Yaşam Alanını Yenileyeceklere Fayans Ustasından Tavsiyeler!

Hayatımız boyunca en çok vakit geçirdiğimiz yer şüphesiz ki evlerimiz! Uzun vakit geçirdiğimiz yaşam alanlarımızı gün geçtikçe değişen dekorasyon modasına göre yenilemek istemek ise en doğal hakkımız. Bu noktada salondan mutfağa, banyodan balkona kadar evlerimizin tamamında bir tadilata kalkıştığımızda doğru ürün seçimi son derece önemli. Özellikle de söz konusu yüzey kaplama malzemeleri olduğunda  konunun ehemmiyeti de bir hayli artmakta. Çünkü dolaplar, oturma grupları, kısacası tüm mobilya ve aksesuarlarda sık sık  değişiklik yapabilsek de parke ya da fayanslar için aynı durum tam olarak söz konusu olmamakta. Evimizin en önemli alanlarından olan mutfak, banyo ve balkonlarda kullandığımız fayansları seçerken ise dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta bulunmakta. Gelin bunları ustasından öğrenelim!

Seramik Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Seramik Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Fayanslar, yaşam alanlarımızın vazgeçilmezidir. Özellikle banyo ve mutfaklarımızda önemli bir yere sahiptir. Su ve buhar gibi etkenlere karşı koruyucu olduklarından zemin ve duvar için en sağlıklı malzeme olarak bilinmektedir. Peki fayans seçerken nelere dikkat etmeliyiz? 

İlk olarak dikkat edilmesi gereken, dış etkenlere karşı dayanıklı ürünlerin seçilmesidir. Bu doğrultuda kullanılacağı alana göre suya, neme veya sıcağa karşı dayanıklı fayanslar tercih edilmelidir. Mekan algısı, fayans seçerken göz önünde bulundurulması gereken kriterlerden bir diğeridir. Çünkü pek çok renk ve model alternatifi ile kullanıcıların beğenisine sunulan fayanslar, dekorasyon sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Örneğin İskandinav stiline uygun olarak döşenmiş bir alanda petek fayanslar tercih edilirken, Moroccan stilinde bir dekorasyon için Fas desenleri ile süslenmiş fayanslar kullanılabilmektedir. 

  • İşin verimini artırmak için ofis dekorasyonu nasıl yapılmalı sorusunun cevabı bu yazımızda sizleri bekliyor!

Fayans seçimi yaparken uygulama yapılacak alanın ebadına göre ürünler tercih edilmesi de son derece önemlidir. Ayrıca döşeme sırasında da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Mekân hangi yöne doğru daha uzun veya geniş gösterilmek isteniyorsa, fayans o yöne doğru döşenmelidir. 

Banyolar için Seramik Nasıl Seçilir?

Banyolar için Seramik Nasıl Seçilir?

Banyolarda fayans ve seramik seçiminde birçok noktaya dikkat edilmelidir. Bunlardan ilki, özellikle zemin için sırsız seramik tercihidir. Islak zemin mekanlardan biri olan banyolarda sırsız seramik daha güvenlidir. Islandığında daha kaygan bir yüzey oluşturan sırlı seramikler ise banyolar için uygun değildir. 

Banyo fayans renk seçimi dekoratif açıdan son derece önemlidir. Banyo fayanslarında uygun renk seçimi ile de alana modern dokunuşlar yapılabilmektedir. Özellikle beyaz fayanslar, yıllardır modası geçmeyen eşsiz modellerdendir. Ferah ve aydınlık bir görünüm sağlayan beyaz fayanslar, alanın dekorasyonuna da kolayca uyum sağlayacaktır. Desen olarak ise özellikle küçük banyoda fayans seçimi sırasında, ince ve uzun çizgili ürünler kullanılabilir. Alanı olduğundan daha uzun ve geniş gösteren çizgiler, küçük banyo dekorasyonunda hayat kurtarıcı olabilmektedir. Daha sade ve basit desenler, göz karmaşası yaratmadan yalın bir görüntü yaratacaktır. Duvarda olduğu gibi zeminde de sade modeller, küçük banyolarda seramik seçimi için dikkate alınması gereken ayrıntılar arasında yer almaktadır. 

Mutfaklar için Fayans Nasıl Seçilir?

Mutfaklar için Fayans Nasıl Seçilir?

Mutfak, şüphesiz ki evlerimizde en çok kullanılan alandır. Yeni bir mutfak dekorasyonu için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise fayans seçimidir. Mutfak fayansı seçiminde önem taşıyan kriterlerden ilki, tercih edilecek ürünün kolay temizlenebilir olmasıdır. Porselen karo, özellikle zemin için tercih edilebilecek malzemelerdendir. Seramiğe göre daha dayanıklı, su sızdırmayan, leke tutmayan ve kolay çizilmeyen yapısıyla porselen karo, mutfaklarda en çok tercih yüzey kaplama malzemesidir. 

Tezgah arası için son yıllarda özellikle cam karolar tercih edilmektedir. Modern görünümü ile mutfak dekorasyonuna renk katan cam karo, kolay temizlenme özelliği ile de kullanıcılara büyük kolaylık sağlamaktadır. Aydınlık bir mutfak görünümüne sahip olmak isteyenlere ise parlak fayans modellerini tercih etmeleri önerilmektedir. Parlak yüzeyli fayanslar ışığı yansıttıkları için alanı olduğundan daha geniş ve aydınlık göstermektedir.

You may also like...