İnsanın İçini Ferahlatan ve Huzur Veren Ev Dekorasyonları 

Ömrün büyük bir kısmının geçirildiği evlerde ferah ev düzeni ve huzur veren bir atmosfer, yaşamı daha da zevkli kılabilir. Çünkü yoğun iş temposundan çıkıp dinlenmek ve huzur bulmak için aranılan ortamı sade ev düzeni sağlayabilir. Bu bağlamda yapılacak ev dekorasyonunda en belirleyici etken, fiziksel özelliklerdir. Dolayısıyla dekore edilecek odanın boyutu ve kullanım alanı gibi faktörler oldukça önemlidir. 

Özellikle son yıllarda modern ve rahat ev dekorasyonu ön plandadır. Bu trend ile birlikte yaşam alanlarını dekore edecekler, modern ev dizaynı nasıl olmalı konusunu merak etmekte ve doğru adımları atmak için bir araştırmaya girmektedir. Aynı zamanda rahat ev düzeni nasıl olur sorusuna cevap aramaktadır. Kısaca cevap vermek gerekirse; mesela çok beğenilerek alınan büyük bir koltuğu küçük alana sığdırmak doğru bir hamle değildir. Ya da tam tersine çok büyük bir odayı da sadelik adı altında tamamen boş bırakmak da hoş bir dekorasyon tarzı olmayabilir.  Ancak ferah atmosfere sahip bir evi dekore etmenin kuralları bu kadarla sınırlı değildir. İşte insanın içini ferahlatan ve huzur veren ev dekorasyon fikirleri!

Konforlu Bir Ev Düzeni Nasıl Yapılır?  

Konforlu Bir Ev Düzeni Nasıl Yapılır?  

İnsanın kendini en güvende ve konforlu hissettiği yer evidir.  Ancak her bireyin konfor anlayışı farklılıklar göstermektedir. Bazıları için az eşyalı minimal evler konforlu bir ortam sunarken, bazıları için rahatlık demek fazla aksesuar ve büyük eşyalar demektir. Burada önemli olan ev dekorasyonunun yaşayan kişiler için ferahlatıcı olması ve huzur vermesidir. Dekorasyonda kullanılacak eşyaları seçerken son moda ürünler yerine, kişinin zevklerin ve ihtiyaçlarına uygun olanların tercih edilmesi konforlu bir yaşam alanı için olmazsa olmazdır. Çünkü en güzel evler içi sevilen eşyalarla dolu olanlardır. 

Dekorasyon çalışmalarına başlamadan önce ev düzeni püf noktaları konusunda kapsamlı bir araştırması yapılması her zaman tavsiye edilendir. Böylelikle daha bilinçli bir  dekorasyon yapılabilirken, hayal edilen mekanlar yaratılabilir.  Mesela ışıklandırma konusu üzerinde titizlikle durulması gereken bir konudur. Çünkü evin atmosferini değiştiren en önemli unsur odaların aldığı ışıktır. Bu konuda güneşten en verimli şekilde faydalanılacak ev düzenine de hassasiyet gösterilmelidir. Eskilerin dediği gibi “Güneş giren eve doktor girmez!” 

Bir diğer önemli nokta, dekorasyon için alınacak eşyaların planlanmasıdır. Eşyalar belirlenirken ev düzeni nasıl olmalı sorusunun cevabı niteliğinde olan uyumlu parçaların bir araya getirilmeye özen gösterilmelidir. Evi parçalara bölmek yerine bir bütün olarak değerlendirmek bu konuda atılacak en esaslı adımlar arasındadır. Çünkü böylelikle ferah bir mekan yaratılabilirken sağlanan eşsiz uyum ile ortam daha  estetik  kılınabilir.

Dekorasyonda Kolay Değişmeyen Parçaların Seçimi! 

Dekorasyonda Kolay Değişmeyen Parçaların Seçimi! 

Dekorasyonda kolay değişmeyen parçalardan kasıt, genellikle fayans grubudur. Bunun sebebi uzun ve meşakkatli bir iş olması yanında maliyetinin de oldukça yüksek olmasıdır. Özellikle mutfak ve banyoda kullanılacak fayanslar itinayla seçilmelidir. Mutfak yer fayans modelleri incelenmeli ve kapsamlı bir araştırma sonrası karar verilmelidir. Banyo için de aynı özen gösterilmesi tavsiye edilirken fayansların mekanın ömrü kadar uzun ömürlü olduğu da unutulmamalıdır. Uygun bakım ve temizlik ile kolay kolay değiştirilmesi gerekmez.  

Ev dekorasyonunda kullanılacak mobilyalarda kolay değişmeyen parçalar grubuna dahil edilebilir. Maliyetinin yüksek olması sebebiyle yıllarca kullanılan eşyaların seçiminde de oldukça dikkatli olunmalıdır. Özellikle kullanım alanına göre ferah ev dekorasyonuna uygun mobilyalar seçilmeye özen gösterilmelidir. Kişinin zevk ve evin konseptine hitap etmesi yanında ayrıca, leke ve kir tutmaz bir malzemeden üretilmiş olması da diğer bir detaydır. 

Son Trend Yeni Gelin Ev Dekorasyonu!

Son Trend Yeni Gelin Ev Dekorasyonu!

Yeni evlenecek çiftlerin en çok zorlandıkları konulardan biri ev dekorasyonudur. Toplum içinde yeni gelin evi olarak tanımlanan yaşam alanlarını oluşturmak aynı zamanda oldukça keyif vericidir. Bunun yanında yeni gelin evi nasıl olmalı sorusunun cevap seçeneği oldukça fazladır. Çünkü kişinin zevklerine, mekanın büyüklüğüne ve bütçeye göre farklılıklar gösterebilir. Ayrıca birde çiftlerin fikir ayrılığına düşebilecekleri unutulmamalıdır. Bu yüzden çiftlerin eşya alımından önce fikir ayrılığına düşmemeleri adına kapsamlı bir araştırma yapmaları ve ev düzeni nasıl yapılır konusunda ortak bir cevapta buluşmaları önerilmektedir.

Herkesin ortak arzusu evlerinin güzel ve konforlu olmasıdır. Ancak bu durum ev güzelleştirme fikirleri konusunda bilgi sahibi olunması ile sağlanabilir. Bu kapsamda rahat ev dekorasyonu oluşturmak için güzel ev içi modellerine bakılmalı ve püf noktalar konusunda bilgi sahibi olunmalıdır. Böylelikle yeni gelin evinin tüm alanlarında şık ve dikkat çekici bir dekorasyon yapılabilir. Mutfağından banyosuna kadar her şey titizlikle hazırlanabilirken görenlerde “wow etkisi” yaratılabilir. 

Özetle insanın içini ferahlatacak ve huzur veren ev dekorasyonu yaparken mekanın büyüklüğünden, zevklere, trend dekorasyon tarzlarından bütçeye kadar bir çok kriter söz konusudur. Kişiden kişiye değişen güzelliğin insanın içinde olduğu bilinmeli ve dekorasyon yaparken iç sese kulak verilmelidir. Böylelikle ruha ve göze hitap edecek en huzurlu mekanlar tasarlanabilir.

You may also like...