Lamine Parke En Sağlıklı Ahşap Yer Döşeme

Lamine parke: 100% ahşap içeren 3 farklı ahşap katmanın birbirlerine ters açıyla lamine edilmesi ile üretilen, ahşap zemin döşeme ürünüdür.

Üst katman: Lamine parkenin görüntüsünü veren en değerli katmandır. Diğer katmanlara göre daha değerli ağaç türleri tercih edilir. Sistre ve cila işlemi bu katmana uygulanır.Üst katman 3 mm ile 4 mm kalınları arasında değişmektedir.

Orta katman : Tedariği daha kolay olan ve üst katmana göre daha az değere sahip olan kavak veya göknar gibi ağaç türlerinden üretilir. Standart olarak 8 mm kalınlığa sahiptir.

Alt katman :  2 mm kalınlığındadır. Diğer katmanlara göre en ince olan katmandır. Orta katmana zıt yönde lamine edilir.

Tüm katmanların birbirlerine zıt olarak preslenmesinşn nedeni ahşap plakanın çalışmaya karşı dayanıklılığını artımak ve nem, rutubet gibi fiziksel şartlara karşı daha dayanıklı olmasını sağlamaktır. Katmanların zıt olarak preslenmesi üzerindeki yürüyüş trafiğine karşı olan direncini oldukça artırmaktadır.

Lamine parke nedir sorusuna daha iyi cevap almak için https://deccors.com/lamine-parke-nedir/ yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Lamine Parke Özellikleri Nelerdir ?

 1. 100% doğal ahşap ürün kullanılarak üretilmektedir.
 2. İçerisinde insan sağlığına zararlı bir madde barındırmaz.
 3. Zengin renk ve model seçeneği mevcuttur.
 4. Sistre ve cila işlemi yapılabilir. Tamir ve onarımı yapılabilir.
 5. Altan ısıtmaya uygundur. Ahşap oranının yüksek olması nedeniyle zeminde ısıyı korur.
 6. Doğal ahşap ürün olduğu için canlıdır. Zaman içerisinde değişime uğrayarak daha doğal bir görünüm kazanır.
 7. Akustik desteği sağlar ve belirli frekanslarda olan sesleri absorde ederek ses yalıtımına destek verir.
 8. Doğru tercihler ve uygulama ile uzun yıllar ilk günki gibi kullanılabilir.

Lamine Parke Bakımı

100% ahşap ürün olması nedeni ile suya karşı dayanıksızdır. Zeminde oluşan neme karşı dikkat edilmelidir. Uygulama öncesinde zeminle ilgili kontrolların ve önlemlerin alınması gerekmektedir. Su hakkında dikkat etmeniz gereken diğer bir husus, suyun parkenin üzerinden nüfus edecek kadar bekletilmesi durumudur. Bu nedenle lamine parke üzerine sıvı döküldüğünde hemen kuru bezle temizlenmelidir. Toz olmak için az nemli yada kuru bezle temizleme işlemi yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Hiç bir şekilde üzerinde sıvı bırakmamanız gerekmektedir. Sıvı lekesi yaptığı gibi zaman içerisinde aşınma ve deforme olmasına neden olbilmektedir.

Üst yüzeyinin yıpranması ve eski ihtişamını kaybetmesi durumunda sistre, zımparalama işlemi yapılarak çizikler ve ezilme izleri giderilebilir. Sistre ve zımparalama işleminden sonra ihtişamını ve rengini koruması için tekrar bir cilalama işlemi yapılmalıdır. Cila işlemi lamine parkeyi koruduğu gibi canlıda tutmaktadır.

Canlıdır. Bu nedenle üzerindeki trafiğin belirli noktalara odaklanmasını engellemeniz gerekmektedir. Eğer yürüyüş yada eşya trafiği var ise bunu eşit şekilde zemine yansıtmanız gerekmektedir. Bunun nedeni ise sürekli belirli bir noktada yoğunlaşılan dirence orada bulunan lamine plakasının iz yapmasına neden olur. Bu iz üzerindeki yürüyüş trafiğini belirgenleştirerek kötü bir görünüm kazanabilir.

Lamine Parke Nasıl Döşenir ?

2 Farklı uygulama yöntemi mevcuttur. Bu iki yöntem arasından tercih yapılmaktadır. Uygulamayı yapacak usta, hangi tercihin daha doğru olacağını yönlendirmektedir.

Yüzel sistem

Şap atılmış ve uygulama için gerekli zemin şartlarının sağlanmış olduğu zemine şilte uygulanır. Şiltenin birleşim yerlerini boya bantı gibi kağıt tabanlı bir bant ile banlamanız daha iyi bir sonuç elde etmenizi sağlar. Şilte polietilen madde kullanılarak üretilen ve laminat parke zemininde kullanılan şilte ile aynıdır. Lamine parke plakaları birleşim yerlerinden birbirlerine tutkallanarak birleştirilmesi ile yapılan uygulamaya yüzel sistem denilmektedir.

Uygulama yapılmadan önce duvar ile plakalar arasında süpürgelik ve esneme payı için gerekli boşluğun bırakılması gerekmektedir.  Bu boşluğun iyi hesaplanması oldukça önemlidir. Yüzül sistem esnemeye oldukça müsaittir. Nem ve rutubet sorunu olan yüzeylerde yüzel sistem önerilir. Bunu nedeni hava alabilmesi ve esneyerek rahatlamasıdır. Ancak fazla esneme plakaların arasının açılmasına ve istenmeyen bir görüntüye neden olacaktır.

Uygulama esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer hususda sıkıştırma işlemidir.  Plakaya zarar vermeyecek malzeme kullanılarak sıkıştırma işlemi iyi bir şekilde yapılmalıdır. Sıkıştırma sonrasında plakaların birleşim yerlerinden çıkan tutkal kurumadan nemli bez ile temizlenmelidir. Kuruyan tutkal kötü bir görüntü oluşmasına neden olur. Ayrıca kuruduktan sonra temizlenmesi oldukça zor olacaktır.

Tutkallama (Yapıştırma)

Yüzel sisteme göre daha basit bir uygulama yöntemidir. Şap zemin üzerine tutkal sürülmesi ve lamine parke plakalarının birbirlerine sıkıştırılarak zemine yapıştırılması ile yapılır. Yüzel sisteme göre daha fazla dikkat edilmesi gereken etken vardır.

 1. Tutkalın güvenilir ve bilinir bir markadan alınması mutlaka önemlidir. Üretici firmanın belirlediği m2 başına tutkal miktarı belirlenmelidir.
 2. Yüzel sistemde olduk gibi lamba zıvanalara tutkallama işlemi yapılmamaktadır.
 3. Zeminin pürüzsüz olması ve tutkal kuruma işlemi tamamlanıncaya kadar plakaların hiç oynamaması gerekmektedir.
 4. Tutkalın kuruma zamanına dikkate alarak. Her seferinde uygulama yapabileceğiniz alan kadar tutkallama işlemi yapmanız gerekmektedir.
 5. İlk sırada erkek kenarları traşlanır, dişi olan kenar duvara bakacak şekilde en sol köşeden uygulamaya başlanır. Son sırada ise bir önceki sıraya erkek uç duvara bakacak şekilde uygulama işlemi tamamlanır.

Lamine Parke Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Döşeme işleminde fazla fire vermemek ve daha güzel bir görüntü ortaya çıkarmak için son sıradan artan parçayı ilk sırada kullanarak uygulama yapmanız gerekmektedir. Bu daha az fire vermenizi ve tüm parçaları verimli bir şekilde kullanmanızı sağlar.

Parkeyi gösteren önemli etkenlerden biriside süpürgeliktir. Süpürgelik boşluğunun ve esneme payının iyi hesaplanması gerekmektedir. Süpürgelik çakıldıktan sonra parke sıkıştırmaması çok fazla sıkıştırmaması gerekmektedir. Fazla sıkışma durumunda parke zaman içerisinde şişme yaparak plakaların ayrılma durumu söz konusu olabilir.

Birleştirmenin sağlam olması ve açılamalar olmaması için çektirme işlemini iyi yapmanız son derece önemlidir.

Laminat parke ile Lamine parke arasındaki farklar nelerdir ?

Teknik özellikLaminat parkeLamine parke
Doğallık100% ahşap değildir. Talaş parçalarının plaka haline getirilmesi ile üretilir.100% doğal ahşap malzemeden üretilir. Plakadaki tüm katmanlar gerçek ağaç kullanılarak elde edilir.
DesenDeseni film papelinin plakanın üzerine lamine edilmesi ile elde edilir.Üst katmanında tercih edilen ağacın gerçek görüntüsüdür.
Bakım ve OnarımSistre ve cila işlemi uygulanmaz. Bakımı için plakaların çıkarılması ve yenileri ile değiştirilmesi gerekmektedir. Çıkarma işlemi sırasında birleşim yerlerinde zayiat olabilir.Sistre ve cila işlemi uygulanabilir ve bakımı sağlanır. İlk uygulandığı zaman ki halini alır.
SağlıkFormaldehit miktarı önemlidir. Kanser riski vardır. E1 ve Mavi Melek gibi sertifikalar gerekmektedir.İnsan sağlığına zararlı hiç bir madde kullanılmaz.
TrafikYüksek trafiğe sahip ticari alanlar için uygundur.Ev kullanımı ve daha az trafiğe sahip olan zeminler için uygundur.
ÇevreGeri dönüşüm ürünüdür. Ormanların devamlılığını dikkate alarak. Ahşap malzemelerin geri dönüşümleriyle üretilir.Üretimi için özel ormanların yetiştirilmesi gerekebilir. Tropikal ağaçlar ender bulunduğu için pahalıdır.
FiyatDaha uygun fiyatlıdır.Daha pahalıdır.
MontajHızlı ve kolay montajı yapılabilir. Kilit sistemlidir. Sökülmesi ve çıkarılması oldukça kolaydır.Uzman desteği almanız gerekmektedir. Tecrübe gerektirir. Dikkat edilmesi gerekmektedir.
TedarikGeniş marka ve model desteğine sahiptir. Kolay tedarik edilebilir ve aynı modelin devamlılığı kolay sağlanır.Belirli tedarikçi ağına sahiptir. Aynı modelin tedariği sağlansa bile canlı malzeme olduğundan dolayı zaman içerisinde farklıklar olabilir.
Laminat parke ile Lamine parke arasındaki farkların neler olduğunu inceledik. Hangi durumlarda en iyi tercihin hangi zemin döşeme ürünü olduğunu öğrenmeniz ve zemininizde doğru tercihi yapmanız için birbirlerine karşı avantajlarını ve dezavantajlarını sizlerle paylaştık.

Lamine Parke Fiyatları 2020

Fiyatları etikeleyen ana etkenlerden birisi, kullanılan ağacın türüdür. Ağacın ihtal olması fiyatın artmasına neden olmaktadır. Ülkemizde bulunan ağaçlardan üretilen lamine parkelerin fiyatları daha uygun fiyatlıdır.

Ürün adıEn Düşük FiyatEn Yüksek FiyatBirimMin SiparişKDVİşçilikKargo
Parla Lamine Parke Oak Select Mat Cilalı 3 Strip 109081502001 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Şerifoğlu Lamine Parke İroko Lüx Naturel 3 Strip1802501 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Dempar Lamine Parke İroko 3 Strip Prina 12mm1803001 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Dempar Lamine Parke Meşe 3 Strip Prina 12mm2003001 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Parla Lamine Parke Oak Soprana Mat Cilalı 3 Strip 10822
1802301 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Marmara Lamine Parke Honey Meşe Dar Plank 14mm2003301 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Marmara Lamine Parke Vintage Meşe Dar Plank 14mm2003301 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Dempar Lamine Parke Sapelli Plank Natural 16mm2003301 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Şerifoğlu Lamine Parke Meşe Lüx R 56 Cilalı 2 Strip2003301 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Dempar Lamine Parke Bubinga 3 Strip Prina 12mm2003301 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Şerifoğlu Lamine Parke Merbau Lüx R 30 2 Strip2003301 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Şerifoğlu Lamine Parke Amerikan Ceviz Fırçalı Mat A-26 2 Strip2003301 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Parla Lamine Parke Golden Ash Cilalı 3 Strip 35527
2302501 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Dempar Lamine Parke İroko Plank Natural 12mm2303701 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Dempar Lamine Parke Amerikan Meşe Plank Natural 12mm2504001 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Şerifoğlu Lamine Parke Meşe Lüx R 40 Cilalı Maxi Plank2604001 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Dempar Lamine Parke İroko Plank Prima 12mm2604201 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Parla Lamine Parke Oak Harmony Mat Cilalı Hero Plank 10544
2804201 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Şerifoğlu Lamine Parke Meşe Derzli G 36 Maxi Plank3004201 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Dempar Lamine Parke Amerikan Meşe Plank Prima 12mm3004301 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Dempar Lamine Parke Ceviz Plank Natural 12mm3305001 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Parla Lamine Parke Oak Maison Provence Derzli Mat Cilalı Maxi Plank 12556
3303801 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Dempar Lamine Parke Ceviz Plank Prima 12mm3805501 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Dempar Lamine Parke Ceviz Plank Natural 16mm4307001 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Şerifoğlu Lamine Parke Burma Teak Lüx Naturel Plank5308001 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Dempar Lamine Parke Çek Meşe Plank Natural 16mm4306301 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Dempar Lamine Parke Ceviz XL Plank Prima 16mm5708201 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Dempar Macar Kesim Lamine Parke Chevron Ceviz Natural 16mm5708201 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Parla Lamine Parke Oak Select Mat Cilalı Hero Plank 1094565010001 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Parla Lamine Parke Oak Villa Derzli Mat Cilalı Maxi Plank 122523004001 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Marmara Lamine Parke Antik Açık Meşe MR - 6001-13005001 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Şerifoğlu Lamine Parke İroko Lüx Naturel Maxi Plank2303601 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Marmara Lamine Parke Naturel Meşe 3 Strip 14mm1302301 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Dempar Lamine Parke İroko Plank Prima 16mm3004801 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Dempar Lamine Parke Sapelli Plank Prima 16mm2604301 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Marmara Lamine Parke Beyaz Lake MR - 21113305301 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Marmara Lamine Parke Kireçli Meşe 2 Strip 14mm1803001 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Marmara Lamine Parke Smoked Meşe Dar Plank 14mm2003001 M21 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo

Lamine Parke Renkleri

Renkler, plankın üst kısmında kullanılan ağacın türüne göre değişim göstermektedir. Lamine parke rengini belirleyen ana etkenlerden birisi ağacın kendisidir. Kişiye özel lamine parkelerde bu durum farklıdır. Tercih edilen ağacın kendine has olan rengi zaman içerisinde çalışmaya bağlı olarak değişim gösterebilir. Sizler için en çok tercih edilen lamine parke renkleri ve teknik özelliklerini aşağıda listeledik.

En Çok Tercih Edilen Lamine Parke Renkleri

 • Zebrano
 • Wenge
 • Teak
 • Sucupyra
 • Sapelli
 • Padalık
 • Merbau
 • Mele
 • Okallptüs
 • Kayın
 • Kestane
 • Kiraz
 • İroko
 • Jatoba
 • Doussie
 • Bubinga
 • Bosse
 • Bambu Diket
 • Bambu Yatay
 • Bilinga
 • Avrupa Ceviz
 • Akçağaç
 • Amerikan Ceviz
 • Afrormasia

Lamine Parke Modelleri

Modelleri belirleyen bazı teknik özellikler mevcuttur. Bu teknik özellikler: renk, strip, plank genişliği ve yüzey kısımlarında uygulanan tekniklerdir. Model olarak sıklıkla karşınıza çıkabilecek modelleri aşağıda listeledik. Model isimleri markanın isimledirmesine göre değişim gösterebilmektedir. Ancak genellikle karşınıza çıkabilecek lamine modelleri aşağıdaki gibidir.

 • Tek Plank
 • Dar Plank
 • Geniş Plank
 • XL Plank
 • Hero Plank
 • Naturel Plank
 • Maxi Plank
 • 2 Strip
 • 3 Strip
 • Yağlı
 • Rustik
 • Lake
 • Cilalı
 • Mat Cilalı
 • Fırçalı
 • Fırçalı Mat
 • Derzli
 • Dersiz

You may also like...