Epoksi Zemin Kaplama ve Epoksi Zemin Örnekleri

Epoksi zemin kaplama, su sızdırmaya ve kimyasallara karşı dayanıklılığı ile bilenen zemin kaplama ürünlerinden birisidir. Zemin kaplama dediğimizde kafanızda katı bir materyal gelebilir ancak epoksi zemin kaplama ürünü sıvı bir reçinedir.

Garaj Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi Zemin Kaplama Nerelerde Kullanılır ?

 • Otopark ve garajlarda yoğun araç trafiğinin olduğu zeminin kolay temizlenebilir ve araç trafiğine karşı dayanıklı olması gerektiği yerlerde.
 • Mağaza ve Showroom alanlarının zeminlerinde. Uzun yıllar dayanıklı olması ve pürüzsüz bir yüzey sunması nedeni ile tercih edilir. Kolay temizlenmesi ve zeminin araç ve yürüyüş trafiğine dayanıklı olması en önemli etkenlerden birisidir.
 • Araç tamirhane ve Galeri gibi alanlar. Kimyasallara karşı dayanıklı olması ve su ile kolayca temizlenmesi tamirhanelerde epoksi zemini en iyi zemin tercihi olarak karşımıza çıkarıyor.
 • Müze ve Resim galerisi gibi alanlarda. Uzun yıllar dayanıklı olması nedeni ile müzelerde tercih edilir. Bunun nedeni müze gibi alanlarda sık sık tamirat yapılması beklenen bir durum değildir. Uzun yıllar oranın görüntüsünü koruyacak ve müzedeki değerli eşyaların bir yerden bir yere taşınmaması için gerekli koşullara sağlayacak zemin kaplama kullanılması önemlidir.
 • Otel ve Motel gibi konaklama alanlarının giriş zeminlerinde.
 • Depo ve fabrika gibi endüstriyel mekanların zeminlerinde vazgeçilmez zemin kaplamasıdır.

Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Uygulanır ?

 • Epoksi zemin uygulaması yapılacak zeminin öncelikle kuru ve temiz olması gerekmektedir. Ardından üzerinde herhangi bir toz kalmaması için güzel bir şekilde süpürülmesi gerekmektedir. Bunun nedeni epoksi reçinenin zemine daha iyi bir şekilde işlemesi ve zemin ile arasında herhangi bir tabakanın olmaması içindir.
 • Yüzeyin ne içeriği ise maksimum %4 olmalıdır.
 • Direnci aşındıracak yüzeydeki her türlü pürüz giderilmeli ve zeminin kendisine ulaşılmalıdır.
 • Derinliği 1CM'den fazla olan zeminde ki çatlak ve oyuklar 6-8 saat öncesinde epoksi esaslı bir tamirat harcı yardımı ile kapatılmalı ve sonrasında pürüzsüz bir hale getirilmelidir.
 • Tamir gerektiren çatlaklar içerisine tamir harcının iyice işlemesi için oyularak temizlenmeli sonrasında tamir harcı ile kapatılmalıdır. Tamir harcının zemin ile fark oluşturmayacak şekilde olmasına özen gösterilmelidir.
 • Kenar köşe birleşim yerlerine tamir harcı ile pah yapılmalıdır.
 • Yüzey işlemleri bittikten sonra astar uygulaması yapılmalıdır.
 • Yüzeyi sertleştirme ve sağlamlaştırmak için tercih edilen kuvars yada silis dolgu bütün yüzeye reçine yaş iken bütün yüzeyi kapatacak şekilde dağıtılmalıdır.
 • Dolguların üzerinde kalan kısım endüstriyel süpürge ile süpürülmelidir.
 • Sisteme kalınlık ve dolgunluk vermesi amacıyla araka kat zemin uygulaması yapılır. Yüzeye dökülerek mala yardımı ile uygulanır. Ardından kirpi rulo ile hava kabarcıkları kalmayacak şekilde yüzeye uygulanmalıdır.
 • Ara kat ile son katıda kullanılan renk kodunu aynı olması önemlidir.
 • Son kat tekrar zemine dökülür ve mala yardımı ile uygulanır. Ardından tekrar kirpi rulo ile yüzeye yedirilir.
 • Büyük alanlarda zeminin maruz kalacağı genleşme için öncesinde gerekli derz aralıkları belirlenmeli ve zeminde oluşturulmalıdır. Daha sonrasında bu genleşme derzleri mastik ile doldurulmalıdır.
3D Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi Zemin Kaplama Modelleri ve Örnekleri

Hangi zeminlerde nasıl uygulamalar yapıldığı görmeniz ve ilham almanız için sizler için farklı zeminlerde kullanılan epoksi zemin kaplama modelleri bir araya getirdik. Epoksi zemin kaplama örneklerini inceleyerek sizde epoksi kullanarak nasıl bir zemin ortaya çıkarıldığı görebilir ve kendi projelerinizde kullanmak için tercih edebilirsiniz.

Depo Epoksi Zemin Kaplama
Fabrika Epoksi Zemin Kaplama
Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Uygulanır

3D Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi kullanarak 3d görünümlü zeminlerin oluşturulması da mümkün. Ancak bu iyi bir ustalık ve tecrübe gerektiren bir işlem. Bu nedenle bu tarz bir uygulama yaptırmadan önce uygulama yaptıracağınız firmanın daha öncesinden bu tarz çalışmalarının olup olmadığını mutlaka zorunuz. Bunun nedeni epoksi pahalı bir malzeme. İstenilen görüntü elde edilmediğinde bunun sorumluluğunu ve maliyetini kimin üstleneceğinin belirlenmesi sizin için daha iyi olacaktır.

Sizler için üç boyulu epoksi zemin kaplama örneklerini bir araya getirdik. Epoksi malzeme ile zeminlerde nasıl farklı uygulamalar yapılabildiğini bilmeniz ileride farklı projelerde bunu kullanabilmeniz dileğiyle.

Üç Boyutlu Epoksi Zemin Kaplama
3d Epoksi Zemin Kaplama
Epoksi Zemin Örnekleri
Epoksi Zemin Modelleri
Epoksi Zemin Modelleri 2020
Epoksi Zemin Kaplama Örnekleri
Epoksi Zemin Modelleri
Zemin Kaplama Epoksi Çeşitleri
Epoksi Zemin Kaplama Modeli
Epoksi Zemin Kaplama Örnekleri
Epoksi Zemin Kaplama Modelleri
Ofis İçin Epoksi Zemin Kaplama
Epoksi Zemin Örneği
Epoksi Zemin Kaplama Örnekleri
Epoksi Zemin Kaplama Modelleri

You may also like...