Parke Duvar Kaplama Nasıl Yapılır ? ve 25 Adet Parke Duvar Kaplama Modeli

Parke duvar kaplama yapmak isteyenlerin akıllarında oluşan soruları netliğe kavuşturmak ve parke ile duvar kaplaması yapıldığında ortaya nasıl bir görüntü çıktığı göstermek amacıyla oluşturduğumuz yazımıza hoş geldiniz. Ahşap duvar kaplama için kullanabileceğimiz ürünler var ancak çok pratik ve kullanışlı ürünler değil. Genellikle plastik malzemeden üretilen ahşap duvar panelleri ve ahşap görüntüye sahip diğer ürünler tercih ediliyor.

Ahşap Duvar Kaplama Modelleri

Ahşap Duvar Kaplama

Doğal olarak kullanılan ahşap kaplama ürünleri de mevcut. Ancak bunlar hem zahmetli, hem de zaman içerisinde bakımının yapılması gereken ürünler. Bir çok ahşap kaplama ürünü zaman içerisinde deforme oluyor. Ancak burada tercih edebileceğiniz doğal yöntemler arasında fırınlanmış ve verniklenmiş ahşap mozaikler ilk sırada yer alıyor. Sonrasında ise ahşap paneller.

Ahşap Duvar Kaplama Paneli

Parke Duvar Kaplama

Biz ise bugün size laminat parke ile duvar kaplamanın nasıl olacağını ve olduğunda nasıl bir görüntü ortaya çıkacağı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Ülkemizde çok tercih edilmese de özellikle avrupa ülkelerinde laminat parke modelleri, ahşap duvar kaplama ürünü olarak kullanılıyor. Parke yer döşemesi olarak piyasa lanse edildiği için bize garip gelebilir. Ancak laminat parkenin duvara montajının yapılması ile ilgili aslında hiçbir engel bulunmamaktadır.

Parke Duvara Nasıl Döşenir

Parke Duvara Nasıl Montaj Edilir ?

Laminat parkeler, kilit sistemli yer döşeme ürünleridir. Parke markalarının kendilerine özel plaka kenarlarında iki plakanın bir araya geldiğinde birbirlerine kilitlenerek bağlanmasını sağlayan sistemleri vardır. Bu sayede kolayca bir bütün haline gelebilirler.

Ancak parkenin duvarda sağlam bir şekilde durması için başka işlemler yapmanız gerekebilir. Aklınıza ilk gelen silikon ile parkeyi duvar yapıştırmak olacaktır. Bu işlemi tabi ki yapabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın kış aylarında odanın sıcaklığının artması ile birlikte silikon etkisi yitirmeye başlayacak ve parkenin ağırlığını tutamaz hale geldiğinde parkeyi salacaktır.

Bu nedenle en sağlam ve tercih edilmesi gereken yöntem öncelikle parke duvar kaplaması yapılacak olan duvara kilit sistemi ile uyumlu bir profil sisteminin montaj edilmesi gerekmektedir. Sonrasında ise bu sistemle uyumlu olan kilitler parke plakalarının arkasına vidalanır. En son yapacağınız işlem ise kilit sistemleri, profile düzgün bir şekilde montajlamaktır. Parke plakalarının kendi kilitlerinin de düzgün bir şekilde bir araya gelmesine dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Ahşap Duvar Paneli Modelleri
Ahşap Duvar Kaplama Panel Modeli

Duvar Parkesi Nasıl Olmalıdır ?

Duvara parke kaplamak için bir parke aranan tek özellik kilit sisteminin olmasıdır. Günümüzde bir çok parke markasının kendine has olarak geliştirdiği kilit sistem bulunmaktadır. Bu nedenle yerli ve ithal tüm parke modellerini duvar parkesi modeli olarak kullanabilirsiniz.

Ahşap Duvar Kaplama
Ahşap Duvar Kaplama Panelleri

Yatak Odası Parke ile Ahşap Duvar Kaplama

Özellikle yatak odasında, yatak başlığında arkasındaki duvar ahşap kaplaması yapmak isteyenler parke ile duvar kaplama yöntemini tercih edebilirler. Kolay ve pratik bir şekilde uygulanır. Profil sistemi ile kullanıldığı sağlam ve dayanıklıdır. Deprem anında size zarar verecek bir durum teşkil etmez.

Farklı renk ve model seçeneği ile yatak odanızda istediğiniz dekorasyon tarzına uygun ahşap duvar kaplaması görüntüsünü kolaylıklı oluşturabilirsiniz. Eskitme yada minimal parke modeli ile farklı görünümler elde etmeniz mümkün.

Yatak Odası Parke Duvar Kaplama
Yatak Odası Ahşap Duvar Kaplama
Laminat Duvar Paneli
Parke Ahşap Duvar Kaplama
Ahşap Duvar Paneli Modeli
Parke Yatak Odası Duvar Kaplama
Parke Duvar Kaplama
Ahşap Duvar Paneli Modeli
Ahşap Duvar Paneli Modeli
Ahşap Duvar Paneli

Ahşap Duvar Kaplama Modelleri

Sizlerin ilham alması ve fikir edinmesi için parke ile ahşap duvar kaplaması yapılan birbirinden güzel duvar kaplama fikirlerini bir araya getirdik. Günümüzde oldukça geniş parke modeli ve parke rengi seçeneği var. Bu modeller arasından istediğinizi seçerek kolayca duvarınıza ahşap görünümlü bir kaplama yapabilirsiniz.

Parke İle Duvar Kaplama
Parke Duvar Kaplama Modeli
Parke Duvar Kaplama Modeli
Parke Ahşap Duvar Kaplama
İç Cephe Ahşap Duvar Kaplama
Ahşap Duvar Kaplama
Ahşap Panel Duvar Kaplama
Ahşap Duvar Paneli Modeli

You may also like...