Bahçe Yer Döşemesi İçin Tercih Edebileceğiniz Ürünler

Bahçe yer döşemesi, tercihinde bulunurken bazı etkenlere dikkat etmemiz gerekmektedir. Döşemek istediğiniz bahçe alanına göre farklı yer döşeme ürünleri tercih edilmektedir. Nitekim tercihi etkileyen önemli unsurlardan birisi, zeminin üzerindeki yükün ne kadar ağır olacağıdır.

Örnek vermek gerekirse: Taşıtların geçtiği bir bahçe yer zemininde kompozit deck yada bahçe seramikleri kullanılamaz. Bunun nedeni bu tarz bir zemin ağırlığına karşı dayanıklı olmamalarıdır. Sonuç olarak zemine göre ürün tercih edilmesi oldukça önemlidir. Nitekim bu tarz zeminler için pavers ve bahçe taşı gibi çözümlerde mevcuttur. Sizler için hangi bahçe zeminlerinde, hangi yer döşemesi ürünlerini kullanabileceğinizi listeledik.

Dış Mekan Yer Döşemesi Seçenekleri

Tercihte bulunmadan önce, kıstaslarımızın neler olduğunu iyi bir şekilde belirlemek gerekir. Daha sonrasında bu isteklerimiz bize bazı zorunlu şartları doğuracaktır. Başlıca zorunlu şartlardan bahsedelim. Dış mekanda kullanılacak yer döşemesinin uzun yıllar kullanılacak dayanırlıkta olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra üzeri kapalıda bir alanda olsa tercih edeceğiniz ürünün suya karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Ayrıca üzerinden sıkça yürüneceği için kaygan olmayan ürünleri tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Bahçe Yer Döşemesinde Ahşap Görünümü İsteyenlerin En Doğal Tercihi Ahşap Deckler

Ahşap deckler, uzun yıllar bahçe ve teras yer döşemesinde tercih edilmektedir. Nitekim artık günümüzde yerlerini kompozit decklere de bıraksalar. Doğallıktan yana olanların ilk tercihi yine de ahşap deck ürünleridir. Bu yer döşemesi ürünü tamamen doğal masif ahşaptan oluşmaktadır. Özellikle iroko ağacı ilk tercihler arasında yer alsa da ülkemizde sıkça bulunan çam ağacı kullanılarak üretilen ahşap deck modelleri mevcuttur.

Ahşap decklerin suya karşı uzun yıllar dayanıklıdır. Bu dayanıklılığın oluşabilmesi için masif ağacın daha önceden tabi tutulduğu bir fırınlama işlemi vardır. Bu işlem ile birlikte ağacın içerisindeki öz suyu kurutulmaktadır. Daha sonrasında yıllar içerisinde içerisinde mantar oluşumunu ve çürümesini engelleyecek bir dizi kimyasal işlemlere tabi tutulmaktadır. Bu işlemler sonrasında ahşap deckler uygulandıkları zeminlerde uzun yıllar güvenle kullanılabilmektedir.

Bu ürünlerin en önemli özelliklerinden birisi ise yaşıyor olmasıdır. Bu nedenle ahşap yer döşemesinin belirle zaman aralığında ahşap koruyucusu ile bakımının yapılması gerekmektedir. Bu bakımla birlikte gerekirse vernikleme işlemi ile bahçe yer döşemesinin daha parlak ve ilk günkü gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bahçe Ahşap Deck Modelleri
Kompozit Ahşap Deck Modelleri 2019

Ahşap Decklerin En Büyük Rakibi Plastik Bahçe Yer Döşemesi Ailesinden Kompozit Deck

Kompozit ürünler her ne kadar farklı isimlerde dillendirilse de hammadde malzemesi plastik ailesindendir. Ancak bu malzemenin rengini hammadden gelmektedir. Bu sayede çizilme gibi yüzey işlemlerine karşı dayanıklıdır. Ahşap deck ürünlerine karşın daha az bakım istemektedir. Montajının daha kolay olduğu bir karkas ve klips sistemine sahiptir. Zaman içerisinde bakım istemez. Bunun yanı sıra ahşap ürünlere nazaran yosun ve koku oluşumuna neden olmaz.

Özellikle teras ve bahçelerde ahşap görünümü isteyen ancak ahşap ürünlerin zahmetli olduğunu düşünenler için harika bir seçenektir. Nitekim bu ürünler uygulandıktan sonra uzun yıllar herhangi bir bakım gerektirmeden kullanılabilmektedir. Kompozit ürünlerin farklı renk seçenekleri mevcuttur. Ayrıca daha küçük alanlar için kompozit karo deck modelleri mevcuttur. Bu ürünler balkon yer döşemesi olarak da tercih edilmektedir.

Kompozit deckler havuz kenarlarında sıkça tercih edilir. Bunun en büyük nedenlerinden birisi tırtıklı yapısı ile havuz kenarlarında kaymazlığı sağlaması ve suya karşı olan dayanıklılığıdır.

Kompozit Ahşap Deck Modeli 2019
Kompozit Ahşap Deck Fiyatları
Kompozit Ahşap Deck
Kompozit Ahşap Deck Uygulama

Antik Çağlardan Günümüze Kadar Gelen Traverten Bahçe Yer Döşemesi

Bildiğiniz üzere traverten yer döşemeleri antik çağlardan itibaren günümüze kadar kullanılmıştır. Nitekim ülkemiz traverten konusunda oldukça zengin yer altı kaynağına sahiptir. Özellikle ege bölgesinde traverten ocakları oldukça fazladır. Ancak malesef ülkemizde traverten yer döşemesi, iç mekanlarda ve dış mekanlarda çok az tercih edilmektedir. Daha çok bu ürünler yurt dışına ihraç edilmektedir.

Traverten yer döşemeleri doğal görünümü bahçe zeminlerinde sağlaması nedeni ile tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra geçmiş çağlardan günümüze kadar gelmesi ona farklı bir hava katmaktadır. Özellikle villa ve yazlık konutların dış mekan yer döşemesi tercihlerinde traverten zeminler sıkça tercih edilir. Havuz kenarı ve giriş yolunda traverten ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu ürünler sizin istediğiniz taş seçimine ve özelliklere göre özel olarak üretimi yapılmaktadır.

Traverten Bahçe Yer Döşemesi
Bahçe Traverten Taş Zemin Kaplama
Traverten Yer Döşemesi
Havuz Kenarı Traverten Taş Döşemesi
Bahçe Yer Döşemesi 2020
Bahçe Taş Yer Döşemesi Fikirleri
Bahçe Taş Yer Döşemesi
Bahçe Yer Döşemesi Modelleri

Bahçe Seramikleri ile Bahçe Yer Döşemesinde Farklı Görünümleri Elde Etmek Artık Çok Kolay

Seramikler özellikle su ile temas eden iç mekan yer döşemesinde sıkça tercih edilmektedir. Mutfak ve banyo yer döşemesinde şüphesiz en çok tercih edilen yer döşemesi ürünüdür. Ancak seramiklerin bahçe zeminlerinde kullanılması biraz sakıncalıdır. Çünkü seramik kolay kırılabilen bir üründür. Bunun yanı sıra kaygan olabilmektedir. Bu nedenden dolayı bahçe zemininde tercih edeceğiniz seramiğin kayganlık derecesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra bahçe yer döşemesinde kullanacağınız seramiği mutlaka derz aralıkları ile uygulamanız oldukça önemlidir.

Seramik markaları bu sorunlara kısmen bir çözüm bulmuş ve bahçe zeminlerinde tercih edilebilecek bahçe seramikleri üretmişlerdir. Özellikle kütahya seramik ve seramiksan bahçede tercih edebileceğiniz farklı seramik modellerine sahiptir. Ancak bu ürünler her ne kadar bahçe için üretilseler de sadece insan yürüyüşün olduğu alanlara uygulanması gerektiğini unutmamalısınız. Seramikler geniş model seçeneği ile bahçenizin zeminde taş, ahşap yada mermer görünümü size en uygun fiyatlara kolayca sunmaktadırlar.

Bahçe Yer Seramikleri
Kütahya Seramik Teras Bahçe Fayansı
Kütahya Seramik Evanni Bahçe Yer Seramik
Kütahya Seramik Falez Bahçe Yer Karosu
Anka Kumsal Bahçe Yolu Seramik
Kütahya Seramik Sarp Bahçe Yer Taşı
Kütahya Seramik NG Performa Bahçe Yer Fayansı
Anka Montana Bahçe Seramik
Bahçe Ahşap Görünümlü Seramik
Kütahya Seramik Mantona Bahçe Fayansı
Kütahya Seramik Marmo Bahçe Fayans

Dayanıklılık Gerektiren Bahçe Zeminlerinde İmdadınıza Yetişen Bahçe Kilit Taşı

Kilit taşları şüphesiz bahçe yer döşemesi olarak en çok tercih edilen ürünlerden birisidir. Yukarıda bahsettiğimiz ürünler genellikle bahçenin insan yürüyüşünün olduğu belirli alanlarda tercih edilmektedir. Ancak bahçelerde taşıtların geçtiği zemininde daha iyi görünmesi için bir çözüm gerekmektedir. İşte burada devreye bahçe kilit taşı girmektedir. Bahçe taşları, betonun belirli kalıplara dökülerek, fırınlanması sonucu üretilmektedir.

Oldukça dayanıklı ürünlerdir. Zaman içerisinde bozulmalar yaşasa dahi, sorun olan yerin kolayca değiştirilmesi mümkündür. Diğer dış mekan yer döşemesi ürünlerine göre daha uygun fiyatlıdır. Sanılanın aksine farklı renklere ve modellerde üretimleri mevcuttur. Ancak bu fiyatını etkilediği çok fazla tercih edilmemektedir.

Kilit Taşı Fiyatları
3 Boyutlu Kilit Taşı
Kilit Taşı Çeşitleri
Kilit Taşı Modelleri
Kilit Parke Taşı
Kilitli Parke Taşı
Beton Kilit Taşı
Bahçe Kilit Taşı Fiyatları
Bahçe Kilit Taşı

You may also like...