Birbirinden Şık Ofis Dekorasyon Fikirleri 

Yoğun iş temposu içinde ofisler, günün büyük bir bölümünün geçirildiği yer olarak oldukça aktif bir şekilde kullanılırlar. Hâl böyle olunca iş verimini artırmak için ofis dekorasyonu önemli bir konu haline gelir. Çünkü çalışma ortamının ferah ve iç açıcı olması, iş verimini artırma da kayda değer yararlar sunar. 

Kimileri için kafa karışıklığı yaratabilecek bir konu olan büro dekorasyonu aslında birkaç püf noktaya dikkat ederek pratikçe yapılabilir. Mesela dekore edilecek yerin hangi iş alanı için kullanılacağı küçük ama fark yaratacak detaylar arasındadır. İşte verimli bir iş ortamı sağlayacak ofis dizaynı için altın değerinde bazı fikirler!

Konforlu ve Şık Bir Ofis Düzeni Nasıl Kurulur?

Konforlu ve Şık Bir Ofis Düzeni Nasıl Kurulur?

Çalışanların moral ve motivasyonlarının yüksek tutulması adına ofis içi dekorasyonun oldukça önemli olduğu su götürmez bir gerçektir. Ortamın ferah olması, konforun ve rahatlığın ön planda tutulması dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelir. Ofis modelleri tasarımı için doğru mobilya seçiminin önemi de atlanmaması gereken diğer bir detaydır. 

Özellikle son yıllarda modern ofis tasarımlarının revaçta olması, işletme sahiplerinin çalışanları için hem konforlu ve hem de şık bir çalışma ortamı yaratma gayretinin bir göstergesidir. Bu bağlamda teknolojinin ve yeniliğin gerisinde kalmak istemeyen yöneticiler, ofis içi dekorasyona çok önem vermektedir. Ayrıca işverenlerin gün geçtikçe ofis dekorasyonunun çalışanlar üzerindeki olumlu etkisini görmesi, bu konuya daha çok özen gösterilmesini sağlamaktadır. Böylelikle işlevsel olduğu kadar aynı zamanda en şık ofis tasarımları seçilmekte, dolayısıyla mutlu çalışanlar ile iş veriminin artırılması hedeflemektedir. 

Konforlu ve şık bir çalışma düzeni kurarken mobilyalar kadar mekânın ferah ve aydınlık olması da dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Bunu sağlamanın en esaslı adımlarından biri olan ofis giriş tasarımları bütünlük açısından da oldukça değerlidir. Ayrıca ofis hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın duvarlarda açık renkler kullanılmasına ve mekânın aydınlık olmasına dikkat edilmelidir. Ofis pencereleri yeterince büyük değilse uygun aydınlatmalar seçilmeli ve masalar gün ışığından faydalanabilecek şekilde yerleştirilmelidir. Çünkü gün ışığının yapay ışığa göre insan psikolojisindeki olumlu etkisi  bilim insanları tarafından bile desteklenen yadsınamaz bir gerçektir.

Ofis Dekorasyonunda Doğru Zemin Tercihi

Ofis Dekorasyonunda Doğru Zemin Tercihi

Ofislerin her daim düzenli ve temiz olması son derece önemlidir. Çünkü her an bir misafir ya da müşteri ofisi ziyaret edebilmektedir. Bu nedenle ofislerde zemin kaplama malzemesi olarak genellikle fayans kullanımı tercih edilmektedir. Kolay temizlenebilir olmalarının yanı sıra sayısız model ve renk alternatifine sahip olan fayanslar ofis dekorasyonun aslında ayrılmaz bir parçasıdır. 

Çalışma alanlarını dekore etmek için kolları sıvayanlar, pek çok fayans modeli arasından karar verebilme şansına sahiptir. Bu noktada tercih ofisin hangi amaç ile kullanılacağı ve işyeri sahibinin dekorasyondan beklentilerine bağlı olarak yapılmalıdır. Günümüz trendi ise ofislerde daha çok parke görünümlü fayansların kullanılmasıdır. Ofis mobilyaları ile uyum yakalandığında parke görünümlü fayanslar oldukça şık ve lüks bir dekorasyona imza atılmasına olanak sağlamaktadır.

Kullanılacak Ofis Mobilyalarının Seçimi 

Kullanılacak Ofis Mobilyalarının Seçimi 

Ofis dekorasyonunda kullanılacak mobilyaların konfor açısından yüksek standartlara sahip olması şarttır. Çünkü zamanlarının büyük bir bölümünü bu alanlarda geçiren çalışanların memnuniyetleri son derece önemlidir. Unutulmamalıdır ki masa ve sandalyelerin rahat olması, çalışanların sadece verimini artırmakla kalmayacak, aynı onlara verilen değerin bir göstergesi olarak da firmaya olan bağlılıklarını güçlendirecektir. 

Ofis mobilyası seçerken mekânın boyutları da belirleyici bir kriterlerdir. Mesela geniş bürolarda büyük mobilyalar tercih edilmesi, birden çok kişinin bir arada çalışabileceği bir ortam yaratmak işten alınan verimi artıracak bir detaydır. Daha küçük ofisler için ise daha fonksiyonel ve işlevsel eşyalar seçilmeye çalışılmalıdır. Aynı zamanda malzeme açısından kaliteli ve sağlıklı seçimler ile ofis mobilyalarının daha uzun süreli güvenli olarak kullanılması sağlanacaktır. 

Aktif olarak kullanılan alanlar olmasından kaynaklı ofislerin her daim dağınık olan görüntüsünün önüne geçilmesi, dekorasyonda dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Buna yönelik dolaplar tercih edilmeli ve kapalı raf sistemleri ile klasörleme düzeni kurulmalıdır. Özellikle küçük ofis tasarımlarında duvara monte fonksiyonel raf tipi dolapların tercih edilmesi, dağınıklık sorunu için ideal bir çözüm olacaktır. 

Ofis ortamlarının iç açıcı ve ferah olmasında kurtarıcı olan dekoratif ofis aksesuarları mekânı hareketlendiren dizayn unsurları arasındadır. Bu sayede alanın atmosferi daha dinamik kılınacak, “mutlu çalışan mutlu işyeri” mottosu hayat bulacaktır. Modern ofis tasarımlarına uygun eşyalar seçilmesi ise trendleri yakalayan bir şirket izlenimi verir. Böylelikle hem çalışan hem de müşteriler gözünde marka prestij her daim canlı tutulabilir.   

Özetle ofis dekorasyonu sektöre, çalışan sayısına, mekânın boyutuna göre yapılmalıdır.Doğru mobilya ve renk seçimine de bu noktada bir hayli özen gösterilmelidir. Personelin huzur verici bir ortamda çalışması iş verimini büyük oranda artırabilir. Aynı zaman sürdürülebilir bir iş için gereken koşullar sağlanabilirken, marka prestijine de büyük katkılar sunulabilir.

You may also like...