Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Halı seçimi ve ihtiyacımıza yönelik halı seçerken dikkat etmeniz gereken püf noktalar ile teknik özellikleri anlattığımız bu yazımıza hoş geldiniz. Halı seçimi yaparken ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak halıyı tercih edebilmek için öncelikle ihtiyaçlarınızı iyi bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir.

 • Halının kullanacağı zeminin belirlenmesi.
 • Halının uygulanacağı zeminin ebatlarının belirlenmesi.
 • Halının çeşidinin belirlenmesi.
 • Halının tarzının belirlenmesi.
 • Halının renk uyumu.
 • Sağlığa etkisi ve alerjik rahatsızlıklar
 • Bütçenizin belirlenmesi
 • Dekorasyonla uyumu.
 • Temizlik ve Bakımı
 • Dayanıklılık ve Garantisi

Halının Kullanılacağı Zeminin Belirlenmesi

İhtiyaçlarınızın tam anlamıyla belirlenmesi için öncelikle satın almak istediğiniz halının nerede kullanacağını belirlemeniz gerekiyor. Bu size hangi halı türünü tercih etmeniz gerektiğini daha belirgin hale getirmenize yardımcı olacak.

Su ile temas edebilecek yada kaygan bir zeminde kullanacağınız bir zemin var ise kaymaz tabana sahip lateks halı modellerine yönelmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Yüksek trafiğe sahip olan ofis yada çalışma ortamlarında ise daha kullanışlı olan ve bu zeminler için hazırlanmış karo halı modelleri arasından tercihte bulunmanız uzun yıllar dayanıklı bir şekilde kullanacağınız halıya sahip olmanıza sağlar.

Yurt ve Cami gibi mekanların zeminlerde halı ihtiyacınız var ise duvardan duvar halı dediğimiz Polyamid halı türünü tercih etmeniz en iyi çözümdür. Bu halı türü tam anlamıyla bu zeminde ihtiyacınız olan dayanıklılık ve görünümü size sağlayacaktır.

Doğal ve Antik bir görünüme sahip, motif ile desenlerin kendini gösterdiği halı modeli tercih etmek istiyorsanız hereke halısı sizin için en ideal tercihler birisidir. Gerek dokuma kalitesi gerekse görünümü ile istediğiniz sonucu size verecektir.

Uygun fiyatlı renkli ve canlı desenlere sahip halı istiyorsanız ve alerjik riskiniz yok ise sentetik halılar arasından Akrilik, Polyamid halı türlerini tercih edebilirsiniz. Günümüzde bu ipliklerin karışımları ile daha kullanışlı halı modelleri mevcut.Bunun yanı sıra Polyester ve Bambu karışımı halı türleri de ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Halının Uygulanacağı Zeminin Ebatlarının Belirlenmesi.

Mutlaka dikkat etmeniz ve halı satın almadan önce belirlemeniz gerekmektedir. Halının zemindeki durumunu etkileyen en önemli teknik özelliktir.

Halının zemindeki boşluklarını dikkate almayı unutmayın. Örneğin salon halısı aldığınızda sehpa altına gelecek halı ile koltuklar arasında ne kadar boşluk kalması gerektiğini. Sehpanın halı ile tam olarak ortalanmasını.

Mutfakta yada yemek masası altına halı tercih ettiğinizde halının sandalyede oturan misafirin ayaklarını kapsaması gerektiğini ancak sandalyenin ayaklarından zarar görmeyecek kadar dışarıya taşması gerektiğini unutmayın.

Hol ve koridorlarda yolluk dediğimiz halılar tercih ederken kenarlarda boşluk vermeniz gerektiğini yoksa duvardan duvar halı gibi duracağını hesap edin. Kişiye özel halı kesimlerinde kesme firesi dediğimiz 3CM gibi bir makas firesi oluyor bunu halı satın aldığınız yere mutlaka sorun.

Genel olarak karşınıza çıkacak halı ölçüleri aşağıdaki gibidir.

Halı ÖlçüsüHalı M2
75 x 1501,13
75 x 3002,25
80 x 1501,20
80 x 3002,40
80 x 4003,20
100 x 2002,00
100 x 3003,00
100 x 4004,00
120 x 1802,16
120 x 2002,40
125 x 2002,50
180 x 2805,04
150 x 2333,50
160 x 2303,68
170 x 2504,25
175 x 2754,81
190 x 2905,51
200 x 2905,80
200 x 3006,00

Halının Çeşidinin Belirlenmesi

Belirlediğiniz ihtiyaçlara en uygun halı çeşitini belirlemeniz halı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken temel etkenlerden birisidir. Her halı çeşiti üretiminde kullanılan ipliğe göre teknik özellikler taşır. Genel olarak bilenen halı türleri aşağıdaki gibidir.

Kullanım Alanına Göre Halı Çeşitleri Nelerdir ?

Üretim Şekline Göre Halı Çeşitleri Nelerdir ?

Dokularına Göre Halı Çeşitleri Nelerdir ?

Şekillerine Göre Halı Çeşitleri Nelerdir ?

Stillerine Göre Halı Çeşitleri Nelerdir ?

İplik Türüne Göre Halı Çeşitleri Nelerdir ?

 • Polyamid halı
 • Pamuk halı
 • Akrilik halı
 • Yün halı
 • Polyester halı
 • İpek halı
 • Bambu halı

Motiflerine Göre Halı Çeşitleri Nelerdir ?

Teknik Özelliklerine Göre Halı Çeşitleri Nelerdir ?

 • Antibakteriyel halı
 • Kaymaz tabanlı halı
 • Yerden ısıtmaya uygun halı
 • Geri dönüşümlü halı

Halı Tarzının Belirlenmesi

Halı stilleri arasından sizin dekorasyon tarzınıza en uygun halı çeşitini seçebilirsiniz. Dekorasyon bir bütündür. Bu nedenle modern bir dekorasyona sahip olan bir odanıza country modeli bir halı tercihinde bulunmanız tezat bir görünüm oluşturabilir. Halı modelleri de, ev dekorasyonu modellerine uygun olarak üretimi yapılmaktadır. Modern bir görünüm için modern halıları, otantik bir görünüm için antika, vintage ve retro halı modelleri arasından tercihte bulunabilirsiniz.

Halının Renk Uyumu

Odanın mobilya ve perdeleri halının renginin uyumlu olması oldukça önemlidir. Farklı renkler odanın dekorasyonundaki genel görünümü bozacağı gibi göze hoş gelmeyen ve göz yoran bir görünüme neden olabilir. Bu nedenle birbiriyle uyumlu renkleri tercih etmeniz daha iyi bir görünüm elde etmenizi sağlar. Şunu unutmayın renk uyumu demek tüm dekoratif ürünlerin hepsinin aynı renkte olmasını anlamını taşımamaktadır. Tam tersine birbiriyle uyumlu olan renkler ile yumuşak geçişler yapmanız demektir. Aynı renk tonlarını tercih etmek yerine birbiriyle zıt ancak aynı ton yumuşaklığındaki renkleri tercih etmeniz gerekemtedir.

Sağlığa Etkisi ve Alerjik Rahatsızlıklar

Evinizde alerjik rahatsızlığı olan yada çocuğu olan ailelerin belkide ilk dikkat etmesi gereken etkenlerden birisidir. Halıda kullanılan iplik türlerine karşı alerjik rahatsızlıklarınız olabilir. Bu alerjik rahatsızlık vücudunuzda farklı reaksiyonlara yol açarak sizi ve misafirlerinizi rahatsız edebilir. Kızarıklık, kaşınma, göz sulanması, hapşurma gibi rahatsızlıkların olmaması için öncelikle kendi vücudunuzu tanıyarak nasıl bir halı almanız gerektiği hakkında bilgi almanız gerekebilir.

Bütçenizin Belirlenmesi

Her ne kadar teknik özelliklerine ve görünüme göre halı seçiminde bulunmak önemli olsa da cebimize uygun olan halıyı satın alabileceğinizi unutmayın. Bu nedenle iyi bir fiyat araştırması yapmanız gerekmekte. Ülkemizde oldukça geniş halı üreticisi ve tedarikçisi mevcut. Halı satın alırken acele etmeyin. Farklı yerlerden fiyatlar alın. Bütçenize en uygun olan halıyı satın alın. Kısıtlı bir bütçeniz var ise evinize antika halı yada karo halı satın almak istemeyebilirsiniz. Yada el dokuması ipek halı bütçenizi aşabilir. Daha düşük bütçeler ile halı satın alabilirsiniz. Makine halıları el dokuması ve organik kök boyalı halılara göre daha uygun fiyatlıdır. Ayrıca temizliği ve bakımı kolaydır.

Dekorasyonla Uyumu

Satın almak istediğiniz halının uygulandığı alandaki dekorasyonuyla bir bütün olması gerektiğini unutmayın. Bu nedenle ev dekorasyon örneklerini iyi inceleyin. Hangi dekorasyon tarzında ne tarz halılar kullanıldığını öğrenin. Odanızın dekorasyon tarzını öğrenin ve buna en yakın örneklerde kullanılan halı stillerinden ilham alın.

Temizlik ve Bakımı

Seçtiğiniz halının kolay temizlenebilir olmasına dikkat edin. Leke tutmayan ve lekeleri kolay bir şekilde temizlenebilen halı çeşitlerini seçin. Bazı halıların zaman içerisinde bakımının yapılması gerekebilir.

Halı yıkama ile olan uyumuna ve halı yıkama firmalarının seçtiğiniz halıya ne kadar yıkama ücreti talep ettiğini araştırın. Halının iplik seçimine göre farklı şekillerde temizlik uygulamasının yapılması gerekebilir. Aynı zamanda bazı iplik türlerinde farklı kimyasallar ile zarar vermeden halının temizlenmesi durumunda farklı fiyatlandırma politikaları vardır.

Dayanıklılık ve Garanti

Halının kalitesini ortaya koyan önemli özellikler arasındadır. Mümkün olduğunda ürettiği ürünün arkasında duran markaların halılarını tercih etmeye bakın. Ayrıca belirli standartlara göre üretilen halıları tercih edin.

Halının teknik özelliklerini açık bir şekilde içerisinde bulunan iplik türünü belirten ve nasıl temizliğinin yapılması gerektiğini ifade eden ürünleri tercih edin.

Halının dayanıklılığı üretiminde kullanılan iplik türüne, dokuma sıklığına ve üreten firmanın standartlarına göre değişim gösterebilir. Hepsinden önemlisi halının kullanıldığı alan ile ne kadar uyumlu olduğuna göre halı dayanım süresi değişebilir. Yüksek yürüyüş trafiği olan bir zemine antika bir halı seçilmemesi gerektiğini hepimiz biliriz. Aynı şekilde ofisler için ev halısı yerine karo halı. Camiler için ise duvardan duvar halı uygulanması gerektiğini. Bu uygulamanın dışındaki halılar ne kadar kaliteli olursa olsunlar zaman içerisinde deforme olacaklardır.

Sizden gelen sorular ile halı seçimi nasıl olmalı ve halı seçerken nelere dikkat etmeli sorularını yanıtladık.

Kaliteli halı nasıl anlaşılır ?

1-) Sıklığı ve kullanılan ipliğin türü halının kalitesini etkileyen en önemli etkenlerden birisidir. Sık dokunan halının deseni daha belirgindir. Bunu halının yüzey ağırlığından anlayabilirsiniz. Halı yüzeyine baktığınızda sık dokunduğunu görebiliyorsanız halının kaliteli olduğunu anlayabilirsiniz. Yüzey ağırlığı iyi olan halılar üzerinde yürürken daha iyi hissiyat sağlamaktadır. Halıda ne kadar çok düğüm var ise o kadar emek verilmiştir.

2-) Sağlığa zararlı madde bulunmaması: Halının ipliğinde yada renklendirilmesinde doğal malzemelerin kullanılması sağlık açısından oldukça önemlidir. Kök boyası ve toprak boyası kullanılan halıları tercih etmeniz sizler için daha iyidir.

3-) Antibakteriyel olması: Halının alerji üretmemesi ve mikropları barındırmaması için antibakteriyel olması gerekmektedir. Çoçuklarınız ve sizlerin sağlığı için bu son derece önemlidir. Özellikle solunum zorluğu yaşayanlar için en çok dikkat edilmesi gereken etkenlerden birisidir.
4-) İpliğin tipi: İpliği halının ham maddesi olarak görebiliriz. Hammaddesi ne kadar kaliteli ise ortaya çıkan üründe o kadar kalitelidir. Kullanılan ipliğin kendine özgü teknik özellikleri vardır. Bu nedenle iplik tipi halından beklediğiniz ihtiyaçları karşılayan önemli etkenlerden birisidir.
Fabrika halılarında genel olarak: polyester , triextadı, naylon, olefin iplik türleri tercih edilmektedir.
El yapımı halılarda ise: ipek, yün ve sisal ipliği tercih edilmektedir.

5-) Halının türü: Halı fabrika halısı mı yoksa el yapımı doğal halımı olduğu halıdan beklediğiniz özelliklere göre kalitesini etkileyen önemli etkenlerden birisidir. Kullanmak istediğiniz alanda eşsiz ve el emeği taşıyan uzun yıllar sonra değerlenmesini beklediğiniz bir halı ise fabrika halısı sizin kalitenize uygun olmayacaktır. Yada ofisinizde yada sık zemin trafiği olan bir zeminde el yapımı koyun halısı sizin beklediğiniz özelliklere uygun olmayacak ve kalitesi tartışılacaktır.

6-) Marka ve Garantisi: Belirli standartları yakalamış markaların halılarında verilen garanti süresi halının kaliteli olduğunu ve markanın ürünün arkasında olduğunun göstergesi arasındadır.

7-) Halının deseni: Halının işçilik kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden birisidir. Fabrika halılarında bu durum artık kendini trende bırakmış durumdadır. Ancak el dokuması halılarda en önemli kalite göstergelerinden birisi desenlerin kendisini daha belirgin ve net bir şekilde göstermesi ile anlaşılmaktadır.

En kullanışlı halı çeşidi

İhtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan halı en kullanışlı halıdır. Bu sorunun cevabını almak için öncelikle halıdan beklentilerinizi bilmeniz gerekmektedir. Ancak her halının bazı teknik özellikleri karşılaması gerekmektedir.

Kolay temizlenebilir olması.
Hijyenik olması.
Antibakteriyel olması.
Alerjik etkisi olmaması.
Dayanıklı olması, uzun yıllar kullanılabilir olması.
Düşük tüylenme özelliğinin olması.
Kir ve leke tutmaması.
Nemi az çekmesi ve nemlenmesi durumunda bakteri üretmemesi.
Rutubet ve küflenmeye izin vermemesi.
Yukarıda bahsettiğimiz temel özellikleri sağlayan halı çeşitleri her zeminde en kullanışlı halı çeşitleri arasında yer almaktadır.

Sağlıklı halı nasıl olmalı

Antibakteriyel ve hijyenik olması gerekmektedir. İnsan sağlığına zararlı maddelerin bulunmaması ve kansorejen madde içermemelidir.
Halının ipliğinin ve renklendirilmesinde kullanılan boyanın insan sağlığına zararlı olmaması gerekmektedir. Aynı zamanda halının alerjik etkisi olmaması gerekmektedir. Özellikle astım hastaları gibi solunum yolu rahatsızlığı olanlar için halının alerjik etkisinin olmamasıdır.

En sağlıklı halı hangisi

Antibakteriyel, hijyenik, kansorejen madde içermeyen ve alerjik etkisi bulunmayan halı en sağlıklı halıdır.

Bambu halı kullanışlı mı

Bambu halı dikkat edilmesi gereken narin bir halı türüdür. Dikkatli bir şekilde kullanılmadığında kolay yıpranır ve deforme olma riski yüksektir. Ayrıca bambu halının temizlenmesi oldukça zordur. Halı temizleme firmasına vermeniz gerekebilir.
Bambu halı antibakteriyeldir. Ayrıca suya ve neme karşı oldukça dirençlidir.

Kök boyalı halı nasıl anlaşılır

Halıda kök boyası kullanılabilmesi için yün iplik kullanılarak dokunması gerekmektedir. Kök boyası yün ipliklerde kullanılmaktadır. Kök boyası ipliğe kadifemsi bir görünüm getirmektedir. Halıdaki renkler daha gölgeli ve gerçekçidir. Sentetik halılarda renkler daha canlı ve parlak bir görünüme sahiptir. Kök boyası daha gerçekçi renklere sahiptir. Desenlerin arasında gölge ve renk geçişlerini kolayca hissedebilirsiniz.

El dokuma halı nasıl anlaşılır.

El halısındaki desenleri gözlemleyerek halının makine mi yoksa el ile dokunduğunu anlayabiliriz. El dokumasında ki halıda desenlerin birbiriyle 100% aynı olması çok az bir olasılıktır. Desenler halının farklı yerlerinde benzersiz çizgilere sahiptir. Hereke halıları bu durumda istisnadır. El halılarında desenler gayri nizamidir. El halılarının sırtını çevirdiğinizde desenlerin birbirinden farklı ve simetrik olmadığını görebilirsiniz. Kenar kısımlarındaki overlock kısmına baktığınızda el ile yapıldığını dikkatli bir şekilde inceleyerek anlayabilirsiniz.
Makine halısında ise bu durum farklıdır. Halında bulunan desenlerin her biri kusursuz ve birbiriyle aynıdır. Desenler birbiriyle simetrik bir şekildedir. Sırt tarafını çevirdiğinizde kusursuzluk hakimdir.Ayrıca kenarlarındaki overlock kısmının makine tarafından yapıldığı oldukça bellidir.

Halının naylon yada yün olduğunu nasıl anlarız ?

Yün halıda, halının üzerinde elinizi gezdirdiğinizde az da olsa yün elinize gelir ve yün topu haline gelir. Yün kırılgan bir maddedir. Bu nedenle elinizi gezdirdiğinizde illaki elinizde yün topu oluşacaktır. Elinizdeki bu topu çakmakla yakarak gözlemleyebilirsiniz. Yakma esnasında elinizdeki top hafif topaklanıyor ve kokusunda koyun yünü kokusu alıyorsanız bu halı yün halıdır.
Sentetik ürünlerde akrilik ürünler haricinde halının üzerini de elinizi gezdirdiğiniz de yünde olduğu kadar bir topaklanma meydana gelmez. Bu nedenle biraz bastırmanız ve zorlamanız gerekmektedir. Elinize gelen topu çakmakla yaktığınızda sertleşme meydana geliyor ve kokusunda plastik kokusu alıyorsanız bu ürün sentetik naylon türevi bir halıdır.

Polyester halı nedir ?

Sentetik Polyester iplik kullanılarak dokunan uzun ömürlü ve yumuşak, temizlemesi kolay olan leke ve yıpranmaya karşı dayanıklı halı türüdür.

Polyester halı sentetik bir halıdır. Bu nedenle alerji riski taşıyabilir. Boncuklanma riski yüksektir. Sentetik elektriklenme yaşamanıza neden olabilir.

Ezilme ve bükülme gibi fiziksel durumlara karşı dayanıklıdır. Orta ağırlığa sahiptir. Naylon halılara göre daha uygun fiyatlıdır.

Neme ve rutubete karşı oldukça dayanıklıdır. Ancak temizleme işleminde bu dayanıklılık nedeniyle detarjanın nüfus etmesi için biraz gayret göstermeniz gerekebilir.

Çok çeşitli renk skalasına sahiptir. Bu nedenle renkli ve hareketli halı desenleri ortaya çıkarma konusunda oldukça başarılıdır.

Polyamid halı nedir ?

Polyamid iplik kullanılarak dokunan dayanıklı ve uzun ömürlü olan sentetik halı türüdür.
Nem, rutubet ve küflenmeye karşı oldukça dayanıklıdır. Daha az leke tutar ve temizlenmesi oldukça kolaydır. Tüylenme yapmaz.
Esnek yapısı sayesinde üzerindeki yükten çok etkilenmez bu nedenle üzerindeki yapının izini alma konusunda dayanıklıdır.
Geniş renk skalasına sahip olmasının yanında Polyamid iplik canlı görüntüsü ile renkli ve canlı desenlere sahip bir halı çeşitidir.

Polyamid halı renkli ve canlı görüntüsünden dolayı fiyatı diğer ürünlere göre biraz daha pahalı olabilir. Bu nedenle genellikle duvardan duvara halı modellerinde kullanılmaktadır.

Akrilik halı nedir ?

Sentetik ip türü olan akrilik ile dokunan halı türüdür. Akrilik sentetik ürünler arasında yüne en yakın olan iplik türüdür.Yünün teknik özellikleri ve duygusunu en iyi yansıtan halı çeşitidir.
Yün yumuşaklığının yanında dolgunluğunu da üzerinde gezen kişiye en iyi şekilde yaşamasını sağlar.
Dayanıklıdır. Uzun yıllar kullanabileceğiniz sağlamlığa sahiptir. Fiyat olarak da yün halılara göre daha caziptir.
Bunun yanı sıra yün halıların en büyük sorunlarından olan keçelenme, zaman içerisinde yıpranma ve aşınma gibi durumlara karşı dayanıklıdır.
Nem ve rutubete karşı oldukça dirençlidir. Bu nedenle küflenme yapmaz.
Temizlenmesi kolaydır. Daha az lekelenme yapar.
Islak zeminlerde kullanılabilir.

Tüm bu iyi yanlarının yanında akrilik halı sentetik bir halı türüdür. Tüylenme riski taşır. Zaman içerisinde vakumlama işlemi yapılması gerekir.
En büyük sorunlarından birisi ise alerji riski taşımasıdır.

Lateks halı nedir ?

Doğal kauçuk ile elde edilen bir taban malzemesidir. Halıdaki kullanım yeri ise halının arka kısmında kullanılmasıyla kaymaz halının ortaya çıkmasından dolayıdır. Doğal lateks kolay yıpranan bir malzemedir. Bu nedenle pvc den elde edilen Lateks malzemeler günümüzde daha çok tercih edilmektedir. Kayma riski olan zeminlerde tercih edilecek halı türüdür.

You may also like...