Zamanın Eskitemediği 40 Markuteri Parke Modeli

Markuteri parke, ahşap zemin döşeme ürünleri arasında estetik görünüme sahip ahşap oymacılığı sanatından esinlenerek günümüze kadar gelen bir yer döşemesi ürünüdür. Farklı renklerdeki ağacın özenle seçilerek oyulması ve sonrasında birleştirilmesi ile bütün bir görüntüye oluşturması sonucu meydana gelir.

Geçmiş zamanlardaki medeniyetler için ahşap en çok tercih edilen materyallerden birisidir. Konfor ve ihtişam söz konusu olduğunda ise ahşabın yetenekli ellerin elinde şekillendirilerek farklı bir görünüme kazandırıldığı ve değer katıldığı biliniyor. Markuteri parke burada özellikle saray ve köşk gibi mekanların zeminlerinde boy göstermiş. Zeminde oluşturduğu ve ifade ettiğini şekiller itibari ile bir sanat eseri olduğunu söylemek mümkün.

Günümüzde özellikle Rusya başta olmak üzere halen zeminlerde markuteri ürünleri tercih ediliyor. Köşk ve yalı gibi avangard yada barok dekorasyon tarzı ile oldukça uyumlu bir şekilde kullanılıyor. Barok dekorasyon tarzı genellikle mermer yer döşemesi ürünleri üzerine yoğunlaşsa da, zeminde sıcak ahşap görüntüsü isteyenler ilk tercihi olarak markuteri ürünleri akla geliyor.

Markuteri Parke

Markuteri Parkenin Yapısı

Sadece bir plakadan oluşan bir ürün değildir. Günümüzde lazer teknolojisi ile ahşaba şekil vermek daha kolay olsa da, yer döşemenizde markuteri parke modeli tercih edecekseniz eğer diğer parke modellerinden farklı olarak bir figürü yada bir deseni tamamlaması daha gösterişli ve anlamlı olacaktır. Standart desenleri tercih etmek yerine, ailenizin simgesi yada mekanınıza değer katacak bir çalışma yaptırmanız mekanı daha değerli yapacağı gibi sizden sonraki nesillerine bırakacağınız bir miras haline gelecektir.

Desenin bütünlüğünün oluşturulması için göbek, madalyon ve bordürlerin bir araya zemin içerisinde bir araya gelmesi gerekmektedir. Bu bir puzzle zemine uygulamak gibidir. Tüm parçaların bir araya geldiğinde ortada figür ile madalyon, kenarlarda ise onu çevreleyen bir bordür bulunur. Bu parçalarının hepsinin tek renk yerine farklı ağaç türleri kullanılarak renkler arasında derinlik kazandırılması mümkündür.

Yuvarlak Ahşap Zemin
Markuteri Parke Modelleri
Ahşap Yer Döşemesi Tasarımları
Ahşap Yer Döşemesi Modeli
Markuteri Parke
Markuteri Parke Avangard Tarzı
Markuteri Parke Nedir

Karo Markuteri Parke

Yukarıda bahsettiğimiz konular geçmişte olan ve direk akla böyle uygulasa daha iyi olur dediğimiz nitelikler. Bunun tam tersi olarak zeminde sürekli birbirini takip ederek bir bütünlük oluşturan karo markuteri modelleri de mevcut. Bu parke modeli, diğerlerine göre uygulanması daha kolay olan bir model. Günümüzde daha çok tercih edilen ve lazer teknolojisi ile daha kolay üretilmektedir.

Ahşap Yer Döşemesi
Ahşap Zemin Kaplama
Ahşap Yer Döşemesi Modelleri
Ahşap Zemin Kaplama Modelleri
Karo Parke Modeli
Ahşap Markuteri Parke
Karo Parke Modelleri
Ahşap Zemin Kaplama
Ahşap Yer Döşemesi
Parke Modelleri
Masif Yer Döşemesi
Ahşap Zemin Fikirleri

3 Boyutlu Ahşap Yer Döşemesi

Zeminde 3 boyutlu ahşap yer döşemesi istiyorsanız eğer tercih etmeniz gereken ilk ürün olarak karşınıza markuteri parke modelleri çıkacaktır. Diğer ahşap zemin kaplama ürünlerine göre daha fazla 3 boyutlu model seçeneği imkanı mevcut. Bunun en büyük nedeni markuteri modellerinin desen ağırlı bir görünüme sahip olmasından kaynaklanıyor.

Markuteri ürünler cila yapılabilir ve zaman içerisinde sistre yapılabilir ürünlerdir. Üç boyutlu olan ürünlerin daha uzun yıllar kullanabilmesi için mutlaka koruyucu cila işlemlerinin yapılması gerektiğini unutmayınız. Sizler için en beğendiğimiz üç boyutlu modelleri bir araya getirdik.

Markuteri Parke Fiyatları
Desenli Parke Modelleri
3D Parke Modeli
Tasarım Parke Modeli
Masif Markuteri Parke
3D Parke Modelleri
Parke Tasarımları
Parke Dekorasyonu
Zemin Yer Döşemesi
Villa Yer Döşemesi
3 Boyutlu Zemin Kaplama
Desenli Parke Yer Döşemesi

You may also like...