Odunlu Klasik ve Modern Bacasız 30 Şömine Modeli

Şömine modelleri, kış aylarının vazgeçilmezleri arasındadır. Herkesin evinde hayal ettiği sıcak kış gecelerinin vazgeçilmezleri arasında kendini gösterir. Şömineler genellikle müstakil evlerde, villalarda yada dağ evlerinde sıklıkla tercih edilir. Apartmanlarda çok sık olarak tercih edilen bir ısıtma yöntemi değildir.

Bu nedenle apartman projelerinde şömineye yer verilmez. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise büyük şehirlerde karbonmonoksit salınımı yapan ısıtma yöntemlerinin yasak olmasıdır. Kömür ile yada odun işe ısıtma yöntemleri bu nedenle kullanılamaz. Doğal gaz ile ısıtma yöntemi kullanılmak zorundadır.

Dekoratif Şömine Modelleri

Dekoratif Bacasız Şömine

Yukarıda neden gerçek odun şöminelerinin neden apartman ve şehir hayatında yerinin olmadığından bahsettik. Ancak yinede bu sıcak görüntüyü evinde yaşamak isteyenler için. Dekoratif bacasız şömine modelleri mevcut. Bu ürünler tamamen görüntü amacıyla üretilen ürünler ve içerisinde herhangi bir şekilde odun yada başka bir şey yakılmıyor. Elektrikli şömine olarak geçiyorlar.

Villa Şömine Modeli

Modern Şömine Modelleri

Klasiklerden farklı olarak daha minimal dekorasyon tarzına yakın modellerdir. Klasik modellerde taş görünümü daha ağırken modern modellerde daha düz ve sade bir tasarım mevcuttur. Ayrıca şömine bir ısı cam ile kaplanmıştır. Mekanın duvar rengi ile uyumlu olacak bir boyama ile uyumlu hale getirilmiş olur.

Yapay Şömine

Farklı Tasarımlara Sahip Şömineler

Günümüzde farklı tasarımlara sahip şömine modelleri oldukça yoğun ilgi görüyor. Ticari mekanların ısıtılması ve dekoratif görünümü için normalin dışındaki tasarımlar insanları daha çok etkiliyor. Kullanışlı olmasının yanında eğer farklı bir görünüme sahipse daha değerli bir hale geliyor. Buda uygulandığı mekana artı bir avantaj sağlıyor. Restaurant gibi ticari mekanlarda bu tarz dekoratif etkenler oldukça önemlidir. Farklı tasarımlara sahip şömine modelleri bu nedenle ticari mekanlarda daha çok tercih ediliyor.

Yapay Şömine Modelleri
Modern Şömine Modelleri
Odun Şömine Modelleri
Modern Yapay Şömine Modelleri
Hazır Şömine Modelleri
Lüx Şömine Modeli
Dekoratif Şömine
Modern Tarz Şömine Modelleri
Lüx Şömine Modelleri
Minimal Şömine Modelleri
Lüx Odun Şömine Modeli
Metal Şömine Modelleri
Bacasız Şömine Modelleri
Modern Minimal Şömine Modelleri

Klasik Şömine Modelleri

Bacası mutlaka olan ve taş yada tuğla ile kaplanan modellerdir. Taş olmasa da orta çağ yıllarını anımsatan dekoratif sütunlara sahip tasarımlar kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise şöminelerin günümüze çok eski yıllardan gelmesi ve artık asıl amacının dışında dekoratif olarak kullanılmasıdır. Dekorasyon için kullanıldığı için tarihi yansıtması ve otantik bir hava katması amaçlanmaktadır. Bu nedenle o tarihlerdeki ortamı yansıtması için görünümünde tarihi ögelere dikkat edilmektedir.

Köşe Şömine Modelleri
Taş Klasik Şömine

Şömine Duvar Taşı Kaplaması

Genellikle doğal taş görünümü tercih edilir. Burada farklı duvar kaplama ve döşeme ürünleri kullanılabilir. Gerçek doğal taş kullanılması birincil tercihtir. Ancak daha pratik ürünler ile de bu doğal görünümü elde etmeniz mümkündür. Günümüzde en çok tercih edilenler arasında kültür taşı, patlatma taş ürünleridir.

Tuğla görünümü için doğal tuğla dediğimiz döşeme ürünleri mevcuttur. Bu ürünler duvar döşemesinde artık dekoratif ürün olarak da kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra tuğla görüntüsünü elde etmek için kültür tuğlası ürünlerini de kullanabilirsiniz.

Taş Şömine Modeli
Şömine Modeli Taş
Taş Şömine Modeli

Dağ Evi ve Villalarda Kullanımı

Şehirden uzak dağ evi yada villalarda kullanımı oldukça yoğundur. Bunun farklı nedenleri vardır. Ancak aklınız geldiği gibi sadece dekoratif görüntü için kullanılmaz. İyi bir şekilde projelendirilen bir dağ evinde şömine size farklı amaçlar içinde yardımcı olacaktır. Şömine ile tüm evi rahat bir şekilde ısıtabilir ve sıcak su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Doğal taş malzemeden yapılması ve içerisindeki haznenin döküm olması nedeni ile ısıyı çok iyi içine hapseder. Sürekli olarak yanması ile size her zaman kullanabileceğiniz sıcak su sağladığı gibi evin içerisinde doğal bir sıcaklık oluşmasını sağlar. Burada şöminedeki ısıyı kullanarak elde ettiğiniz sıcak suyu isterseniz yerden ısıtma sistemi ile birleştirerek daha keyifli bir zemin deneyimi yaşayabilirsiniz. Hele birde zeminde doğal lamine parke, masif parke yada traverten yer döşemesi ürünlerinden birisini tercih ettiğinizde eşşsiz bir deneyim sizi bekliyor olacaktır.

Eski Şömine Modeli
Tuğla Şömine Modelleri
Klasik Odun Şömine Modeli
Traverten Şömine Modelleri
Taştan Şömine Modelleri
Şömine Modelleri Taş
Köşe Şömine Modeli
Taş Şömine Modelleri
Şömine Modelleri
Odunlu Taş Şömine
Klasik Şömine Modelleri
Klasik Taş Şömine Modeli

You may also like...