Lamine Parke Nedir ?

Lamine Parke Nedir?

Parke, zemin döşemelerde yaygın olarak kullanılan bir üründür. Parkenin özelliklerine göre ayrılan çeşitleri de bulunur. En çok tercih edilen parke çeşitlerinden biri olan lamine parke, %100 masif ahşap tabakalardan oluşur. Bu sayede lamine parkenin doğal bir ürün olduğunu söylemek mümkündür. Bu ahşap tabakalar birbirlerine 90 derecelik açıyla yapıştırılırken, masif parkede olduğu gibi sistre ve cilalama işlemi yapmak da mümkündür.

Lamine parkelerin üç farklı katmanı vardır. Üç katmanlı tabakadan oluşan bu doğal zemin kaplamalarının üst katmanında, ekseriyetle en dış görüntüye sahip olacak ağaçlardan biri kullanılır. Dolayısıyla üst katmanın, en değerli katman olduğu söylenebilir. Bu katmanın kalınlık standardı 3 mm ila 4 mm arasındadır. 

Lamine parkenin orta katmanında kullanılan ağaç türü ise üst katmanda kullanılan ağaca kıyasla daha az değerlidir. Orta katmanda yaygın olarak kullanılan ağaçlar arasında kavak veya köknar ağacı sayılabilir. Diğer yandan lamine parkenin alt katmanı ise ince bir yapıya sahiptir. Alt katman, orta katmana zıt yönde preslenir. Üç farklı katman da üç farklı yönde preslendiği için, lamine parkelerin malzemeleri nem ve rutubetten çok daha az etkilenir. 

Lamine Parke Nedir

Lamine parkelerde en değerli ağacın bulunduğu bölüm, sistre edilebilen bölümdür. Genellikle 3 ila 4 mm arasında yer alır. Ancak 5 mm’ye kadar çıktığı görülebilir. Lamine parkeler cilası bitmiş bir şekilde piyasaya sürülürler. Yani kullanıma hazır bir şekilde beğeninize sunulurlar. Lamine parke plakaları ise diğer plakalara uyabilsin diye, özel girinti ve çıkıntılarla donatılır. Bu parkeleri döşedikten sonra cila işlemi yapılması da gerekmez. Sadece parkı bakımı yapılacağı zaman sistre ve cilalama işlemi yapılır. 

Lamine Parke Özellikleri Nelerdir

Lamine Parkenin Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Lamine parkelerin diğer ürünlere kıyasla birçok avantajı ve kendine has özellikleri bulunur. Bu özellikleri genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Lamine parkelerin montajı oldukça kolaydır. Mevcut zeminin üzerine rahatlıkla montaj yapabilirsiniz.
  • Lamine parkeler uzun kullanım ömrüne sahip olan dayanıklı ürünlerdir.
  • Özel yapıları sayesinde alttan ısıtmalara uygundur.
  • Elektrostatik ortam oluşumuna sebebiyet vermez. 
  • Antibakteriyel yapıya sahiptirler.
  • Döşemenin ardından cila veya sistre ihtiyacı doğurmaz. Plakaların cilası üretim sırasında gerçekleştirilir.
  • %100 doğal ve ahşap malzemeden üretilirler. Bu sayede doğanın sıcaklığını zeminlere taşıma imkânı sunarlar.

Lamine Parke Bakımı Nasıl Yapılır?

Lamine parke, su ve neme karşı hassas bir üründür. Dolayısıyla bu parkelerin suyla temasına dikkat etmek elzemdir. Lamine parkelerde toz temizliği için kuru bez kullanabilirsiniz. Aynı zamanda özel temizleme malzemesini suyla karıştırarak bezi bu suyla nemli hale getirebilir ve o şekilde de temizleyebilirsiniz. 

Burada dikkate alınması gereken nokta, lamine parkenin üzerinde herhangi bir su bırakmamaktır. Lamine parke sistre ise zımparalama işlemi olarak bilinir. Bu işlem, parkenin üzerinde oluşan çizik gibi durumlara karşı yapılan bir çeşit müdahaledir. Bu işlemin en doğru şekilde gerçekleştirilebilmesi için bir sistre makinesine ihtiyaç vardır. Sistre işleminin akabinde ise cilalama işlemine geçiş yapılabilir. 

Lamine Parke Renkleri

Lamine parkeler birçok farklı renk seçeneğiyle üretilirler. Zevkinize ve parkeyi kullanacağınız ortama bağlı olarak en güzel parke renkleri de değişkenlik gösterir. Örneğin klasik dekorasyona sahip bir mekânda kullanacaksanız, daha çok kızıl renkli lamine parkeler size uygun tercih olabilir. Diğer yandan en çok tercih edilen renkler ise kayın ve meşe renkleridir. Ayrıca merbau, iroko lamine parke, sapelli lamine parke ve doussie gibi renkler de son zamanlarda popüler hale gelmiş lamine parke renkleri arasındadır. 

Görüleceği üzere, lamine parkelerin birçok avantajı ve albenisi olan renkleri bulunmaktadır. Şayet parke temin edebileceğiniz güvenilir bir adres arıyorsanız, DesignFloor birbirinden kaliteli parkeleriyle yanınızdadır. DesignFloor’un lamine parkeleri mekânınıza şıklık, modernlik ve doğallık katar. Siz de tercihinize uygun en özel parkelere sahip olmak için, şimdi https://designfloor.com.tr/ adresini ziyaret edin!

Bu yazı designfloor sponsorluğunda yayınlanmıştır.

You may also like...