Ada Tezgah Modelleri ile Mutfağınızda Kullanışlı Bir Alan Yaratın

Ada tezgah, son yılların en çok tercih edilen mutfak tezgahları arasında yer alıyor. Amerikan mutfak modellerinde sıkça görüyoruz. Ada tezgahlar, modern mutfakların iskeletini olduğunu söylesek yanılmayız. Bunun en büyük etkenlerden birisi ise mutfaklarımızda daha fazla zaman geçirme ihtiyacımızın oluşu ve daha rahat bir çalışma alanı ihtiyacımız olmasından dolayıdır.

Standart olarak mutfaklarda kullanılan tezgahlar oldukça kullanışsızdır. Sadece bulaşık yıkamak ve yıkadığınız bulaşıkları kurulamak için ihtiyacınız olan alanı size sunarlar. Bu tezgah üstünde çalışmak pek kullanışlı değildir. Tezgahın mutfak bataryasına olan yakınlığı ıslanmasına neden olmaktadır.

Ülkemizde çok fazla hamur işi yiyecek tüketilmektedir. Mutfağınızda kolay hamur açabileceğiniz bir alanın olması sizin için daha iyi olacaktır. Standart olarak mutfaklarımızda olan tezgahlar hamur açmak için oldukça dardır. Suyun zemine akmaması için köşeleri kıvrımlıdır. Bu kıvrımlar hamur açma işlemi sırasında oklava ile rahat hareket etmenizi engeller.

Amerikan Mutfak Ada Tezgah Modelleri

Orta Tezgahlı Mutfak

Ada tezgahlar tüm bu sorunları ortadan kaldırmak için en iyi mutfak tezgahı tercihlerinden biridir. Farklı materyaller kullanılarak orta tezgahlı mutfağa sahip olabilirsiniz. Ahşap iskelet üzerinde, granit mutfak tezgahı yada mermerit mutfak tezgahı tercih edilmektedir. Mutfak dekorasyonu modelinize göre ahşap iskeletinizde farklı tarzlara sahip ahşap kullanabilirsiniz. Kullandığınız ahşap rengi ile mutfak dolaplarınızın renklerinin aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra mutfağınızda ada tezgah tercinin de bulanacaksanız mutlaka bir marangoz ile çalışmanızı öneririz. Suni ürünler yerine gerçek ahşap ürünleri tercih ederseniz daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Burada sizin öncelikle nasıl bir mutfak dekorasyonu istediğinize karar vermeniz oldukça önemlidir. Bunun nedeni istediğiniz tarza göre materyal tercihinde bulunmanız gerekeceğidir.

Klasik Mutfak Dekorasyonu Ada Tezgah Örnekleri

Ada Tezgah Mutfak Dekorasyonu

Farklı dekorasyon tarzları ile beraber orta tezgahlı mutfaklar yaratmanız mümkün. Ada tezgahlar istenilen tarza göre farklı materyaller kullanılarak üretilmesi daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse klasik mutfak dekorasyonu istiyorsanız. Ceviz rengi gerçek masif ahşap kullanarak ada tezgah tercih etmeniz mutfak dekorasyonunuzda istediğiniz görüntüyü daha iyi almanızı sağlayacaktır.

Retro yada minimal tarzda bir mutfak dekorasyonu istiyorsanız. MDF malzemeden üretilen mutfak orta tezgahı tercihinde bulanabilirsiniz. Ayrıca MDF ahşabı boyaması oldukça kolaydır. İstediğiniz retro renklere yada sade minimal dekorasyon tarzınız ile uyumlu olacak, beyaz ve gri tonlarında ada tezgaha sahip olabilirsiniz.

Beyaz Mutfak Ada Tezgah Modeli

Ada Tezgah ile Aydınlatmanın Önemi

Eğer mutfağınızda ada tezgah modeli tercihinde bulunuyorsanız mutlaka buna uygun bir aydınlatma tercihinde bulunmanız gerekiyor. Zira tezgahınızı mutfağınızın merkezine konumlandırmanız sizin için en iyi tercihlerden birisi olacaktır. Ayrıca tezgahın üzerinde tercih edeceğiniz aydınlatma ile mutfağınızı da kolayca aydınlatabilirsiniz.

Tezgahın üstündeki aydınlatmanın önemi oldukça büyüktür. Özellikle mutfağınızda gece saatlerinde yaptığınız kesim işlemlerinde size iyi bir aydınlatma sunan mutfak avize modelleri arasından tercih etmenizi öneririz. Ayrıca tarzınıza göre farklı mutfak avizeleri göz atabilirsiniz. Ada tezgaha sahip mutfaklarda özellikle halatlı avize, ahşap avize ve ferforje avize modelleri sık tercih edilmektedir.

Ada Tezgah Aydınlatma
Siyah Beyaz Ada Tezgah Modeli
Ada Tezgah Avize Tercihi
Ada Tezgah ile Avize Modelleri

Tezgahınıza Farklı Bir Hava Kazandıran Sandalyeler

Tezgahınızla uyumlu mutlaka bir sandalye takımı edinmelisiniz. Farklı tarzları kullanmayı seviyorsanız eğer bar sandalyesi modellerini mutlaka incelemenizi öneririz. Bar sandalyeleri özellikle Amerikan mutfak tarzında çok uyumlu birer ikilidir. Özellikle self servis dediğimiz alışkanlığa sahip aile bireyleriniz var ise bar sandalyeleri size harika hareket kabiliyeti imkanı sunuyor.

Mutfağınızın tarzına göre sandalye tercihinde bulunabilirsiniz. Özellikle Country tarzında bir mutfak tercih ediyorsanız eğer ferforje yada tel sandalye modellerine de göz atmanızı öneririz. Ayrıca tezgahınızda sandalye kullanacak ve yemek yiyecekseniz. Tercih ettiğiniz sandalyelerin tezgahın içine girecek ve kişilerin ayaklarını koyabilecekleri bir boşluğun hesaplanması gerektiğini unutmayınız. Zira bu özelliğin olmaması kişilerin yemek yerken ayaklarını rahat bir şekilde uzatamamasına neden olacaktır. Oysaki yemek yerken doğru bir şekilde rahat olarak oturmak isteriz. Ayrıca yemek yenilmediği zamanlarda sandalyelerin dışarıda kalarak gereksiz bir alan kaplaması iyi değildir. Çünkü mutfağınızın zemini temizlemek istediğinizde size zahmet yaratacaktır. Bunun yanı sıra mutfak içerisindeki yürüyüş alanınızı daraltacakır.

Ada Tezgah Modeli Bar Sandalye
Ada Tezgah Sandalye Modelleri
Geniş Mutfak Dekorasyonu Ada Tezgah

Ada Tezgahlı Mutfak Masası Modelleri

Mutfak orta tezgahları sadece yemek hazırlamanın dışında da kullanabileceğinizi unutmayın. Bu tezgahları mutfağınızda yemek yemek içinde tercih edebilirsiniz. Amerikan mutfağa sahip olan evlerde sıkça tercih edilen durumlardan biridir. Salon ile mutfağının iç içe olduğu bu dekorasyon modellerinde salonda yer kaplayan fazladan bir yemek masası efektif bir tercih değildir Sadece yemek yiyeceğiniz bir masa yerine, hem yemek yapabileceğiniz hem de yemeğinizi yiyebileceğiniz ada tezgahlar daha iyi bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Amerkan Mutfak Ahşap Ada Tezgah

Mermer Ada Tezgah

Mermerit ve Granit ürünleri mutfak tezgahlarının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Kullanış olması ve dekoratif anlamda göze hoş gözükmesinden dolayı en çok tercih edilen mutfak tezgahlarıdırlar. Gerçek mermer ile kullanılan tezgahlarda vardır. Doğal malzeme olması ve ebatlı bir şekilde kesilmesinden dolayı işçilik ücreti granit mutfak tezgahı ve mermerit mutfak tezgahına göre daha pahalıdır.

Mermer görünümü iskandinav görünümlü mutfak isteyenler için harika bir seçimdir. Mutfağınızdaki beyaz ve aydınlık görünümü mermer tezgah görünümü ile çok kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Mermerin farklı tonları da bulunmaktadır. Koyu tonlar daha çok iz ve toz belli ettiği için, beyaz renkli modeller daha çok tercih edilir. Ayrıca beyaz renkli tezgahlarını daha kolay dekorasyon ile bütünlük sağlayabilirsiniz.

Tezgahınızda farklı materyaller kullanarak mermer görünümü elde edebileceğinizi unutmayın. Gerçek mermer kullandığınızda üzerine çok sıcak malzemeleri koyamazsınız. Özellikle tava yada çaydanlık gibi ürünler mermer üzerinde iz bırakabilir. Burada mermerin doğal ürün olduğu unutmayın. Bu nedenle her ne kadar kaliteli olsa da gerçek mermer tezgah zaman içerisinde deforme olacaktır.

Beyaz Mermer Ada Tezgah
Beyaz Mermer Ada Tezgah Modelleri
Beyaz Mutfak Ada Tezgah
Modern Mutfak Dekorasyonu Ada Tezgah
Klasik Ada Tezgah Dekorasyonu
Klasik Ada Tezgah

Ahşap Ada Tezgah

Daha klasik ve country tarzında mutfak dekorasyonu düşünüyorsanız eğer tercih edeceğiniz ada tezgahın ahşap görünümünde olması daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Ayrıca ahşap tezgahınızı boyanabilir mutfak dolabı ile tercih ettiğinizde istediğiniz zaman mutfağınızda kolayca renk değişikliğine gidebilirsiniz.

Ahşap mutfak tezgahları kullanıyorsanız kullandığınız renge göre bir yer döşemesi ürünü kullanmayı unutmayınız. Siyah mutfak dolabı kullanılıyorsanız eğer zeminde mutlaka açık renkli parke yada doğal taş tercihinde bulunmanızı tavsiye ederiz. Bunun için en iyi tercihlerden birisi suya dayanıklı parkelerdir. Ancak mutfağınızda daha doğal bir görünüm istiyorsanız mutlaka traverten yer döşemesi ürünlerini incelemenizi öneririz. Özellikle yerden ısıtma sistemleri ile birlikte doğal taş yer döşemeleri mutfakta çok konforlu bir alanı size sunuyor.

Ahşap Ada Tezgah
Ahşap Ada Tezgah Modeli
Ahşap Mutfak Ada Tezgah Modeli
Ahşap Mutfak Ada Tezgah

Ada Tezgah Modelleri

Sizler için farklı tarzlarda bir çok ada tezgah modelini bir araya getirdik. Kendi tarzınıza en yakın olan mutfak tezgahını seçebilir ve mutfağınızda uygulatabilirsiniz. Lakin dikkat edeceğiniz konu ada tezgahlar için geniş bir mutfağınızın olması gerektiğini unutmayın. Üstelik ada tezgah size daha kullanışlı bir alan yaratmak için tercih edilmelidir. Dar bir mutfak için ada tezgah kullanmak çok tercih edilebilir değildir. Çünkü mutfağınızı daha da dar bir alana dönüşmesine neden olacaktır. Nitekim daha iyi karar verebilmeniz için mümkün olduğunca fazla tezgah modelini incelemenizi öneririz. Ayrıca tezgahınızda kullanacağınız ana materyal son derece önemlidir. Fakat ucuz olsun diye dayanıksız tezgahları tercih etmemeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Amerikan Mutfak Dekorasyonu Ada Tezgah Modeli
Amerikan Mutfak Ada Tezgah Modeli
En Güzel Ada Tezgah Modelleri
Ada Tezgah Modeli
Siyah Mermer Ada Tezgah
Modern Ada Tezgah Modeli
Minimal Ada Tezgah Modeli
L Ada Tezgah Modeli
Klasik Mutfak Dekorasyonu Ada Tezgah Yemek Masası
Klasik Mutfak Dekorasyonu Ada Tezgah
Klasik Ada Tezgah Modelleri

You may also like...