayışına göre biraz demode oldu diyebiliriz. Nitekim en ideal tercih 3 rengin bir arada kullanılmasıdır. Sonuç olarak duvarınızda ana renk, bordür ve bordür ile ana rengi ayıran bir kontrast renk kullanarak güzel bir kombin yapabilirsiniz.

Marshall boyanın önerdiği renkler aşağıdaki gibidir.

 • Sabah Güneşi
 • Bal Arısı
 • Keten Tohumu
 • Karabiber
 • Şeker Pembe
 • Mürdüm

Deccors Örnek Uygulaması

Deccors olarak bizim yaptığımız örnek renk kombinasyonu aşağıdaki gibidir. Farklı renkler ilede kombine edilmeye müsait bir iç cephe rengidir. Ayrıca istediğiniz renkler ile nasıl görüneceğini merak ediyorsanız bize yazabilirsiniz. Sizler için o renk ile yapılmış bir uygulama görüntüsü yapabiliriz.

Çakıl Taşı ile Uyumlu Renkler Nelerdir ?

Çakıl Taşı Rengi ile Ev Dekorasyonu

Minimal tarzın yanı sıra modern tarz ile dekore edilen iç cephelerde kullanılmaktadır. Daha ferah ve aydınlık ortamlar yaratmak için tercih edilmektedir. Çakıl taşı duvar boyası, pantone bir renk olduğu için dekoratif aksesuarların daha belirgin olmasını sağlamaktadır. Ancak renk dengesine dikkat ederek oluşturacağınız dekorasyon daha iyi olacaktır.

Halı tercihi yaparken daha soft modelleri tercih etmeye özen gösterin. Ancak seçtiğiniz halı renginin tonunun çakıl taşına göre daha açık olması daha iyi olacaktır. Sonuç olarak uygulandığı mekana enerji veren modern halı modelleri arasından tercihte bulunabilirsiniz.

Toprak renkleri ile birlikte yaprak yeşilinin ahenki harikadır. Evinizde çiçek yetiştirmeyi seviyorsanız çakıl taşı rengi sizin için harika bir tercih olacaktır. Çiçeklerin rengi ile birlikte harika bir uyum sağlamaktadır.

Avize tercihi yaparken dikkat etmelisiniz. Çünkü pantone renkler daha soft ve minimal tarzlardaki avize modelleri ile uyumludur. Bu nedenle avangard yada platinum tarzında bir avizeniz var ise duvarlarınızı başka bir trend duvar rengi ile boyamanızı tavsiye ederiz.

Zeminde parke modeli olarak kontrast yüksek modelleri tercih edin. Açık yada koyu renkli parkeleri tercih etmeniz daha iyi sonuçlar olmanızı sağlayacaktır. Odanın renk ahenkini dengelemek için gereklidir. Zira orta tonlarda kendinisini göstermeyen bir parke rengi tercihinde bulunursanız, sıkıcı bir ortam yaratmış olursunuz.

Çakıl Taşı Rengi İç Cephe Boyası Renk Kodu

Renk kodu bulunmamaktadır. Marshall boyanın Silikonlu serisinde bulunan toprak renklerinden birisidir. Renk kodu yerine direk olarak Çakıl Taşı rengini istiyorum demeniz yeterlidir. Çakıl taşı ismi ile karşılığı olan tenk boya markası Marshalldır. Filli boya veya Dyo boyanın renk kartelasında bu rengin tam karşılığı bulunmamaktadır. Zira boya markaları isimleri kendilerine özel olmasına dikkat etmektedirler.

Filli Boya Çakıl Taşı Rengi

Filli boyanında kendi renk kartelasında toprak renkleri bulunmaktadır. Ancak hiç bir zaman bir başka boya markasının tam karşılığı olarak düşünmemeniz gerekmektedir. Renkler birbirine yakın olsada firmaların farklı üretimleri söz konusudur.

 • Çakıllı Kum: Bej tonlarını sevenlerin tercih edebileceği en yakın filli boya çakıl taşı rengidir.
 • Aki: Daha açık renk tonlarını sevenler için.

Çakıl Taşı Rengi Fawori Boya

Fawori boyanın renk kartelasında bulunmamaktadır. Ancak fawori boya renk kartelasında çakıl taşına yakın iç cephe boya renklerini bulabilirsiniz. Zira pantone renkler konusunda oldukça geniş renk seçeneğine sahipler.

 • FOREST_35: Fawori boyanın çakıl taşına en yakın rengi diyebiliriz.
 • CREAM_20: Toprak renklerinden çakıl taşına oldukça yakın bir ton.
 • APRIL_10: Bej tonlarını sevenlerin tercih edebileceği iç cephe boyası rengi.

Marshall Çakıl Taşı Rengi

Marshall ait bir renktir. Renk kodu bulunmamaktadır. Hangi seride çakıl taşı rengini istediğinizi söylerek satın alabilirsiniz. Marshall boyanın en çok tercih edilen duvar rengi arasında yer alır. https://www.marshallboya.com/tr/renk-paletleri/cak-ltas- adresinden renk hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Aşağıdaki serilerinde bu rengi bulabilirsiniz. Bu adresten daha detaylı inceleyebilirsiniz. https://www.marshallboya.com/tr/products-listing/filters/cccId_1957610

 • Fit silikonlu
 • Silikonlu özel mat
 • Sil-Pak
 • Maximum
 • Fit Silikonlu İpek Mat
 • Antibakteriyel Hijyen

Çakıl Taşı Rengi İç Cephe Duvar Boyası Örnekleri

Çakıl taşı renginin uygulandığında nasıl sonuçlar olacağını canlandırabilmeniz için örnek duvar boyası örnekleri yaptık. Marshall boyanın yayınladığı renk fotoğrafının digital renk kodunu alarak uygulama yaptık. Uygulamaya duvar efekti ve beyaz ışıklandırma yaptık. Bu nedenle biraz daha açık bir tonda görüyorsunuz. Bu yapmamızın nedeni ise boya renklerinin farklı kelvin değerine sahip ampullerde farklı sonuçlarda size görüneceğinden dolayıdır. Aynı zamanda baktığınız telefon yada bilgisayarın monitörünün renk değerlerine göre ekranda gördüğünüz rengin tonu farklı olabilir. En iyi sonucu firmaın size verdiği basılmış renk kartelasından yada numunesinden görebilirsiniz.

You may also like...