Farklı Tarzlarda Şahane Görüntüye Sahip 30 Patchwork Halı Modeli

Patchwork halı modelleri, geçmişten günümüze gelen bir halı tekniğidir. Günümüzde oldukça popüler olan bu halı modelinini kısaca nasıl ortaya çıktığını açıklayalım. Patchwork halı, geçmişte eskimiş ve yıpranmış halıların kullanılabilecek olan parçaların eşit ebatlarda yada birbirinden farklı ebatlarda kesilerek birbiriyle dikilmesi sonucunda kullanılabilir tam bir halı elde edilmesi için kullanılan geri dönüşüm tekniğiydi.

Salon Patchwork Halı Dekorasyonu

Günümüzde patchwork halı modelleri bu tekniğe bağlı kalarak üretilen ve makinede halısı olarak patchwork görünümü verilen olarak ikiye ayrılmaktadır. Gerçek patchwork tekniği ile üretilen halılar ülkemizde çok yaygın olarak tercih edilmese de ülkemizden tüm dünyaya ihracatı yapılmaktadır.Özellikle Turkish Patchwork Rug olarak yurtdışında bu modelleri görebilirsiniz. İncelediğinizde eski zamanlardaki köy evlerinde kullanılan halı modelleri olduğu anlayacaksınız.

Patchwork Halı Modelleri 2020

Patchwork Halı Dekorasyonu

Patchwork halılar, retro,etnik ve otantik dekorasyon tarzları ile birlikte kullanılmaktadır. Daha çok etnik ve otantik dekorasyon tarzının vazgeçilmezleridir. Hele birde Türk kültürüne ait bir şark köşesi yada keyif alanı yapmak istiyorsanız patchwork halı modeli bu tarz için iyi bir tercih olacaktır.

Evlerde yada iş yerlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Geçmişte duvarda dekoratif olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bununla ilgili örnekleri de inceleyebilirsiniz. Modern ve minimal dekorasyon tarzı ile de birlikte kombin yapabilirsiniz. Bu dekorasyon tarzlarında sadelik ön planda olduğu için zeminde hareketlilik yakalamak istediğiniz patchwork halı modelleri size istediğiniz dinamizmi getirecektir.

Salon Patchwork Halı Modeli

Etnik ve Otantik Dekorasyonun Zemindeki Vazgeçilmezi

Patchwork halı modelleri, özellik etnik ve otantik dekorasyon tarzında sıklıkla tercih edilmektedir. Uygulandığı zemine değer katar farklı tarzı ile misafirlerin dikkatini çok kolay bir şekilde üzerine toplar. Birden farklı deseni üzerinde taşıması ile uygulandığı mekanda enerjisini gösterir.

Salon Halı Dekorasyonu 2020

Patchwork Halı Fiyatları

Fiyatlar iki temel etken nedeni ile değişim göstermektedir. Patchwork deseni makine ile mi yoksa farklı tarzlardaki eskimiş halı modellerin bir araya getirilerek el ile dikilmesi sonucunda mı oluşturulduğuna bağlıdır. Fiyatları etkileyen ana unsur budur. Diğer etkenler ise makine halılarında, ürün markası ve ebatı dır. Kilim ve halı birbirinden ayırmanız gerekmektedir.

Salon Dekorasyonu Patchwork Halı

Yüksek fiyatlara sahip olan patchwork halılar büyük bir ihtimal ile antika değeri taşıyan eski halı yada kilim modellerinden üretilen modellerdir. Nasıl yani diyebilirsiniz. Ancak günümüzde değerli olması için 1 yıllık yada 5 yıllık halılarıda traşlayarak eskitme havası katılıyor ve patchwork halı haline getirilebiliyor. Kişiler genelde bunun tarihi değeri olan halılardan bir araya getirildiği sanıyor ancak durum pekte öyle olmuyor.

Pathcwork Halı Modelleri Salon

Bu nedenle amazon da yada ebayde satılan bazı yüksek fiyatlı patchwork halı modelleri gördüğünüzde şaşırmayın onlar büyük ihtimal ile antika değeri taşıyan halılardır. Bizim kültürümüzde çok fazla yeri olmasa da yurt dışında satın alınan ürünlerin tarihi seyrine önem veriliyor. Farklı tarihi yolculuğu olan halıların bir araya getirilmesiyle oluşan patchwork modelleri de bu nedenle yüksek fiyatlara alıcı bulabiliyor.

Patchwork Halı Modelleri
Patchwork Halı Modeli
2020 Patchwork Halı Modelleri

You may also like...