Konteyner Ev Modelleri ve Fiyatları

Konteyner ev, diğer hazır yapılara göre daha hızlı ve pratik bir çözümdür. Daha önceleri şantiye yada yerleşimden uzak yerlerde kısa süreleri barınma için tercih edilen bu yapılar. Günümüzün modern mimari anlayışla bambaşka bir boyuta geçtiğini söyleyebiliriz. Nitekim artık sadece barınma değil bir çoğumuzun hayalindeki ev mimarisi arasında kendini gösteriyor. Özellikle modern ve minimal anlayışa sahip olanların çok beğendiği konteyner yapılar küçük barınma alanlarından daha çok tatil alanlarında mevsimlik villalara dönüştürüldüğü söylememiz mümkün.

Ev Tipi Konteyner Modeli

Konteyner Ev İçin Konforunuzu Katlayacak Öneriler

1-) Çatınıza Güneş Paneli Kullanının

Kendi elektriğinizi üreterek çevreden bağımsız bir şekilde yaşayabilmeniz ve temel ihtiyaçlarınızı sağlayacak elektrikle çalışan ürünlerinizi çalıştırabilmeniz için oldukça önemlidir. Buzdolabı, bulaşık makinesi yada aydınlatma gibi temel ihtiyaçlarınız için gerekli elektriğinizi doğadan sağlayın.

2-) Elektrikli Yerden Isıtma Sistemi Kullanın

İlk madde bahsettiğimiz elektrik sorununu çözdüğünüzde ısıtma problemini de kolayca çözeceksiniz. Geleneksel ısıtma yöntemlerinden uzak durarak yerden ısıtma sistemleri ile oldukça konforlu bir alan yaratabilirsiniz.

3-) Suya Dayanıklı Parke ve Karo Halı İkilisini Tercih Edin.

Her ihtimale karşı zeminde suya dayanıklı parke modelleri arasından tercihte bulunun. Ayrıca seçtiğiniz parke modelinin insan sağlına zararlı malzemeler bulundurmadığına dair E-1 Belgesi olmasına dikkat edin. Daha sıcak ve estetik bir görünüm için karo halı modelleri ile daha modern bir yer döşemesi keyfini yaşayın.

4-) Kendi Atık Deponuzu Yada Fosseptik Çukurunuzu Sağlayın

Eğer yerleşimden uzak bir yerde konteyner ev yapacaksanız. Mutlaka atık su ve gider için bir depolama alanına ihtiyacınız olacak bunu evi yapmadan önce düşünün ve ona göre hazırlıklarınızı yapın.

5-) Su Basmanı Yapmayı Unutmayın

Uzun yıllar kullanacağınız bir ev olması için mutlaka su basmanı yapmaya özen gösterin. Nitekim evi uygulayacağınız zemin ile konteyner arasında kot farkı olmasına dikkat edin. Bu nem ve rutubet için oldukça önemli olduğu gibi daha sağlıklı ve uzun yıllar kullanabileceğiniz bir konteyner ev için zorunlu bir gerekliliktir.

6-) Trapez Çatı Kullanımında Cam Yünü İle Isı Yalıtım Olmasına ve Sandiviç Panellerin Yalıtım Destekli Olmasına Dikkat Edin.

Eğer çatınızda trapez çatı kullanacaksanız mutlaka cam yünü olmasına dikkat edin. Ayrıca dört yanında kullanacağınız sandviç panellerin ısı yalıtım destekli olmasına dikkat etmenizi öneririz. Gelecek zamanlarda sizi zor durumda bırakmayacak güçlü yalıtıma sahip bir eve sahip olmanız oldukça önemlidir.

Prefabrik Konteyner

Yük Konteyner Evler ve Projeleri

Konteyner evleri daha iyi anlamamız için öncelikle konteynerin ne olduğunu kısa bir şekilde açıklamak gerekiyor. Nitekim kullanılan materyalin ne olduğunu bilmeden onunla ilgili karşılaşabileceğimiz sorunları ve buna bulacağımız çözümleri bilemeyiz. Konteyner genellikle deniz taşımacılığında kullanılan dünyada kabul edilen belirli standartlara göre üretilen. İçerisinde taşınanların zarar görmeden taşınması için üretilen çelik kutu yapılardır.

Konteyner Ev Tasarımı

Nasıl Konteyner Ev Sahibi Olurum

İhtiyaçlarınıza göre konteynır evi şekillendirebilirsiniz. Belirleyeceğiniz ihtiyaçlara göre dış cephesinde ve iç kısmında kullanmanız gereken farklı ürünler olacaktır. Konteyner ev fiyatları bu ihtiyaçlara çözüm olacak ürünlere bağlı olarak şekillenmektedir. Size başlıca bu tarz bir hazır yapıya sahip olmanız için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini açıklayacağız.

2.El Konteynır Alıp, Kendi Evinizi Yapmak

Eğer inşaat ve yapı işleri ile bilginiz yoksa bu en son tercih edeceğiniz seçenek olsun. Bunun nedeni eğer gerçekten hırpalanmamış ve bakımlı bir 2.El konteynır satın almak isteseniz büyük bir ihtimal dolar üzerinden hesaplanan fiyatlar ile karışılacaksınız. Ayrıca siz bir tane alacağınız için çok fazla indirim alabilme seçeneğinizde olmayacak.

Bunun yanı sıra eğer evi modern bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız bazı işlemler yapmanız gerekiyor. Kendiniz tek katlı bir konteynır ev için nelere dikkat etmeniz gerektikleri aşağıda bir liste haline getirdik.

  • Tek katlı bir yapıda olsa mutlaka konteynır su basman üzerine oturtulmalıdır. Özellikle sık yağış alan bölgelerde en çok dikkat edilmesi gereken işlemlerden ilkidir.
  • Eğer yapınızda mutfak ve tuvalet gibi giderlere ihtiyaç duyacağınız alanlar olacaksa bunun öncesinden planlamasını yapmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz yerde bir kanalizasyon var ise buraya bağlayabilirsiniz. Yada bunun için ayrı fosseptik çukuru oluşturmanız gerekmektedir.
  • Prefabrik yada çelik konteynır yapılar dış cephe izolasyonu istemektedir. Eğer bunu yapmazsanız soğuk ve sıcaktan çok fazla etkilenen bir yapıya sahip olursunuz. Yazları çok sıcak olan, kışları ise ısınmakta problem yaşayacağınız bir eve sahip olursunuz.
  • Elektrik ve su tesisatı için öncesinden gerekli alt yapının ayarlanması. Özellikle bahçelerde kullanacaklar için bu büyük sorun oluşturabilir. Bulundukları yerde trafo yada elektrik çekebilecekleri herhangi bir yer yoksa kendi elektirikleri üretebilecekleri rüzgar tribünü yada güneş paneli sistemlerini tercih edebilirler.
  • Kaliteli bir zemin için gerekli düzenlemelerin yapılması ve parke uygulaması yapılması gerekmektedir. Tavsiyemiz sudan etkilenmeyen parkelerden yana olacaktır. Parke üzerine daha sıcak bir görünüm için karo halı yada duvardan duvara halı (halıflex) döşemesi yaptırabilirsiniz.

Konteyner Ev Modelleri

Farklı tarzlarda konteynır ev modelleri yapabilme imkanınız var. Burada unutmamız gereken şey bu evlerin hazır bir şekilde size teslim edilmediğidir. Yani konteynır yapı burada sadece çelik karkas olarak kullanılıyor. Evin dekoratif olarak nasıl görüneceği bu anlamda tamamen sizin elinizdedir. Son yılların trend hazır yapı ürünü olan prefabrik evlerin konteyner modelleri de mevcuttur. Sadece bu iş üzerine hizmet veren firmalar ülkemizde oldukça fazla. M2 alanına göre anahtar teslim olarak fiyat veren firmalarda mevcut.

Konteyner Ev Modelleri

Modern Konteyner Ev Modelleri

Modern görünümü en çok etkileyen etkenlerden birisi dış cephe kaplamasıdır. Bu nedenle yapacağınız evin dış cephesinde ısı yalıtım malzemesi olarak kullanacağınız ürünü seçerken evin dış görünümü daha modern bir hale getirecek malzeme seçmeniz sizin için daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Dış cephe kaplaması olarak en çok tercih edilen ürünlerin başında kompozit paneller gelmektedir.

Kompozit paneller farklı renklerde ve desenler olabilmektedir. Daha hareketli görünümler için farklı renklerdeki panelleri birbiriyle birlikte kullanarak dış cephenizin kaplamasında kombin yapabilirsiniz. Nitekim böyle görüntüler son zamanların trendleri arasında kendini göstermektedir. Ayrıca kompozit panellerin ahşap ve beton görünümlü modelleri de mevcuttur. Bu sayede minimal ve sade görüntüden çıkmadan daha modern bir konteynır ev modeline sahip olabilirsiniz.

Modern Konteyner Ev
Ev Konteyner

Farklı Renklere Boyayarak Daha Modern Bir Görünüm Yaratın

Konteynırlar kendi malzeme yapısı olarak ızgara görünümüne sahiptir. Bazıları düz bir görünüme sahip olabiliyor. Kendi görüntüleri de boyama işleminden sonra oldukça hoş bir dış görünüme sahip oluyorlar. Dış cephesinde güneş ışıklarını yansıtacak kullanabilirsiniz. Ayrıca burada kirlenmeye karşı belli etmeyecek tonlardaki renkleri kullanmanız sizin için daha iyi bir tercih olacaktır. Burada kullanacağınız boyanın ayrıca çelik malzemeyi koruyacak özellikte olmasına özen gösteriniz. Bunun yanı sıra kapı ve pencere gibi alanları farklı renklere boyama yaparak daha hareketli bir görünüme sahip olabileceğinizi unutmayın.

Ev Konteyner Modelleri

İki Katlı Konteyner Ev Modelleri

Tek katlı modellere göre biraz daha işçilik istediğini söylememiz gerekiyor. Ayrıca bu modeller oldukça modern bir görünüme sahip. Nitekim genelde iki katlı modellerin oluşturulması için bir konteynır üzerine diğerini sabitlenmesi ile yapılmaktadır. Fütüristtik mimarlık akımından etkilenerek yapılan farklı konteyner modelleri bulunmaktadır.

İki katlı yapılar için mutlaka uzman desteğine başvurmanız gerekmektedir. Bazı firmalar iki katı birbirlerine entegre ederek de yapabilmektedirler. Bu tarz yapıların daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz. İkinci katın mutlaka alt kat ile birbirlerine sağlam bir şekilde kenetlenmesi gerekmektedir. Ayrıca alt kat ile üst katı birbirine bağlayan bir iç merdiven ihtiyacınızın olduğunu unutmayın.

İki Katlı Konteyner Ev
Konteyner Ev
Hafif Çelik Konteyner
Konteyner Villa

Çatılı Konteyner Ev Modelleri

Özellikle yaz aylarında harika zaman geçirebileceğiniz bir alanı size sunmaktadır. Alt kat olarak kullanılan konteynırın üzerine daha küçük konteynır montaj edilir. Geriye kalan yarım kısımda teras yada çatı olarak kullanılabilir. Bu alanı isterseniz cam balkon ile çevirebilirsiniz. Yada tente yada çatı montajı ile farklı hava şartlarında da kullanabileceğiniz alan haline getirebilirsiniz.

Terasın daha güvenli olması için ferforje korkuluk montajı yapabilirsiniz. Yada demir malzemeden yapılan balkon korkulukları ile terasınızın daha güvenilir bir alan olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca dekoratif bir görünüm için ferforje çiçeklikler korkuluğa montaj edebilirsiniz.

Çatılı konteynır düşünüyorsanız mutlaka ön kapısının üstüne gelecek şekilde bir veranda düşünmelisiniz. Çelik direkler kullanarak çatı ile birleşik bir veranda yapabilirsiniz. Ayrıca bu size evinizin girişinde üstü kapalı bir oturma alanı sunacaktır. Burada bahçe verandası olarak kullanabilirsiniz. Bu saya de siz bahçe verandasında zaman geçirirken çocuklarınız çatıda vakit geçirebilirler.

Çatılı Konteyner Ev

Konteyner Villa Modelleri

Konteynır kullanarak lüx yapıların oluşturulduğuna dair örnekler oldukça fazla. Ancak bu yapılar için tecrübeye sahip firmalar ile anlaşmanız gerekebilir. Buda fiyatının neredeyse normal ev fiyatına eşit bir hale almasına neden olabilir. Konteyner yapılan daha çok yazlık ve kışlık villalar olarak tercih edilmektedir. Günlük hayatınızı devam ettireceğiniz bir yapıdan ziyade mevsimlik olarak zaman geçirebileceğiniz yapılar için daha uygundur.

Bu nedenle özellikle bahçe villası yada dağ evi gibi ev yapmak isteyenler hızlı ve pratik çözüm olarak konteyner villa modellerine ilgi göstermektedir. Bir evin villa olabilmesi için normal ev şartlarına göre daha konforlu olması gerekmektedir. Örneğin kullanacağınız camların ısı yalıtımlı çift camlar olması, kendi elektriğinizi üretecek güneş panelleri ile kaplı bir çatının olması. Dış cephe kaplamasının ısı yalıtım özelliğine sahip kompozit paneller ile kaplı olması. Bunun yanı sıra zeminde güneş paneli ile birlikte çalışan elektrikli yerden ısıtma sistemi gibi ekipmanların olması konteyner evinizin konforunu artıracak önerilerden bazılarıdır.

Konteynır Evler

Konteyner Ev Fiyatları

Ham ikinci el konteyner fiyatları 3000$ ile 4000$ arasında değişim göstermektedir. Çelik malzeme kullanılarak yapıldığı için fiyatlar amerikan doları üzerinden hesaplanmaktadır. Prefabrik yapılar bu fiyatlara göre daha uygundur. Prefabrik evlerin fiyatları m2si 1.000 TL gelecek şekilde hesaplanmaktadır. Konteyner ev fiyatlarında ise m2 700TL ile 1.000 TL arasında değişim göstermektedir.

Yani hesaplayacak olursak 30m2 bir konteyner maliyeti (İçerisinde seçeceğiniz malzemenin kalitesine göre fiyat değişim gösterebilir.) Fiyatlar temsili olarak taslak hesaplamalardır. Lütfen gerçek fiyat almak için bu işi yapan firmalar ile konuşunuz.

30m2 x 700 TL = 21.000 TL + KDV (24.780)şeklinde olacaktır. 25.000 TL ile 30.000 TL arasında bir maliyet çıkacaktır.

40m2 x 700 TL = 28.000 + KDV (33.000) şeklinde olacaktır. 35.000 ile 40.000 TL arasında bir maliyet çıkacaktır.

Konteyner Ev Modeli
Konteyner Ev Fiyatları
Konter Evler
Ev Tipi Konteyner Modelleri
Container Ev
Yük Konteyner Ev
Prefabrik Konteyner Ev
Lüx Konteyner Ev Modelleri
Lüx Konteyner Evler

You may also like...