Tuğla Kaplama ve Dekoratif Tuğla Modelleri

Tuğla kaplama, yıllar boyunca iç ve dış mekan duvarlarında kullanılmıştır. Günümüzün trend duvar döşeme ürünlerinden biridir. Tuğla duvar kaplamasında tercih edebileceğiniz farklı alternatif ürünler mevcuttur. Ancak tavsiye edilen doğal yöntemler ile üretilen doğal tuğla kaplama modelleridir.

Doğal tuğla, ürünleri uygulandığı mekanın yazları serin, kışları ise sıcak olmasını sağlar. Bir çok doğal duvar kaplaması ürünü bu özelliğe sahiptir. Bu nedenle özellikle şarap mahzeni, kiler yada peynir evi gibi ticari mekanlarda bu tarz doğal ürünler sık tercih edilir.

Tuğla Taş Duvar Kaplama

Tuğla Kaplama Nasıl Üretilir ?

  • Genellikle kolayca katmalara ayrılabilen yumuşak ve hafif killi kayalardan yapılır. Çelik tekerlekli bir değirmen killi kayaları öğüterek toz haline getirir. Daha sonrasında bir elek yardımı ile daha fazla öğütülmesi gereken kayalar ayrılır.
  • Toz sonrasında su ile karışılacağı bölüme giderek burada macun haline gelinceye kadar yoğrulur. Sonrasında ise Ekstrüzyon makinesine gider burada fazlalıkları traşlanarak, tek parça haline getirilir.
  • Renk vermek için çinko ve demir gibi minerallere sahip kum ile kaplanır. Sonrasında ise desen oluşturmak için doku verme işlemi yapılır.
  • Bundan sonraki aşama ise tuğlaların istenilen boyutlarda kesilmesidir. İstenilen ebatlarda kesimi yapılan tuğlalar içerisindeki suyu bırakması için kurutma kısmında bekletilir. Kurutma işlemi tamamlandıktan sonra tuğlalar fırınlanırlar.
Tuğla Duvar Kaplama

Kültür Tuğlası

Kültür tuğlası, tuğla görünümlü duvarlar elde etmek için en çok tercih edilen ürünlerden birisidir. Özellikle iç cephe duvar kaplamasında sıkça kullanılmaktadır. Dış cephe duvarlarında tercih edilmemesinin en büyük nedenlerinden birisi, birim maliyetinin yüksek olmasıdır.

Kirmizi Tuğla Kaplama

Strafor Tuğla Duvar Paneli

Strafor ürünler duvar kaplamasında son yılların en gözde ürünlerinden birisidir. Uygun fiyatlı olması nedeni ile iç cephe ve dış cephe duvarlarında tercih edilmektedir. Köpük duvar kaplama paneli ismiyle de bilenen strafor paneller, kolay montaj edilebilir. Panel boyutu olarak 50x100CM özelliğinde ve 2CM ve 4CM kalınlıklarında üretilmektedir. 4CM kalınlığa sahip olan tuğla duvar panelleri dış cephe duvarlarında tercih edilmektedir.

Aynı zamanda söve görevi gören bu ürünler, kimi zaman mantolama paneli olarak bina dış cephesinde tercih edilmektedir. Eğer doğal tuğla yada kültür tuğlasına ayıracak bütçeniz yok ve uygun fiyata tuğla duvar kaplaması yaptırmayı düşünüyorsanız strafor tuğla paneller sizin için iyi birer tercih olacaktır.

Tuğla Duvar Dekorasyon
Tuğla Cephe Kaplama
Tuğla Duvar Kaplama Modelleri

Dekoratif Tuğla Kaplama

Tuğla görünümü dekorasyonda ayrı bir yere sahiptir. Dekoratif tuğla görünümü özellikle mimarların gözde duvar kaplaması ürünlerinden birisidir. Uygulandığı mekan çok ayrı bir hava katmaktadır. Bir çok dekorasyon tarzı ile birlikte kullanılabilmektedir. Özellikle kırmızı renkli duvar tuğlası en sık tercih edilen modellerden birisidir.

Dekoratif tuğla modelleri, tv ünitesi arkası kaplamasında yada mutfak tezgah arasında tercih edilebilir. Dekoratif tuğla kaplama ürünün en büyük avantajlarından birisi ise kolon yada kriş gibi köşe alanlarda istenilen sonucu en iyi şekilde vermesidir. Görüntünün bütünlüğünü sağlayabilmeniz adına sizi esnek bir uygulama çözümü sunar.

Taş Kaplama Modelleri
Doğal Tuğla Kaplama

Tuğla Duvar Kaplama Modelleri

Sizlerin ilham alabilmesi için farklı tarz ve görünümdeki tuğla kaplama örneklerini bir araya getirdik. Bunların içerisinde antik tuğla kaplamadan, harman ve barok tuğla kaplama modelleri gibi bir çok farklı modelin örneğini bulabilirsiniz. Ne kadar çok uygulama görsellini incelerseniz sizin için o kadar iyi olacaktır. İstediğiniz sonuca ulaşmak için mümkün olduğunca çok örneği gözden geçirmeniz ve kendi duvarınız ile karşılaştırmanız gerekmektedir.

İç Mekan Tuğla Kaplama
Harman Tuğla Duvar Kaplama
Eskitme Tuğla Kaplama
Eskitme Tuğla Kaplama
Tuğla Duvar Kaplama
Doğal Tuğla Kaplama
Dekor Tuğla Kaplama
Doğal Taş Tuğla Kaplama
Doğal Tuğla Dekor Kaplama
Dekoratif Tuğla Kaplama
Dekoratif Tuğla Modelleri
Dekortif Tuğla Kaplama
Dekoratif Doğal Tuğla
Dekoratif Taş Tuğla
Dekoratif Doğal Tuğla Modelleri

You may also like...