Parke Modelleri & Fiyatları ve Parkeye Dair Herşey

Laminat parke: 3 katmandan oluşan, sıkıştırılmış ahşap plaka üzerine desen kağıdı ile görünümü verilen, koruma tabakası ile yüzeyi korunan, belirli teknik özelliklere ve standartlara uygun olarak üretilen yer döşemesi ürünüdür.

Laminat parke nasıl üretilir ?

Parkenin üretilmesi sürecinde ilk olarak ormanlarda bulunan ve daha önceden kesilmesi için işaretlenen ağaçlar kesilir. Ancak günümüzde ormanları korumak için öncelik olarak geri dönüşüm için toplanan ahşap ürünleri bir araya getirilir. Ülkemizde ve yurt dışında geri dönüşüm için toplanan ahşapların değerlendirilmesi ile üretilen laminat parke markaları bulunmaktadır. Bu markalarının ürünlere, PEFC sertifikası verilmektedir. Ormanların varlığını devam ettirmesi için bu üretim modeli desteklenmektedir.

Toplanan ağaç ürünleri fabrikanın parçalama ünitesine gönderilir.Isıl işleme uygun hale gelmesi için parçalama işlemi yapılır. Parçalama işlemleri tamamlanan talaş kırpıntıları yüksek ısıl işleme tabi tutularak hamur haline getirilir. Daha sonrasında ise onu preslenme işlemi takip etmektedir. Preslenme işlemi ile parkenin dayanıklı olan HDF katmanı oluşturulur. Bu katman parkenin dayanması için  gerekli olan alt katmandır. HDF katmanının üzerine laminat parkenin görüntüsünü oluşturan papel kısım olarak bahsettiğimiz dekor kağıdı ile birleştirilir. Parkenin modelini ve rengini belirleyen dekor kağıdı bilgisayar programında çizilir. Doğal ürün olmaması nedeniyle parkenin deseni 1m2 alana göre ayarlanır. Bu nedenle parke uygulaması yapılırken ilk açılan kutu bittikten sonra diğer kutuya geçilmesi gerekmektedir. Bu teknik detaylara tekrar değineceğiz. Parkenin fabrikadaki yolculuğu plaka haline kesilmesi, kalite kontrol işlemlerinin yapılması ve paketlenmesi ile sonuçlanmaktadır.

Parke Sınıfları Nelerdir ?

Parke sınıfları, ticari ve konut olarak iki temel sınıfta ele alınır. Bu iki temel sınıfın ayrılma sebebi zeminin çalışma direncine göre dayanıklılık gösterecek ürünün tercih edilmesi için belirlenmiştir. Ticari ve konut zeminleri farklı yüzeysel dirence maruz kalır. Bu nedenle parkenin uzun yıllar zeminde dayanabilmesi için belirli standartlara ve teknik özelliklere göre üretimi yapılmaktadır. Evlerimizde kullandığımız zemin üzerindeki insan ve yürüyüşü ve eşyaların sürtünmesi ticari zeminlere göre daha azdır. Bu nedenle ev zeminlerinde daha düşük teknik özelliklere sahip parkeler. Ticari zeminlerde ise daha yüksek çalışma direncine dayanabilecek teknik özelliklere sahip parke üretimi yapılmaktadır.

 • Konut parke sınıfları: 21,22 ve 23 tür.
 • Ticari parke sınıfları:31,32 ve 33 tür.

Üç sınıfın olmasının nedeni normal,orta ve iyi anlamında algılanması içindir. Ancak arge çalışmalarının ilerlemesi ve fabrikaların gelişmesi ile konut parke sınıfları günümüzde kullanılmamaktadır. Günümüzdeki parke markaları temel sınıf olarak önceleri ticari olarak geçen 31 sınıf temel olarak almaktadırlar. Artık günümüzde 21,22 ve 23 sınıf parke üretimi yapılmamaktadır. Evler için 31 sınıf parke ideal sınıf olarak görülmektedir.

Parke Sınıfı Nasıl Belirlenmelidir ?

Uygulama yapılacak zeminin üzerindeki yürüyüş trafiğine, üzerinde hareket eden eşya trafiğine yada zeminin yapısına göre belirlenmesi en doğru olanıdır. Daha az trafiğe maruz kalan zeminlerde ideal olan 31 sınıf parke tercih edilebilir. Daha yüksek trafiğe maruz kalan zeminlerde 33 sınıf laminat parke tercih edilmelidir. Parke sınıfı, parkenin derzli olması ve kalınlığı ile orantılı şekilde değişmektedir.

Parke Aşınma Sınıfları Nelerdir ?

Parke aşınma sınıfı : Parke plakasının koruyucu kısmın fiziksel çalışmaya göre dayanıklılığı belirleyen AC-1 ve AC-6 arasında olan sınıflardır.

Parke sınıfları aşağıdaki gibidir.

 • 21 Sınıf (AC-1)
 • 22 Sınıf (AC-2)
 • 23 Sınıf (AC-3)

Yukarıdaki üç sınıf günümüzde etkin olarak kullanılmamaktadır.Bu nedenle bu sınıfların hangi zeminlerde kullanılmasının uygun olduğundan bahsetmeyeceğiz.

 • 31 Sınıf (AC-3) : Bu parke sınıfı ev zeminlerinde standart olarak kabul edilen parke sınıfıdır. Ayrıca ofis ve yüksek yüzey trafiğine sahip olmayan çalışma alanlarında kullanım için uygundur.
 • 32 Sınıf (AC-4) : Ticari mekanların zeminlerinde kullanmak için uygundur. Mağaza yada showroom gibi ticari mekanların zemin döşemesinde rahatlıkla tercih edebileceğiniz parke sınıfıdır.
 • 33 Sınıf (AC-5 ve AC-6) : Üst düzey, yüzey trafiğine sahip olan ,okul, dershane, hastane, poliklinik gibi ticari mekanların zeminlerinde kullanılmak için uygun olan parke sınıfıdır. Her markanın 33 Sınıf parkeler genellikle AC-5 aşınma sınıfına sahiptir. Bazı markalar arge çalışmaları ile AC-6 aşınma sınıfında üretim yapabilmektedir. Parke sınıfı seçerken özellikle derzli parkelerin en az 32 sınıf AC-4 olmasına dikkat etmenizi dipnot olarak belirtmek isteriz.

Parke Kalınlıkları Nelerdir ?

Parke kalınlığı, zeminin durumuna göre ve trafiğine göre seçiminde dikkat edilmesi gereken parke teknik özelliklerinden birisidir. Parke kalınlıkları 4 mm,6 mm,7 mm,8 mm,10 mm,12 mm ve 14 mm olarak karşımızda çıkmaktadır. 14 mm parkeler ülkemizde üretimi yapılmamaktadır. Yurt dışında ise hardwood olarak geçmektedir. Hardwood  parkeden ziyade masif parke olarak adlandırılabilir.Dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen parke kalınlığı 8 mm dir.

 • 8 mm dersiz parkeler, genellikle 31 sınıf ve AC-3 aşınma tabakasına sahiptir.
 • 8 mm derzli parkeler, ise 32 sınıf ve AC-4 olarak üretimi yapılmaktadır.

Derz parkenin daha çok zemin reaksiyonlarına tepki göstermesine neden olur. Bu da parkenin daha çok çalışmasına neden olur. Bu nedenle derzli parkelerin teknik özellikleri, dersiz parkelere göre bir sınıf daha yüksek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Parke kalınlığını uygulama yapılacak zemine göre ve seçmiş olduğunuz parkenin derzli yada dersiz olmasına göre dikkat etmeniz gerekmektedir. Parke de kalınlık, ürünün fiyatını etkilen önemli özelliklerden birisidir. Yüksek trafiğe ve çalışmanın olmadığı zeminlerde daha düşük kalınlıktaki parkeleri tercih etmek bütçeniz için daha iyi olacaktır.

Derzli Parke Nedir ?

Laminat parke plakalarının birleşim yerlerinde bulunan ve iki plakanın birleşmesi ile 1mm V şeklini oluşturan çizgi görüntüsüne derz. Bu görüntüyü oluşmasını sağlayan parkelere de derzli parke denilmektedir.

Laminat parkede derz, fayans ve seramikte bulunan derz aralığına göre biraz farklıdır. Seramik ve fayansların arasındaki derz gerçek bir boşluğu neden olur.Bu boşluk derz dolgusu ile doldurulur.

Lamine parke yada laminat parkede bulunan derz, gerçek bir boşluk değildir. Plakalar arasında herhangi bir aralığa neden olmamaktadır. Plakalar kilit yerlerinden birbirlerine pürüzsüz olarak birleşmektedir.

Derzli parkeler her zaman, dersiz parkelere göre daha yüksek sınıfa, aşınma sınıfına ve kalınlık özelliklerine sahiptirler. Bunun neden derz olması nedeni ile yüzeyinde daha çok sürtünmeye maruz kalabileceğinden dolayıdır.

Derzli parke modelleri, uygulandığı zemine derinlik kazandırır. Daha estetik bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Dersiz Parke Nedir ?

Parke plakalarının pürüzsüz bir şekilde birleştiği, herhangi bir aralık yada boşluk görüntüsünün olmadığı parke modellerine, dersiz parke denir.

 • Dersiz parkeler, pürüzsüz görüntüsü ile uygulandığı alanı daha ferah göstermektedir.
 • Parke plakalarının birleşim noktalarında çizgi olmadığı için göz yorgunluğuna neden olmaz.
 • Parke rengini açık tonlarında seçmeyi düşünüyorsanız eğer dersiz parkeler sizin için daha iyi bir tercih olacaktır.

Parke seçerken Nelere dikkat edilmelidir ?

 • Parke sınıfına
 • Parke aşınma sınıfına
 • Parke kalınlığına
 • Derzli yada Dersiz olmasına
 • Parke menşei
 • Parke sertifikaları
 • Parke rengi seçimi
 • Zemin durumu
 • Parke gönyesi
 • Kilit sistemine(Uygulama-Döşeme tekniğine)
 • Parke garantisi
 • Parke markası

Parke Menşei

Laminat parkenin üretiminin yapıldığı ülkeye markenin menşei denilmektedir. Örnek vermek gerekirse Balterio markası, Belçika da üretilmektedir. Bu nedenle Balterio markalı parkelerin menşei Belçika olarak geçmektedir. Ülkemizde üretilen parkeler ise Türkiye menşei ile diğer ülkelere ihracatı yapılmaktadır.

Parke Sertifikaları

 • FSC sertifikası
 • PEFC sertifikası
 • CE Performans belgesi
 • İSO-9001 belgesi
 • TSE belgesi

Mavi melek sertifikası nedir ?

Parke ürünün içerisinde insan sağlığına zarar verecek tehlikeli maddenin bulunmadığını kanıtlayan sertifikadır. Bu belgenin verilme nedeni ise laminat parke üretiminde temel olan ahşap levhaların birleştirilmesi işleminde kullanılan maddelerin formaldehit içermesidir. Formaldehit kimyasal bir maddedir. İnsan sağlığına zararlıdır. Bu nedenle parkenin içerisindeki formaldehit oranı kontrol edilmeli ve standartlara uygun olarak kullanılmalıdır. Zaman içerisinde ortam şartlarına bağlı olarak parkenin formaldehit salgılaması insan sağlığına anlık olarak zararlı olmasa da zaman geçtikçe kimyasal salınıma maruz kalan insanlarda kanser olma riski dahil bulunmaktadır. Bu tehlikeden dolayı parke firmalarının standartlara uygun üretim yaptıklarını belirleyen mavi melek sertifikası verilmektedir.

Mavi melek sertifikalı parke

Ancak bir çok markada mavi melek sertifikası bulunmamaktadır. Bu sertifika ithal ürünlerde daha çok karşımıza çıkmaktadır. Bu belge ile aynı standartları sağladığını belirten bir başka belge daha vardır. Bu belge E1 belgesidir. E1 belgesi neredeyse tüm parke markalarında mevcuttur. Dikkat etmeniz gereken sertifikalar arasında yer almaktadır. Parke markasında mavi melek sertifikası olmasa da E-1 belgesi olmasına dikkat etmenizdir.

Yukarıda bahsettik ancak yinede altını çizmek istiyoruz. Mavi melek sertifikası Avrupa ülkelerinde dikkat edilen bir belgedir. Yerli parke markalarında bu belgenin olmaması ürünlerinde zararlı madde olduğu anlamına gelmez. Ülkemizde genellikle E1 belgesi tercih edilmektedir.

E1 belgesi nedir ?

Parkenin içerisinde insan sağlığına zararlı kimyasal olmadığını ve salınım yapmadığını gösteren belgedir. Kimyasal salınım standartı olarak E-1 en yüksek seviye belirlenmiştir. Mavi Melek ve E-1 Belgesi gibi sertifikalar parke üreticilerinin müşterilerinin sağlığını ne kadar önemsediklerini belirtmektedir.

E1 en yüksek seviye olarak kabul edilmiştir. E1 belgesi hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.Mavi melek ve E1 belgesi gibi sertifikalara sahip olan parke markalarının kullanıcıları ne kadar düşündüğünü ve üretimin kalitelerinin belirli standartlarda olduğunu göstermektedir.Aynı zamanda bu belgeye sahip olan markalar vizyonlarında insan sağlığına dikkat ettiklerini de belirtmektedir. FSC ve PEFC gibi sertifikalar ise firmanın sürdürülebilir ormancılığa duyarlı olduklarını ve önemsediklerini belirtmektedir.

Laminat parke, önceleri dekorasyonda çok fazla dikkat edilmeyen bir zemin döşeme ürünüydü. Zemini temiz ve düzenli gözükmesi için kolay uygulanan bir ürün olarak biliniyordu. Ancak günümüzde laminat parke markalarının geniş ürün yelpazesinin olması. Dekorasyon trendlerine takip ederek parke modelleri belirlemesi laminat parkeyi dekorasyonda önemli bir etken haline getirdi.

Dekorasyon bir bütündür. Eşyaların bir biriyle olan uyumu kadar zemin ve duvarın rengi olan uyumu da önemlidir. Günümüzde parkenin rengine göre mobilya tercihi yada duvarın rengine göre mobilya tercihi yapılmaktadır. Bu nedenle mekanın ambiansı için parke rengi seçimi oldukça önemlidir.

Parke Rengi Seçimi

Seçmiş olduğunuz parkenizin rengi odanın tüm ambiansını değiştirebilir. Eşyalar ile olan renk uyumu oldukça önemlidir. Zeminin büyüklüğüne ve dekorasyon zevkinize göre parke rengi seçmenizi tavsiye ederiz.Parke rengi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı etkenlerin altını çizmek isteriz. Koyu renkli parkeler klasik dekorasyon tarzı ile uyumlu iken açık ve gri renkli parke modelleri modern minimal dekorasyon tarzı ile uyumludur. Parke rengi, parkenin modelini oluşturan önemli etkenlerden birisidir.

Açık renkli parkeler

Açık renkli parkeler uygulandığı alanı daha geniş ve ferah gösterir.Ancak parkenin tek renk olmasından ziyade ahşap desenli olmasına dikkat edebilirsiniz. Tek renk olan parkeler zemin çok sade ve basit kalabilir.

Koyu renkli parkeler

Koyu renkli parkeler, daha klasik ve loş bir ambians yaratmak için idealdir. Klasik bir atmosfer yaratmak istediğinizde koyu ahşap renkli parke tercihinde bulunmak daha doğru bir tercih olacaktır. Klasik ürünlerin sergilendiği bir işletmede açık renkli modern görüntü sağlayan parke rengi tercihinde bulunmak doğru bir karar olmayacaktır. Lamine yada masif parkeye daha yakın olan koyu tonlarda parke rengi tercih etmek dekorasyonu daha iyi tamamlamanızı sağlayacaktır.

Açık renkli parkeler mekanı daha aydınlık gösterir. Mekanın ışığa doymasını sağlar. Buda zemin üzerindeki eşyaların daha belirgin olarak ortaya çıkmasını ve kendini göstermesine izin verir.

Açık renkli parke modelleri, koyu renkli parkelere göre tozu daha az belirgin eder.Koyu renkli parkeler üzerindeki tozu çok çabuk belli ettiği gibi bazen paspas izlerinin kalmasına neden olabilir. Koyu renkli parkeler silindiğinde daha canlı gözükürken, toz ve kire maruz kaldığında istenmeyen bir görüntü ile karşılaşmanıza neden olabilir.

Süpürgelik ile uyum

Parke rengi seçerken orjinal süpürgeliğinin olmasına yada yaptırabileceğiniz süpürgelik rengi olmasına dikkat etmenizi öneririz. Parkeyi zeminde daha iyi gösteren şüphesiz ki süpürgeliktir. İthal parke modellerinde orjinal süpürgeliğin olmasına dikkat ediniz. Piyasada bazen orjinali yerine kullanılabilecek muadil bir ürün bulunmayabiliyor.

Pencere rengi

Parke rengi seçiminde dikkat etmeniz gereken bir başka ayrıntı ise pencerenizin rengidir. Bu çok bir ayrıntıdır. İlla uyumlu olması gereken bir etken değildir. Ancak birbiriyle uyumlu olduğunda daha iyi sonuç almanızı sağlayacak bir ayrıntıdır.

Zemin Durumu

Uygulaması yapılacak zeminin durumu laminat parke seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli etkenlerden birisidir. Zeminin üzerindeki yürüyüş ve eşya trafiğine dayanabilecek parke sınıfı ve aşınma sınıfını dikkate almanız sağlıklı bir zemin için önemli bir etkendir.

Zemin durumuna göre tercihinizi etkileyecek diğer önemli bir teknik özellik ise parke kalınlığıdır. Rutubet ve nemli zeminlerde 12 mm kalınlığında laminat parke tercih edebilirsiniz. Ancak bu sizi tamamen koruyacağı anlamına gelmiyor. Öncelikle her zaman rutubet yada nemin kaynağını bulmanız ve engellemeniz gerekiyor.

Zemin yükseltmesi yapacağınız durumlarda, parke altına 2 cm, 5 cm yada 10 cm kalınlığında dayanıklı strafor kullanabilir ve üzerine 10 mm yada 12 mm kalınlığında parke tercihinde bulabilirsiniz.

Uzun yıllar dayanıklı olmasını istediğiniz zeminlerde 12 mm kalınlığında 33 sınıf ve AC-5 aşınma sınıfına sahip olan  parke modelleri arasından tercih yapabilirsiniz. Derzli parke düşünüyorsanız eğer AC-6 aşınma sınıfına sahip olan parkeleri tercih edebilirsiniz.

Daha öncesinden dersiz bir parke olan zeminin üzerine 6 mm yada 8 mm kalınlığında parke tercih edebilirsiniz. Daha yüksek kalınlığa sahip olan parke modellerini tercih etmenize gerek yoktur.

Gönye

Gönye parke plakalarının dengesidir. Plakanın dengesinde olabilecek problem uygulama esnasında sorun çıkartacağı gibi uygulama sonrasında esneme ile karşınıza daha bir büyük sorunla gelebilir. Gelişen teknoloji ile parke plakaları arasında gönye problemi eskisi kadar gözlemlenen bir hata değildir. Ancak yinede gönye problemi yaşamamak için bilinen parke markalarını tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Entegre tesislerde kalite kontrol üst düzeyde robotik kontrollere bağlı olduğu için günümüzde gönye çok can yakan bir teknik özellik değildir.

Kilit sistem

Kilit sistem günümüzde laminat parke için standartlaşmış bir teknik özelliktir. Firmaların kendilerine ait tescilli kilit sistemleri mevcuttur. Parke plakalarının dışarıdan herhangi bir müdahaleye maruz kalmadan (tutkal ile yapıştırma, zımbalanma) birbirlerine kilitlenerek döşeme uygulamasının yapıldığı sisteme kilit sistem denilmektedir. Kilit sistem laminat parke döşeme ürünün en belirgin teknik özelliklerinden birisidir.

Parkenin hızlı bir şekilde döşenmesini sağlar.

Kimyasal yapıştırıcı kullanılmadığı için daha sağlıklıdır.

Zımbalama yada çivileme yapılmadığı için daha estetik görünmesini sağlar.

Hataların telafi edilmesi kolaydır. Sorunlu olan plakanın değiştirilmesi ve yerine başka bir plakanın koyulmasını kolaylaştırır.

Parke Garantisi

Garanti her üründe olduğu gibi laminat parke tercih ederken de dikkat etmeniz gereken etkenlerden birisidir. Garanti üretici firmanın ürünün ne kadar arkasında olduğunu gösteren en önemli özelliktir. Laminat parke, uzun yıllar kullanılmayı düşünülen bir üründür. Bu nedenle parkenin garantisi yıl olarak fazla olursa sizin için o kadar iyi olacaktır. Günümüzde en düşük parke garantisi 5 yıl dır. Devamında ise 10 yıl, 15 yıl, 20 yıl, 25 yıl ve 30 yıl olarak devam etmektedir. Parke garantisinin geçerli olması için dikkat etmeniz gereken bazı etkenler vardır.

Zemin durumu

Nem, rutubet gibi etkenlere maruz kalan zeminlerde özellikle belirtilmediyse parke garantisi geçersiz sayıldığını unutmayın.

Zemin trafiği

Yürüyüş ve eşya trafiğine uygun parke sınıfı, aşınma sınıfı ve parke kalınlığı tercih edilmediğinde parkenin garantisinin geçersiz sayıldığını unutmayın.

Dış etkenler

Parkenin üzerinde oluşan yada zaman içerisinde devamlılığı olan etkenleri de göz ardı etmeyin. Parkenin üzerinde 1 günü geçen su parkenin şişmesine yada kalmasına neden olabilir. Bu ekspertiz raporunda belirlenirse parke garantisinin yine geçersiz sayılacağını aklınızda tutun.

Suya dayanıklılık

Firmanın suya karşı verdiği garanti şartlarını iyi incelemeniz gerekmektedir. Suya dayanıklı olan parkelerin içerisinde ahşap oranının düşük olması gerektiğini unutmayın. Bu parkeler aslında laminat parke değildir. LVT, Vinil yada Pvc ham maddesi kullanılarak üretilen zemin ürünleridir.

Son olarak garanti yılının parkenin teknik özellikleri ile uyumlu olmasına dikkat ediniz. 31 Sınıf AC-3 parkenin 30 yıl garantisini olması çok mümkün olan bir durum değildir. Bu kadar sene garantiyi ancak 33 sınıf AC-5 yada AC-6 12 mm teknik özelliğine sahip parkeler doğru uygulama ile mümkün olabilir. Parkenin garanti yılı, o parkenin o seneden sonra deforme olacağına gelmez. Ev kullanımı için 31 Sınıf AC-3 ve 8 mm kalınlığındaki bir parke sizi uzun yıllar yarı yolda bırakmayacaktır. Burada önemli olan etkenlere dikkat etmek ve doğru parke seçimi ile uygulamasının yapılmasıdır.

Parke Markaları

Markaya dikkat etmemizin temel nedeni bilinirlik ve güvenilirliktir. Parke markalarının arge çalışmaları yada entegre tesisleri ürünün kalitesini oldukça etkilemektedir. Bunun yanında garanti ve sertifikalara verdikleri önem parke markalarının vizyonları belirlemektedir. Tüm bu etkenler birleştiğinde firmanın parke kullanıcısını ne kadar düşündüğünü ve değer verdiğini öğrenebiliriz. Bilindik markaları tercih etmek sizin için her zaman daha iyi bir tercih olacaktır. Özellikle üretimi ülkemizde olan yerli ürünlerin tercih edilmesi bazı olumsuzluklardan etkilenmenizi engelleyebilir. Ancak bu her zaman yerli malı kullanmanız anlamına gelmektedir. Ülkemizde üretimi yapılan parkelerin teknik özellikleri maalesef belirli bir seviyede kalmıştır. Daha yüksek dayanıklılık istediğinizde ithal markalar içerisinden tercih yapmak zorundasınız.

İthal Parke Markaları

 • Classen
 • Kronoswiss
 • Armstrong
 • Tarkett
 • Quick-step
 • Kronotex
 • Berry Alloc
 • Designfloor
 • Balterio
 • Egger
 • Wiparquet

Yerli Parke Markaları

 • Çamsan
 • Vario
 • AGT
 • Krono
 • Artfloor
 • Diamond Kastmonu
 • Floorwood
 • Artfloor Sun
 • Floorpan

Sudan etkilenmeyen parke

İçerisinde ahşap olan ürünlerin suya karşı dayanıklılığı belirli süredir. Suya karşı tamamen dayanıklı olabilmesi için parkenin içerisindeki ahşap oranının düşük olması gerekmektedir. Bildiğiniz üzere ahşap suyu içine çeker ve bir zaman sonra şişme yapar. Bu nedenle suya dayanıklı olan parkeler pvc, vinil ve lvt ham maddesi ile üretilen parkelerdir.

Mutfak için parke, arayanlar için ideal tercihlerden birisidir. Sudan etkilenmeyen parkeleri banyo ve koridor gibi alanların zeminlerde de kullanılabilir. Çamaşır ve Soyunma odası gibi alanlarında zeminlerinde

Salon, yatak odaları, bebek ve çocuk odaları, mutfaklar, banyolar, çamaşır odaları, koridorlar, kilerler, bodrumlar, kapalı teraslar için uygun bir malzemedir.
Aquafloor Home sudan etkilenmeyen parkenin suya ve neme karşı mükemmel dayanım özelliği vardır. Hiçbir durumda neme bağlı olarak şişme ve kabarma yapmaz.
Yoğun yapısından dolayı klasik ahşap ve laminat parkelere oranla sesi daha fazla emme özelliğine sahiptir. Bu sayede adım atma esnasında oluşan topuk sesine karşı tok akustik bir efekt verir. Ahşap yer döşemesi hissiyatını kaybetmeden, gereksiz gürültüye izin vermez.
Yüzeyi her zaman hijyen sağlayan poliüretan esaslı tabaka ile kaplıdır. Toz ve leke tutmaz. Ekstra güçlü aşınma tabakasına sahiptir.
Bulunduğu çevrenin sıcaklık derecesini benimseyerek konforlu ve samimi bir ortam sağlar.
Sıcaklık değişimlerine karşı aşırı çalışma yapmaz, kendi içinde absorbe eder.
Uygulaması ve bakımı çok kolay ve zahmetsizdir. İlk günkü görüntüsünü uzun yıllar korur.

Laminat Parke Fiyatları

Parke fiyatları hakkında bir kaç detayı bilgilendirmek istiyoruz. Fiyatları etkilen bazı etkenler var. Bu etkenleri aşağıdaki listeden öğrenebilirsiniz.

 • Menşei : Ülkemizde üretilen parkeler, ithal parkelere göre daha uygun fiyatlıdır. İthal parkeler, kur üzerinden fiyatlandırıldığı ve gümrük işlemleri ile nakliye işlemleri fiyatına dahil olduğu için daha pahalıdır.
 • Kalınlığı: Kalınlığı daha düşük olan parkelerin fiyatları kalınlığı yüksek olan modellere göre daha ucuzdur.Örnek vermek gerekirse 8mm parke modelleri, 12mm parke modellerine göre uygun fiyatlıdır.
 • Aşınma sınıfı: Aşınma sınıfı parkenin kalitesini belirleyen önemli teknik özelliklerden birisidir. 8mm Kalınlığa sahip olan parkeler genellikle AC-3 sınıfına dahildir. Aşınma sınıfı daha düşük olan parkeler fiyat olarak daha caziptir. AC-4, AC-5 ve AC-6 daha üst sınıf parkeler olduğu için fiyatları da AC-3 parkelere göre daha yüksektir.
 • Sınıfı: Kaliteyi ve kullanım alanını belirleyen ana etkendir. Sınıf yükseldikçe parkenin kullanım alanı değiştirmektedir. Günümüzde evlerimizde kullanılan sınıf 31 sınıftır. 32 ve 33 sınıf modeller genellikle ticari mekan zeminleri için tercih edilir. 32 Sınıf AC-4, 33 Sınıf ise AC-5 ile AC-6 aşınma sınıfına sahiptir.
 • Marka: Garanti ve satış sonrası desteği marka sağlamaktadır. Bu nedenle markaların kendilerine ait fiyatlandırma politikaları mevcuttur. Aynı teknik özelliklerine sahip farklı markaların fiyatlarındaki farklılık olabilir.
 • Sertifika: Mavi melek gibi sertifikaya sahip olan parkeler fiyatlandırmasında etken olabilir. Sertifikalar üretimde kullanılan malzemelerin kalitesini belirlemektedir. Mavi melek sertifikası için parkenin içerisinde insan sağlığına zararlı malzeme bulunmaması gerekir. Bu nedenle imalatında kullanılan malzemenin kalitesi ve zararlı olmaması gibi zorunluluklar maliyeti artırabilir.
Ürün adıEn Düşük FiyatEn Yüksek FiyatBirimMin SiparişKDVİşçilikKargo
AGT Natura Laminat Parke 8 mm Natura Meşe35 TL60 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Çamsan Klasik Laminat Parke 8 mm Gümüş Meşe 35 TL45 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
AGT Natura Laminat Parke 8 mm Perge Çam35 TL56 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Artfloor Register Laminat Parke 8mm Volga AR00135 TL50 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Egger Extreme 12mm Derzli Laminat Parke Cesena Gri Meşe EPL150110 TL150 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Swiss Grand Selection 12mm Derzli Oak İsabelline 4191100 TL145 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Terra Click Laminat Parke 8 mm Terme T 76935 TL60 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Artfloor Boutique Laminat Parke 8mm Rivera AB00140 TL55 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Osmoze 448 Grey Oak Derzli 8mm75 TL85 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Vario Click Exclusive Laminat Parke 8 mm Gelibolu VX 80635 TL60 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Egger Extreme 12mm Derzli Laminat Parke Cesena Meşe EPL151110 TL170 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Artfloor Natural Laminat Parke 10mm Göknar AN01350 TL70 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Berry Alloc Chic Laminat Parke 8mm Derzli Wales Oak100 TL140 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
AGT Effect Premium Laminat Parke 12mm Tibet50 TL90 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Artfloor Sun Laminat Parke 8mm Beyaz Kayın AS01235 TL60 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Floorpan Laminat Parke 8mm Toronto Çam C 6135 TL60 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
AGT Effect Premium Laminat Parke 12mm Everest50 TL90 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Vario Click Premium Plus Laminat Parke 12 mm Palermo PP 51460 TL100 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Çamsan Klasik Laminat Parke 8mm Pera Meşe 71435 TL60 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Artfloor Register Laminat Parke 8mm Nil AR00340 TL60 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
AGT Effect Laminat Parke 8mm Toros40 TL70 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Floorpan Natural Laminat Parke 10mm Göknar FN 01345 TL60 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Diamond Classic Laminat Parke 8mm Bomonti Meşe Y309035 TL60 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Artfloor Sun Laminat Parke 8mm Napoli AS01835 TL60 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Kronoswiss Monte Leone Derzli Laminnat Parke 8mm Davos Oak D303560 TL90 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Vario Click Laminat Parke 8 mm Selvi V 35035 TL60 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Artfloor Sun Laminat Parke 8mm Selvas AS01635 TL50 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Artfloor Sun Laminat Parke 8mm Elegance Meşe AS02136 TL50 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Artfloor Sun Laminat Parke 8mm Nova Beyaz AS01436 TL50 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
AGT Natura Slim Derzli Laminat Parke 8mm Napoli45 TL70 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Artfloor Sun Laminat Parke 8mm Beyaz Çam AS01935 TL55 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Artfloor Natural Laminat Parke 10mm Natural Çam AN01250 TL70 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
AGT Bella Laminat Parke 8mm Akasya35 TL55 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Çamsan Laminat Parke Modern 8 mm Aspendos Çam 70735 TL45 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Vouge 414 Vintage Derzli 12mm100 TL130 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Avantgarde 162 Victory Oak Derzli 8mm70 TL90 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Diamond Classic Laminat Parke 8mm Okyanus Y308035 TL60 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Kronotex Laminat Parke 12 mm Derzli Mammut Makro Oak Grey D4792105 TL190 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Krono Orginal Laminat Parke 8mm Elegant Meşe 852135 TL55 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Floorwood Register Laminat Parke 8 mm Opak Beyaz R 0735 TL55 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Diamond Emboss Plus Derzli Laminat Parke 8mm Safir D312040 TL60 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Vario Click Premium Extra Large Laminat Parke 8mm Kerpe PE 69450 TL80 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Classen Laminat Parke 8 mm Derzli Diamond Exclusive Ceviz 4239160 TL80 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Kronotex Laminat Parke 12 mm Derzli Mammut El Oyma Çam - 4159100 TL190 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Kronotex Laminat Parke 12 mm Derzli Mammut Capital Meşe - 2801100 TL190 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Floorpan Natural Laminat Parke 10mm Naturel Çam FN 01235 TL55 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Floorpan Natural Laminat Parke 10mm Atlantik Meşe FN 01145 TL65 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Floorpan Laminat Parke 8 mm Silver Çam C 5230 TL45 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo
Diamond Classic Laminat Parke 8mm Kristal Classic Y303035 TL60 TL1 M220 M2DahilDahil DeğilÜcretsiz Kargo

Laminat Parke Modelleri

İlham almanız için en çok tercih edilen parke modelleri arasından bir galeri yaptık. Galerideki ürünleri inceleyerek modeller hakkında fikir edinebilirsiniz. Sizler için parke modeli isimleri bir araya getirdiğimiz listemize aşağıdan göz atabilirsiniz.

 • Derzli parke modelleri
 • Dersiz parke modelleri
 • Taş desenli parke modelleri
 • Beton parke modelleri
 • Açık renkli parke modelleri
 • Koyu renkli parke modelleri
 • Vintage parke modelleri

Laminat Parke Nasıl Döşenir ?

Gerekli süre: 1 gün

Laminat parkenin uygulamasının nasıl yapıldığını, yapım aşamalarına göre sırayla anlatacağız. Parke uygulaması ortalama 11 ana aşamadan oluşur. Bu aşamaların tümü bir gün sürmektedir.

 1. Zeminin hazırlanması

  Uygulama işleminden önce zeminin parke döşemeye uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Eğer zeminde daha önceden kullanılan bir zemin kaplama yada döşeme uygulaması var ise kaldırılır. Yada parke döşemeye uygun hale getirilir. Eski zemindeki hatalar giderilir. Uzun ömürlü bir zemin için kaldırmanızı tavsiye ederiz. Eski süpürgelikler sökülür.

 2. Zeminin temizlenmesi

  Uygulama işlemi için zeminin temizlenmesi ve parke döşenecek zeminde çıkıntı yaratacak taş, odun parçası vb kalmaması için güzel bir şekilde süpürülür. Kalması durumunda parkenin gönyesinde bozulmalar olacağı gibi üzerinde yürürken ses çıkaracaktır. Zeminin durumu parke döşemesindeki en önemli aşamalardan birisidir. Eğer zemin düz ve pürüzsüz değilse. Tavsiyemiz zeminde kazıma işlemi yapmanız ve daha sonrasında şap atarak düz bir zemin elde etmenizdir.

 3. Parkenin 24 saat uygulanacak alanda beklemesi

  Sağlıklı bir uygulama için parke uygulanacak alanda parkenin 24 saat paketleri açılarak bekletilmesi önerilmektedir. Parke her ne kadarda olsa canlıdır. Hammadde yoğunluğu ahşaptır. Bu nedenle oda sıcaklığına göre genleşme yapabilir. Bu nedenle uygulama yapılacak alanda 1 gün beklemesi tavsiye edilmektedir.

 4. Süpürgelik için boşlukların ayarlanması

  Süpürgelik kalınlığına göre parke ile süpürgelik arasında boşluğun ayarlanması gerekmektedir. Bunun için hazır satılan takoz malzemeleri bulunmaktadır.

 5. Parke plakalarının hazırlanması

  Parke plakalarının paket sırasında göre açmanız gerekmektedir. Tüm paketleri açmak yerine bir paket bittikten sonra diğerinini açmanızı tavsiye ederiz. Bunun nedeni parkenin deseninin doğru bir şekilde zeminde sağlanmasıdır.

 6. Şilte, Mantar, Kapron Parke altı malzemelerin uygulanması

  Parkenin daha sağlıklı döşenmesi için zemine şilte,mantar veya kapron malzemelerinden birini uygulamanız gerekmektedir. Bu malzemelerin uygulanmasındaki temel neden yalıtımdan ziyade yüzeyin pürüzlüğünü gidermek ve parkenin zemine tutunmasını sağlamaktadır. Standart olarak şilte kullanılmaktadır. Ancak zeminde pürüzlük yada zeminin yükseltilmesi isteniyorsa gerekli yükseklik için strafor uygulanabilir. Yalıtım istenilen yerlerde ise mantar yada kapron kullanılabilir.

 7. Döşeme yönünün belirlenmesi

  Odanın durumuna göre parke plakalarını yatay yada dikey olarak uygulama yapabilirsiniz. Bu tercih odanın büyüklüğüne yada pencerenin bulunduğu yere göre değişim gösterebilmektedir.

 8. Parkenin döşenmesi dikey

  Dikey döşeme yapacaksınız plakaları sol köşeden başlayarak uygulamaya başlayabilirsininiz. Genellikle pencere dibinden kapıya doğru bir döşeme uygun görünmektedir. Kapı önüne gelindiğinde eğer parke plakasında kesme işlemi yapacaksınız. Kestiğiniz parke plakasını bir sonraki sıranın başına ekleyerek döşemeye devam edebilirsiniz. Bu şekilde döşemede sıradan bir görüntünün dışına çıkacağınız gibi ayrıca kalan parçalarıda en iyi şekilde değerlendirmiş olacaksınız.Uygulama sırasında parke takozu ile plakaların kilit yerlerinin birbirine geçtiğini kontrol etmeyi unutmayın.

 9. Parkenin döşenmesi yatay

  Yata döşeme yapacaksanız eğer en sol köşeden başlayarak parke döşeyebilirsiniz. Pencerenin sol köşesinden sağına doğru parkeyi yatay şekilde sıralayarak döşeme işlemi yapabilirsiniz. Duvar kenarına geldiğinizde fazlalılığını kestiğiniz plakayı bir sonraki sıranın başına koyarak döşemeye devam edebilirsiniz. Uygulama sırasında parke takozu ile plakaların kilit yerlerinin birbirine geçtiğini kontrol etmeyi unutmayın.

 10. Süpürgeliklerin montajı

  Parkeyi zeminde tutan ve parkenin güzel gözükmesini sağlayan süpürgeliklerdir. Süpürgelikler duvara zımbalama yada yapıştırma işlemi ile montajı yapılmaktadır. Eğer beton ve kalın duvarlara sahipseniz zımbalama işlemi çok sağlıklı olmayacaktır. Çivi ve zımpa izleri istemediğiniz bir görüntünün oluşmasına neden olacağı gibi kalın ve beton duvarlarda zaman geçtikten sonra kendini bırakacaktır. Bu nedenle burada silikon ile yapıştırma işlemi yapılması daha doğrudur. Süpürgelik ile parke arasında boşluğu çok sıkı yapmayanız. Yoksa parkeyi zaman içerisinde kaktıracak ve ortadan kalkmasına neden olacaktır. Boşluğu çok fazla verirseniz bu seferde parke plakaları arasında ayrılmalar ve boşluklar olacaktır.

 11. Döşemenin bitirilmesi

  Süpürgeliklerin montajından sonra, hemen parkenin üzerine eşyalarınızı yerleştirmeyiniz. Parkenin süpürgelik ile arasındaki boşluğu kontrol etmek için 1 gün veriniz. Süpürgeliklerin parke plakalarını çok sıkıştırmadığından emin olunuz. Daha sonrasında temizlik işlemi ile beraber parkelerinizi kullanabilirsiniz.

You may also like...