Görünce Hayran Kalacağınız 60+ Abajur Modelleri

Abajur modelleri, tercih ederken ilk önceliğiniz kullanacağınız odanın tarzına uygun bir model olmalıdır. Nitekim dekorasyonda bütünlük sağlaması için önemli bir detaydır. Abajur evlerimizin farklı odalarında kullanılabilir aydınlatma ürünleridir. Ancak en fazla tercih edilen ve kullanılan oda ise şüphesiz yatak odasıdır. Yatak odasında size yetecek kadar aydınlatmanın ihtiyacını duyduğunuz zamanlarda yatağınızın baş ucunda duran abajur daha pratik ve işlevseldir.

Eşinizi, kardeşinizi yada oda arkadaşınızı rahatsız etmeden sadece sizin ihtiyacınız olan aydınlatmayı size sağlayan abajurlar bu nedenle yatak odasında sıkça tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra salon ve oturma odasında da abajur tercihinde bulunabilir. Özellikle kitap okuma köşesi olanlar için abajur ve lambader modelleri vazgeçilmezdir. Sizler için farklı tarzlarda ve kullanım alanlarına göre en beğendiğimiz abajur modellerini bir araya getirdik.

Masa Abajur Modelleri

Çalışma masalarında abajur kullanımı geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Masa üzerinde genellikle ayaklı abajur modelleri daha çok tercih edilmektedir. Işığın daha homojen dağılması için abajurun belirli bir boy yüksekliğinin olması masa kullanımında daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Masa üzerinde kullanacağınız abajur kolay bir şekilde kapanıp açılabilme özelliğinin olmasına dikkat edin.

Masanızın modeline göre farklı tarzlarda abajur modellerini tercih edebilirsiniz. Ancak burada zıt ikilemeler yapmaya özen gösterin. Nitekim aynı tarzlarda kullanılan materyalleri birleştirdiğinizde sıkıcı bir görüntü ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Ahşap çalışma masasına sahipseniz eğer, ahsap abajur modelleri yerine porselen ve seramik modelleri tercih edin.

Yatak Odası Abajur Modeli
En Güzel Abajur Modelleri
Abajurlu Gece Lambası
Oturma Odası İçin Abajur Modelleri
Orjinal Abajur Modelleri

Vintage Abajur Modelleri

Vintage tarzı hepimizin bildiği üzere eski ürünlerin dekorasyonda kullanılmasıdır. Burada illaki ürünün eski görünüme sahip olması demek değildir. Eski tarzlarında günümüzde kullanılması vintage dekorasyonun bir parçasıdır. Rustik ve Retro görünümler vintage ile çok karıştırılmaktadır. Burada temel ayrım şudur.

Vintage ürünler geçmişteki bir dönemde gerçekten var olan bir ürünün günümüze kadar gelmesi ve halen o ürünün kullanılmasıdır. Zira Retro ise geçmişte olan dekorasyon tarzına ait ürünün günümüzde tekrar üretilmesi ve bu ürünün kullanılmasıdır. Nitekim Vintage ve Retro tarzların arasındaki temel fark budur. Günümüzde eskitme görünüme sahip olan her ürünü vintage olarak değerlendirebiliyoruz. Abajur gibi antika olabilecek ürünlerde bu duruma daha çok dikkat edilmelidir. Vintage olduğu için fiyatı yüksek olan ürünün hangi dönemde kimin evinde kullanıldığını bilmek sizin en doğal hakkınız olacaktır.

Vintage modeller genellikle avangard yada rustik tarzlarda olduğunu söyleyebiliriz. Geçmiş dönemlerde abajur kullanımı daha yaygın ve değer verilen ürünler arasındaymış. Nitekim günümüzde led ve spot lambalardan abajur gibi dekoratif ve sadece bir kişiye özel aydınlatma sağlayan ürünler çok fazla tercih edilmediğin sınırlı model seçeneği mevcut. Ne varsa eskilerde var dedikleri bu olsa gerek. Zira sizin için seçtiğimiz vintage abajur modellerini incelediğiniz daha iyi anlayacaksınız.

Retro Vintage Abajur Modelleri
Modern Porselen Abajur Modeli
Avangard Abajur Modelleri
Vintage Abajur Modeli

Otantik Ayaklı Abajur

Özellikle yatak odasında sıkça tercih edilen bir abajur modelidir. Otantik tarz genelde konak ve köşklerde daha çok tercih edilmektedir. Belirli bir havanın yaratılmak istendiğinde bu hanelerde daha sıklıkla tercih edilir. Bunun yanı sıra kafe ve restaurant gibi ticari mekanların localarında da bu otantik abajur modellerini görebilirsiniz.

Otantik abajurlar butik otellerin vazgeçilmez tercihleri arasında kendini göstermektedir. Nitekim oteller konaklama alanlarıdır. Konaklayan misafirlerin yataklarında kitap okuyabilmeleri yada toplantı notlarını gözden geçirebilmeleri için aydınlatma ihtiyacını karşılamaları için abajur tercih edilir.

Süslü Abajur Modelleri
Vintage Abajur Modelleri
Klasik Abajur Modeli

Modern Ayaklı Abajur Modelleri

Modern tarza sahip salon ve oturma odası gibi alanlarda tercih edilmektedir. Genellikle bu odalarda bulanan köşelerde yoğun bir şekilde tercih edilir. Odanın dışarıya bakan cephesinde berjer yanında kullanımı klasik bir konumlamadır. Dinlenme köşesi yada kitap okuma köşesi olarak isimlendirilen bu köşede aydınlatma ihtiyacını en iyi şekilde karşılamak için abajur tercih edilir.

Modern abajur modelleri daha sade bir görünüme sahipken bir o kadarda şıktırlar. Daha çok seramik yada porselen materyallerden ürünler tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra son zamanlarda ahşap modern abajur modelleri de sıkça üretilmekte ve kullanılmaktadır. Modern avizelerde ayaklı modellerin tercih edilmesinin nedeni oturduğunuz yerden biraz daha yüksek bir konumdan gelen aydınlatmanın daha iyi olduğu içindir. Ayaklı olması sayesinde daha dekoratif görünümlerde elde edilmeye mümkündür.

Modern Abajur Modelleri
Modern Tasarım Abajur
Modern Salon Abajur Modelleri
Porselen Abajur Modelleri
Salon İçin Abajur Modeli
En Güzel Abajur Modeli

Seramik Abajur Modelleri

Seramik ve porselen abajur modelleri hem klasik hem de modern görünümlerde sıkça görünen modellerdir. Ayrıca seramiğin dekorasyonda ne kadar etkin bir rol oynadığını hepimiz çok iyi biliriz. Nitekim en güzel vazolar seramik malzemesi kullanılarak üretilmektedir. Seramik kullanılarak üretilen abajurlerin daha etkileyici bir görünüme sahip olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz. Zira seramik kolay şekil verilebilen ve boyanarak bir sanat eserine dönüştürülebilen bir ürün. Bu nedenle üretilen abajurlerde oldukça dekoratif ve etkileyici görünüme sahipler.

Evinizin dekorasyonunda etkileyici bir abajur modeli arıyorsanız mutlaka seramik modellerini incelemenizi öneririz. Bu ürünlerin tek eskik yönü kolay kırılabilen narin ürünler olmasıdır. Eğer evinizde köpek ve kedi dostunuz var ise seramik ürünlerinden uzak durmanızı öneririz. Sizler için seramik ve porselen kullanılarak üretilen abajurları bir araya getirdik.

Modern Porselen Abajur
Salon Abajur Modelleri
Salon İçin Abajur Modelleri

Eskitme Abajur Modelleri

Otantik Ayaklı Abajur
Farklı Tasarımlarda Abajur Modelleri

Yatak Odası Ayaklı Abajur

Seramik Abajur Modelleri
Yatak Odası İçin Abajur Modelleri
Cam Abajur Modelleri

Ayaklı Abajur Modelleri

Oturma Odası Abajur Modeli
Modern Minimal Abajur Modeli
Modern Ayaklı Abajur
Ayaklı Abajur Modelleri

Ahşap Abajur Modelleri

Ahşap Farklı Tasarım Abajur
Ahşap Abajur Modelleri

You may also like...